مسترکار - دنیای خودرو

اصول سرمایه گذاری در یك رمان

اصول سرمایه گذاری در یك رمان به گزارش مستر کار رمان «جادوی اعداد» نوشته علی صادقی و امیر مهاجر که سفرنامه ای به هنگ کنگ است، منتشر گردید.


علی صادقی درباره این کتاب که در انتشارات لوح فکر راهی بازار نشر شده است، به ایسنا اظهار داشت: این کتاب یک رمان سفرنامه مانند به هنگ هنگ است. من و یکی از دوستانم در یک دوره پیشرفته مهندسی مالی در هنگ کنگ شرکت کردیم و مباحث این دوره که درباره اصول سرمایه گذاری است به یک رمان تبدیل شد. این رمان علاوه بر اینکه آداب و فرهنگ مردم هنگ هنگ را نشان می دهد، در چارچوب یک قصه مدیریت مالی را هم تدریس می کند.
او ضمن اشاره به رشته تحصیلی خود اظهار داشت: من اقتصاد خوانده ام، همیشه فرمول ها بگونه ای بود که آدم های عادی و کسانی که بدون اطلاع وارد بورس می شدند، چون حوصله شان نمی گرفت این فرمول ها را بخوانند گرفتار می شدند. در این رمان فرمول های اصلی را به صورت داستان وار باز کرده ام، مثال هایی گذاشته ام تا کسی که قدری سواد داشته باشد، بخواند و متوجه شود اگر سهمی ارائه شد، چطور قیمت گذاری کند.
صادقی بیان نمود: این کتاب در ادامه سه رمان دیگر من است. رمان اولم «کافه وصال» است. این کتاب توضیح می دهد چطور یک شرکت می تواند از حالت ورشکستگی نجات پیدا کند. جلد دوم «عاشک کافه» (کافه ای در استانبول) است که در این کتاب می گویم یک شرکت چطور از حالت معمولی به یک شرکت خوب و عالی تبدیل می شود و در جلد سوم «کافه کارجین» (کافه ای در مسقط) توضیح می دهم که برای تجارت خارجی، صادرات و شناخت بازارهای صادراتی و شناخت بازار کشورهای عربی چه کاری باید انجام دهیم. همه این کتاب ها واقعی و شامل سفرها و جلسات من هستند، مثال هایی که می زنم واقعی هستند. جلد چهارم هم همین «جادوی اعداد» است. جلد پنجمی هم دارم که هنوز آنرا بازنویسی نکرده ام. عنوان جلد پنجم «کافه پرامانادا» (کافه ای در بخارست، رومانی) است و شامل اتفاقاتی است که در اروپای شرقی برای من می افتد. مبحث این رمان هم ارزهای دیجیتالی و بیتکوین است. در این رمان به صورت قصه وار درباره بیتکوین و ابعاد پشت پرده اش می گویم و در چارچوب رمان به مردم اخطار می دهم که نسبت به چیز دارند سرمایه گذاری می کنند. رمان های من یک مجموعه پنج جلدی است که دوجلد اول را دنیای اقتصاد و جلد سوم و چهارم را لوح فکر منتشر نموده است. احیانا جلد پنجم هم در انتشارات لوح فکر منتشر خواهد شد.
در بخشی از مقدمه کتاب «جادوی اعداد» می خوانیم: از مهم ترین سوالاتی که این روزها با اوج گرفتن حضور عموم مردم در بازار بورس و خرید و فروش سهام شرکتهای بورسی به وضوح در محافل مختلف شنیده می شود این است که آیا سهم فلان شرکت آن قدری که معامله شد می ارزید؟ چه آینده قیمتی میتوان برای آن پیشبینی کرد؟ و اینکه با عنایت به پیچیدگی علم مدیریت مالی، آیا این امکان برای عموم مردم وجود دارد تا فارغ از فرمول های انتزاعی درسی و یا نرم افزارهای سردردآور، به ارزیابی و تحلیل درستی از ارزشمندی سهام شرکت ها رسید؟
همینطور با اندک نگاهی به بورس های موفق دنیا، به نظر می آید لازمه کارایی بازارهای مالی، کشف ارزش ذاتی سهام یا همان قیمت واقعی سهام است. بدین مفهوم که هرچه ارزش گذاری سهام با دقت و کیفیت بیشتری سنجیده شود، بازار پویا و قابل اتکاتری خواهیم داشت. شاید بنابراین هم باشد که در آن سوی مرزها، تحلیل رفتار مالی شرکتهای بورسی و ارزش گذاری قیمتی سهام از علوم و فنون کلاسیک مدیریت مالی فراتر رفته و از عنوان «هنر ارزش گذاری قیمتی سهام» استفاده می نمایند.

این کتاب در اصل سفرنامه ای است به هنگ کنگ که یکی از مهم ترین مراکز مالی قدرتمند جهان به حساب می آید و شهری است پر جنب وجوش.
شیوه نگارش کتاب این گونه است که ضمن ارائه سبک جدیدی برای متون علمی، هر آن چه در چهارچوب نظری و فرمولی گفتیم بلافاصله با مثال های واقعی و مطالعه موردی در رابطه با آن تکمیل شود. به زبان ساده تر؛ ارائه چهارچوب نظری با چاشنی مثال های واقعی و سودمند. ازاین رو در عین حالی که اعماق صورت های مالی با زبانی شیرین و با دقت و وسواس واکاوی شده است، عرضه مثال هایی واقعی از شرکتهای معروف دنیا سبب شده وجوه مختلف هنر ارزش گذاری سهام تحلیل شود.
مطالب کتاب به نحوی تنظیم شده که طیف متنوع و مختلفی از مخاطبان را در بر بگیرد، از سهام داران خرد تا سهام داران فعال در بازار سرمایه تا مدیران مالی شرکت ها و سرمایه گذاران در بازارهای مالی می توانند بعنوان یک راهنمای جامع و قابل اعتماد در کسب و کار بازار سرمایه، در ارزش گذاری قیمت سهام، از نسخه پیچی آن استفاده کنند. این رمان کاربردی، خوانندگان خویش را تشویق می کند تا مانند یک کارآفرین فکر کنند و وارد بازار شوند. به سهام داران آموزش می دهد که با اندک موج مثبتی خریدار نشوند و با اندک ترسی، در صف فروش سهام بنشینند.

محتوای کتاب به همه فعالان بازار سرمایه بارها یادآوری می کند که شرط لازم و کافی برای موفقیت در این بازار و کسب بازدهی خوب و مداوم این است که از یک سو بر تکنیک های قیمت گذاری سهام شرکت ها مسلط شوند و دوم در پیدا کردن سوژه های مطلوب سرمایه گذاری، بر مبنای آن چه گفته شد، فرصت طلب باشند. این کتاب ماحصل حضور در یک کارگاه یک هفته ای در هنگ کنگ است.1400/04/18
14:11:52
396
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو