مسترکار - دنیای خودرو
در اردیبهشت امسال؛

قیمت 25 كالا 2 تا 5 برابر شد

قیمت 25 كالا 2 تا 5 برابر شد جدید ترین آمار انتشار یافته از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان داده است که قیمت بعضی از انواع خوراک دام و طیور، برنج، روغن، مرغ و همینطور آهن آلات و لاستیک در اردیبهشت ماه سال جاری بیشتر از ۱۰۰ درصد افزایش داشته و بین ۲ تا بیشتر از ۵ برابر شده و ۴۰ کالا همچون گوشت، برنج، لبنیات،  حبوبات، شکر و چای بیشتر از ۵۰ درصد گران شدند.


به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، از بین ۹۴ کالایی که تغییرات قیمت آنها از اردیبهشت ماه سال قبل تا ماه مشابه سال جاری انتشار یافته، قیمت ۲۴ کالا بیشتر از ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کرده و قیمت آنها بین دو تا بیشتر از پنج برابر شده است. بیشترین افزایش قیمت در ارتباط با جوجه یک روزه است که قیمت آن در مدت یاد شده ۴۳۲.۲ درصد افزایش پیدا کرده و ۵.۳ برابر شده است. در کنار آن باید به کنجاله سویا وارداتی با ۱۵۳.۸ درصد، جو داخلی و خارجی با ۱۵۲.۳ و ۱۳۷ درصد، ذرت داخلی با ۱۲۲.۴ درصد و سبوس گندم با ۱۱۰ درصد افزایش قیمت اشاره کرد؛ چونکه این کالاها هم بعنوان خوراک دام و طیور بر قیمت مرغ، گوشت، تخم مرغ و لبنیات هم تاثیرگذارند. قیمت مرغ زنده و گوشت مرغ تازه هم در همین ماه با افزایش ۱۳۷.۲ و ۱۲۳.۲ درصدی نسبت به اردیبهشت سال گذشته به حدود ۱۷ هزار و ۶۰۰ و ۲۵ هزار تومان رسیده است.
البته قیمت مرغ در ایام اخیر به بیشتر از ۳۵ هزار تومان رسیده است. این در شرایطی است که فروردین ماه سالجاری قرارگاه ساماندهی مرغ، قیمت مصوب هر کیلو مرغ گرم را برای مصرف کننده ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان تعیین کرد ولی این قیمت بیشتر از یک ماه دوام نداشت و مرغ از اواخر اردیبهشت ماه و اوایل خرداد در یک مرحله به ۳۰ هزار تومان و در مرحله دوم یعنی ابتدای تیرماه به حدود ۴۰ هزار تومان نزدیک شد.
در این میان بعضی از کالاهای دیگری که قیمت آنها طی یک سال بیشتر از دو برابر شده شامل بعضی از انواع حبوبات، برنج و روغن است؛ به صورتی که در اردیبهشت سال جاری قیمت برنج هندی، نخود، کره پاستوریزه، روغن نیمه جامد ۴.۵ کیلویی و حلب ۱۶ کیلویی روغن نباتی معمولی به ترتیب ۱۴۲.۶، ۱۳۲.۲، ۱۲۴.۸، ۱۲۸.۷ و ۱۳۴.۵ درصد نسبت به اردیبهشت سال قبل افزایش پیدا کرده است.
ازاین رو در اردیبهشت ماه سال جاری قیمت هر کیلو برنج هندی به ۲۴ هزار و ۲۰۰ تومان، نخود به ۲۸ هزار و ۲۰۰، کره پاستوریزه به بیشتر از ۱۰ هزار تومان، روغن نیمه جامد ۴.۵ کیلویی و حلب ۱۶ کیلویی روغن نباتی معمولی به حدود ۸۲ و ۲۷۵ هزار تومان رسیده است.
همینطور ۱۱ کالای دیگر با افزایش قیمت بیشتر از ۱۰۰ درصد در گروه آهن آلات شامل تیر آهن نمره ۲۷ با ۱۴۳.۸ درصد، دو نوع میلگرد با ۱۱۳.۲ و ۱۱۴.۹ درصد، ورق سیاه با ۱۳۸.۳ درصد، دو نوع سیم با ۱۴۹.۷ و ۱۶۴.۶ درصد، سیمان تیپ دو با ۱۰۵.۲ درصد و همینطور لاستیک بعضی از انواع خودرو ها قرار دارد.
۴۰ کالا همچون گوشت، برنج، لبنیات بیشتر از ۵۰ درصد گران شدند
در این میان ۴۰ کالا هم بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشتند که همچون مهم ترین آنها برنج تایلندی و پاکستانی باسماتی با ۸۶.۲ و ۷۲.۲ درصد، شیر خام درب دامداری، شیر و ماست پاستوریزه پرچرب با ۷۸.۲ و ۷۵.۲ و ۵۷.۲ درصد، شکر بسته بندی و کیلویی با ۷۶.۳ و ۶۷.۶، قند شکسته با ۶۶.۱، تخم مرغ با ۶۲.۷ درصد، گوساله زنده ۵۴.۷، گوشت گوساله مخلوط با ۵۲.۲، لپه و لوبیا چیتی با ۷۷.۱ و ۵۳.۸، ماکارونی ۷۰۰ گرمی با ۵۱.۶، روغن مایع سرخ کردنی با ۵۴.۴، انواع چای خارجی با ۶۵ تا ۷۶ درصد بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است.
بر این اساس در اردیبهشت سال جاری قیمت هر کیلو برنج پاکستانی باسماتی و تایلندی ۲۴ هزار و ۷۰۰ و ۱۴ هزار و ۳۰۰ تومان، شیر خام درب دامداری ۴۸۰۰، شکر بسته بندی و کیلویی حدود ۱۲ هزار تومان، قند شکسته ۱۴ هزار و ۵۰۰، گوشت گوساله مخلوط ۱۱۵ هزار تومان، انواع چای خارجی ۵۰۰ گرمی حدود ۱۱۵ هزار تومان و هر قطعه تخم مرغ ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان شده است.
انواع دیگر تیرآهن، سیمان، گچ، لاستیک، یخچال و ماشین لباسشویی تولید داخل، انواع شوینده شامل پودر، مایع ظرفشویی و دستشویی و صابون و همینطور انواع کاغذ چاپ و روزنامه همچون دیگر کالاهایی است که قیمت آنها بیشتر از ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است.
از بین مهم ترین کالاهایی که در مدت یاد شده کمتر از ۵۰ درصد افزایش قیمت داشتند هم میتوان به برنج طارم اعلا و داخلی هاشمی با حدود ۴۰ تا ۴۲ درصد، عدس با ۳۹.۶، پیاز و گوجه فرنگی با حدود ۲۵، موز با ۴۸.۶ گوشت گوسفندی مخلوط و گوسفند زنده با ۴۰.۹ و ۳۴.۸ درصد، روغن موتور با حدود ۳۱ تا ۴۴ درصد و آرد صنف و صنعت با ۲۹.۲ و دستمال کاغذی با حدود ۲۹ درصد افزایش قیمت اشاره نمود.
در این میان در مدت یاد شده قیمت هیچ کدام از کالاها نسبت به سال قبل کاهش نداشته است.
تغییر قیمت ها در یک ماه
گفتنی است که قیمت ۲۹ کالا در اردیبهشت سال جاری نسبت به ماه قبلش بین ۰.۱ (برنج تایلندی) تا ۲۳.۲ درصد کاهش داشته که مهم ترین آنها پرتقال تامسون شمال، موز و تخم مرغ با ۲۳.۲، ۲۰.۲ و ۹.۴ درصد کاهش قیمت بوده است.
در این یک ماه قیمت ۶۵ کالای دیگر بین ۰.۱ (برنج خزر) تا ۲۰.۵ (جوجه یک روزه) افزایش پیدا کرده و قیمت انواع سیمان هم در اردیبهشت نسبت به فروردین بیشتر از ۲۰ درصد گران شده است.
منبع:

1400/04/26
21:15:41
277
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو