وضعیت قیمت برنج، گوشت و شكر در خرداد

وضعیت قیمت برنج، گوشت و شكر در خرداد مستر کار: آمار انتشار یافته از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان میدهد که از بین انواع برنج، گوشت و شکر که وضعیت قیمت آنها در خرداد ماه امسال پخش شده، قیمت تمام کالاها بین 37 تا 105 درصد نسبت به خرداد سال قبل افزایش داشته و بیشترین افزایش قیمت مربوط به مرغ بوده که قیمت آن بیش از دو برابر شده است.


به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، بر طبق این آمار بیشترین افزایش قیمت در خرداد امسال مربوط به گوشت مرغ تازه بوده که قیمت آن با ۱۰۵.۶ درصد افزایش از حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان در خرداد سال ۱۳۹۹ به نزدیک ۲۶ هزار تومان در ماه مشابه سال جاری رسیده است. البته بتازگی قیمت این محصول به بالای ۳۵ هزار تومان هم رسیده و این در حالیست که نرخ مصوب مرغ ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان است.
اواخر سال قبل نیز وضعیت نابسامانی در بازار مرغ حاد بود که موجب ایجاد صف های طولانی برای دریافت مرغ به قیمت تنظیم بازار در وضعیت کرونائی شد. این در حالیست که نهاده های دام و طیورهمچنان ارز دولتی دریافت می کنند و مرغ به قیمت مصوب باید در دسترس عموم مردم باشد. اما در شرایطی که وزارت جهاد کشاورزی می گوید تولید مرغ به اندازه نیاز کشور بوده و هیچ کمبودی دراین زمینه وجود ندارد و تقصیر را به گردن وزارت صمت انداخته که وظیفه نظارت بر بازار و برخورد با گرانفروشی را دارد، مسئولان وزارت صنعت معدن تجارت (صمت) می گویند قرارگاه ساماندهی مرغ مسئول تامین و توزیع این کالاست؛ بدین سبب این وزارتخانه مسوولیتی در این رابطه ندارد که بخواهد اظهارنظر کند. از جانب دیگر گزارش هایی از کمبود مرغ در بازار نیز انتشار یافته است.
افزایش قیمت برنج ایرانی نصف برنج خارجی
پس از مرغ، قیمت برنج تایلندی بیشترین افزایش را داشته که قیمت آن در طول این مدت با ۹۰.۹ درصد افزایش به حدود ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده است. قیمت برنج پاکستانی نیز با ۵۱.۴ درصد افزایش به ۲۴ هزار و ۶۰۰ تومان رسیده است.
اما افزایش قیمت در برنج های داخلی کمتر بوده است؛ بطوریکه قیمت برنج طارم اعلا و داخلی هاشمی درجه یک در طول این مدت به ترتیب ۴۰.۷ و ۳۹.۹ درصد افزایش داشته و در خرداد امسال به حدود ۳۶ هزار تومان و ۳۵ هزار تومان رسیده است.
البته آینده بازار برنج در هاله ای از ابهام قرار دارد چونکه اواخر خرداد ماه دبیر انجمن واردکنندگان برنج از طرح موضوع کاهش حذف دوره ممنوعیت واردات فصلی برنج آگاهی داده بود و گفته بود که علت طرح آن ذخیره کم برنج خارجی است و با توجه به این که واردکنندگان نیز علاقه ای به واردات برنج برای دوره ممنوعیت ندارند، ممکنست کشور با کمبود برنج خارجی مواجه شود.
امسال ممنوعیت فصلی از شروع مردادماه تا اختتام آبان ماه اعمال خواهد شد و طبق اعلام وزارت صمت، تنها برنج هایی که پیش از ۳۱ تیرماه دارای قبض انبار و اعلامیه ورود و همین طور ثبت سفارش باشند امکان اظهار و ترخیص دارند و خارج از آن به پس از ممنوعیت می رسد. اما در تازه ترین مکاتبه گمرک ایران با وزارت صمت وضعیت واردات برنج و ذخایر آن باتوجه به اعمال ممنوعیت فصلی واردات و بلاتکلیفی کشتی های حامل برنج برای ورود به ایران مورد تاکید قرار گرفته و خواهان بازبینی در تاریخ ممنوعیت فصلی واردات این کالا جهت جلوگیری از کمبود برنج یا افزایش قیمت آن در ماه های آتی شده است.
شکر سومین کالا با بیشترین گرانی
اما در اصل رتبه سوم بیشترین افزایش قیمت به شکر می رسد که قیمت آن در خردادامسال ۸۴.۶ درصد نسبت به ماه مشابه سال ۱۳۹۹ بالا رفته است؛ بطوریکه قیمت هر کیلوگرم شکر سفید از ۷۰۰۰ تومان در خرداد سال قبل به ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان در ماه مشابه امسال رسیده است.
البته مشاهدات میدانی نشان میدهد قیمت شکر نیز در بسته های ۹۰۰ گرمی در مغازه ها به ۱۵ تا ۱۸ هزار تومان رسیده است. در این رابطه معاون بازرسی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان بتازگی علت افزایش قیمت شکر را رو به پایان بودن ذخایر شکر وارد شده با ارز دولتی عنوان نمود و اظهار داشت که با توجه به این که شکر هم اکنون با ارز نیمایی وارد می شود دیگر مشمول نرخ گذاری تثبیتی نیست.
در این میان قیمت هرکیلو گوشت گوساله و گوسفندی با ۵۱.۷ و ۳۷.۴ درصدافزایش در خرداد امسال به حدود ۱۱۶ هزار تومان و ۱۲۸ هزار تومان رسیده است. قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی و گوساله در ماه مشابه سال ۱۳۹۹ به ترتیب حدود ۷۷ و ۹۳ هزار تومان بوده است.
بر این اساس کمترین کاهش قیمت در خرداد امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل مربوط به گوشت گوسفندی بوده است.
کدام کالاها طی یک ماه گران شدند؟
بررسی قیمت این اقلام اساسی طی یک ماه نیز نشان میدهد قیمت همه اقلام یاد شده در خرداد امسال نسبت به ماه قبلش به جز برنج پاکستانی و گوشت گوسفندی با ۰.۴ و ۲.۱ درصد کاهش، بالا رفته و میزان افزایش قیمت ها طی یک ماه هم بین ۱.۲ درصد (گوشت گوساله) تا ۳.۵ درصد (شکر) بوده است.


منبع:

1400/04/31
22:58:27
5.0 / 5
207
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو