مسترکار - دنیای خودرو
معاون وزیر صنعت خبر داد:

رشد 16 درصدی اكتشاف مواد معدنی در برنامه ششم توسعه

رشد 16 درصدی اكتشاف مواد معدنی در برنامه ششم توسعه مستر کار: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: با وجود همه محدودیت ها و مشکلات، اکتشاف ذخایر مواد معدنی کشور در برنامه ششم توسعه 16 درصد از برنامه ریزی انجام شده فراتر رفت.


«علیرضا شهیدی» امروز (چهارشنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اضافه کرد: با وجود همه محدودیت­ ها، میزان عملیات اکتشافی انجام شده در این سازمان در برنامه ششم توسعه بیش از ۴۹۰ هزار کیلومتر مربع بوده است.
وی با اشاره به هدف گذاری ۴۲۵ هزار کیلومتر مربعی در این عرصه در برنامه ششم توسعه، اشاره کرد: عملکرد به دست آمده ۱۶ درصد از برنامه جلوتر است که بیان کننده بهره­ وری مناسب از نظر تصمیم سازی­ های متمرکز، علمی و متناسب با منابع در اختیار بوده است.
رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی اشاره کرد: این سازمان از شروع تاسیس خود کشف ذخایر معدنی و به کارگیری روش های زمین شناسی در انجام این مطالعات را در دستور کار خود قرار داده است.
وی افزود: از سال ۱۳۷۷، طبق مصوبه شورای عالی اداری، وظیفه اکتشاف ذخایر معدنی به ­طور رسمی به این سازمان واگذار شد و الان در انجام فرآیندهای نوین اکتشافی همچون اکتشاف به روش ژئوفیزیک هوایی، ژئوشیمی، اکتشاف عمقی ذخایر پنهان، اکتشاف عناصر نادر خاکی، اکتشاف ذخایر راهبردی و هیدروژئوشیمی پیشرو است.
شهیدی اظهار داشت: تنوع ساختارهای زمین شناسی و وجود خاستگاه مواد معدنی مختلف در گستره­ ایران زمین بعنوان یکی از موهبت­ ها و مزیت­ های کشور است که این گوناگونی، خود نشانی از وجود بستری مناسب برای مطالعات و سرمایه گذاری های مختلف در بخش زیرساخت و معدن کشور است.
وی با اعلان اینکه ایران دارای ۶۸ نوع مواد معدنی است، گفت: ذخایر اثبات شده سنگ آهن ایران به مقدار ۲.۷ میلیارد تن ( هشت دهم درصد کل ذخایر جهان) و ذخایر سنگ معدن مس به مقدار ۲.۶ میلیارد تن (چهار دهم درصد از ذخایر جهانی) است، همین طور کشور دارای ۱۱ میلیون تن روی (چهار درصد از ذخایر جهانی) است.


افزایش ذخایر اثبات شده معادن ایران به ۱۰۰ میلیارد تن
رییس سازمان زمین­ شناسی و اکتشافات معدنی اشاره کرد: کل ذخایر اثبات شده معادن ایران در حدود ۶۰ میلیارد تن برآورد شده که با اجرای اولویت اول اکتشافی کشور در گستره ­ای به مساحت ۵۰۰ هزار کیلومتر مربع انتظار می رود به بالای ۱۰۰ میلیارد تن برسد.
وی اشاره کرد: بدین جهت بخش معدن و صنایع معدنی یکی از حوزه­ های مهم و اثرگذار در تولید و تجارت کشور به شمار می ­آید.
به گزارش مستر کار به نقل از ایرنا، وظیفه اصلی این سازمان، تولید اطلاعات ملی (اطلاعات پایه زمین­ شناسی، اکتشافی، عمرانی، مخاطرات طبیعی و زیرساختی) است این وظیفه از دیدگاه داده ­ای و اطلاعاتی در سه حوزه تولید داده، پردازش و فرآوری داده و نگهداری، انتشار و استانداردسازی داده خلاصه شده است، همین طور ساختار این فعالیت­ ها با در نظر گرفتن وظایف بخش­ های فنی مانند زمین شناسی و اکتشاف (تولیدکنندگان داده)، ژئومتیکس و آزمایشگاه و پایگاه داده علوم زمین طراحی و راهبری شده است.
فعالیت­ های سازمان زمین­ شناسی و اکتشافات معدنی در دو حوزه «تولید ثروت از راه تولید اطلاعات پایه و کشف ذخایر جدید معدنی» و «حفظ و نگهداشت ثروت از راه منشایابی و پایش مخاطرات طبیعی زمین شناختی» که هر دو نقش به ­سزایی در تولید ناخالص ملی و داخلی دارند، تقسیم می­ شود.
این سازمان با انجام مطالعات زمین ­شناسی و اکتشافی بعنوان وظیفه حاکمیتی دولت در گستره ایران زمین در عمل با ایجاد ارزش افزوده، با کشف ذخایر فلزی و غیرفلزی برای کشور ثروت تولید می­ کند و سبب ایجاد اشتغال پایدار و توانمندسازی پایدار بخش خصوصی می­ شود.منبع:

1400/04/16
12:46:10
371
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو