مسترکار - دنیای خودرو

اصلی ترین مشتری خشكبار ایران كدام كشور است؟

اصلی ترین مشتری خشكبار ایران كدام كشور است؟ به گزارش مستر کار سازمان توسعه تجارت در جدید ترین گزارش خود به بررسی وضعیت صادرات خشکبار ایران امسال پرداخته که نشان دهنده رشد صادرات در این بخش است.


به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، با وجود آنکه در طول سالهای گذشته خیلی از دولت ها بر ضرورت حرکت به سمت صادرات کالاهای پیچیده و با ارزش افزوده بالا تاکید کرده اند اما در عمل هنوز بخش مهمی از صادرات ایران را یا محصولات وابسته به نفت می سازند یا کشاورزی و محصولات غذایی و ازاین رو حفظ بازارهای سنتی ایران اهمیت فراوانی دارد.
در سال ۱۳۹۹، میزان صادرات خشکبار ایران هم به تبعیت از وضعیت جهانی اقتصاد زیر سایه شیوع ویروس کرونا، کاهش پیدا کرد اما همانطور که آمارها نشان داده است در دو ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰ میزان صادرات ایران ۴۸ درصد افزایش پیدا کرده، آمارهای تفکیکی سازمان توسعه تجارت هم نشان داده است که در حوزه خشکبار صادرات ایران افزایش پیدا کرده است.
بر مبنای اعلام این سازمان، صادرات این گروه طی دو ماهه نخست سالجاری با ارزشی معادل ۲۱۲ میلیون دلار و به وزن ۹۶ هزار تن صورت گرفته که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از نظر ارزشی ۳۶ درصد و به لحاظ وزنی ۲۵ درصد رشد داشته است.
از این میزان، صادرات پسته خود به تنهایی معادل ۱۲۲ میلیون دلار و ۱۸ هزار تن بوده است که ۵۷ درصد از کل صادرات این گروه را به خود اختصاص داده و نسبت به مدت مشابه سال پیش از نظر ارزشی ۴۳ درصد و از لحاظ وزنی ۵۰ درصد افزایش را نشان داده است.
از مهم ترین بازارهای هدف صادراتی محصولات خشکبار در دوره مذکور میتوان به چین، امارات متحده عربی، هندوستان، ترکیه، عراق، پاکستان، روسیه، قزاقستان، ویتنام، افغانستان و... اشاره نمود.
صادرات خرما طی دو ماهه نخست سالجاری معادل ۴۸ هزارتن به ارزش۴۲ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال پیش از نظر ارزشی ۱۲ درصد و از لحاظ وزنی ۱۳ درصد افزایش را نشان داده است. صادرات کشمش هم طی دو ماهه سالجاری معادل ۲۷ هزارتن به ارزش ۳۵ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه پیش از نظر ارزشی و وزنی با ۵۰ درصد رشد روبرو شده است.1400/03/28
13:40:12
271
5.0 از 5
تگهای خبر: صادرات , كالا , محصولات , مشتری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو