روایت هایی از واردات ناكام واكسن كرونا

روایت هایی از واردات ناكام واكسن كرونا برخی از تشکل های خصوصی گردشگری از سال قبل تلاش هایی را برای واردات واکسن کرونا شروع کرده اند. مورد مصرف این واردات، واکسینه شدن فعالان گردشگری و مسافران اعلام شده، اما این تلاش ها تا کنون ناکام و بدون نتیجه مانده است.


به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، در روزهایی که تب سفر به ارمنستان برای واکسیناسیون داغ شده بود و تصاویری از ازدحام جمعیت در مرز زمینی و خیابان خوابی مسافران ایرانی در شهر ایروان، پایتخت ارمنستان انتشار یافت، بحث بر سر اینکه جزایر ایران می توانستند مشابه ارمنستان مقصد گردشگری واکسن باشند، باردیگر بالا گرفت. از حدود یک سال پیش تجار و فعالان گردشگری در جزیره کیش از وزارت بهداشت درخواست مجوز برای واردات واکسن داشته اند، اما به در بسته خورده اند.
از طرفی، روند کند واردات واکسن و تزریق آن در ایران، شرکتهای خصوصی زیادی را داوطلب واردات واکسن کرونا کرده است. اتاق بازرگانی ایران برای واردات شش میلیون دُز واکسن کرونا پیش قدم شده بود که در اردیبهشت ماه سال جاری مسعود خوانساری ـ رئیس اتاق بازرگانی تهران ـ اظهار داشت: فرصت خریدن و وارد کردن شش میلیون دُز واکسن کرونا از راه بخش خصوصی از دست رفته است.
سازمان غذا و دارو هم چندی قبل از موفق نبودن بخش خصوصی در واردات واکسن کرونا با وجود صدور ۳۸ مجوز سخن گفت و ضرب الاجل داد که بزودی مجوزها لغو می شود.
در این میان، با عنایت به وضعیت صنعت توریسم و آن چه «اولویت ندادن به شاغلان آن برای واکسینه شدن با وجود دو سال زمین گیری و بی کاری» عنوان می شود، یکی از تشکل های خصوصی گردشگری نامه ای را منتشر نمود در خصوص درخواست مجوز از وزارت بهداشت برای واردات ۱۰ میلیون دُز واکسن کووید از روسیه برای مصرف فعالان گردشگری و مسافرانی که قصد خروج از ایران را دارند یا خارجی هایی که به ایران سفر می کنند. در همین راستا، دو تشکل در رابطه با حوزه گردشگری سلامت هم اقداماتی را برای واردات واکسن شروع کرده بودند.
اما سرانجام این پیگیری ها چه بوده است؟ چرا شهروندان ایرانی برای دریافت واکسن همچنان سرگردان کشورهای دیگر هستند؟ علیرغم این حجم داوطلب و متقاضی واردات واکسن در بخش خصوصی، مواضع وزارت بهداشت در ارتباط با ورود فعالان حوزه سفر و گردشگری به این فرآیند چیست و با عنایت به نیاز کشور، شرایط را برای بخش خصوصی چگونه تسهیل کرده است؟ این سوال ها در نشستی رسانه ای در بستر مجازی، با اعضای تشکل های گردشگری سلامت و دیگر فعالان گردشگری که در ارتباط با تهیه واکسن تا کنون اقداماتی را انجام داده اند، به بحث گذاشته شد.

نیم نگاهی به کشور همسایه، ترکیه
مهدی عباسی ـ کارشناس گردشگری و تحلیل گر بازار گردشگری ترکیه ـ درباره تجربیات و طرح های کشورهایی مثل ترکیه، قبرس، بلغارستان، ایتالیا، یونان، ژاپن و روسیه در ارتباط با گردشگری در دوران کرونا و رویکرد آنها به واکسیناسیون مسافران و گردشگری، توضیحاتی داد و تصریح کرد که برخلاف آن چه بعضی از مسؤولان و تشکل های خصوصی در داخل ایران می گویند، ترکیه در حال حاضر مسافران خارجی را واکسینه نمی کند و مجوز آنرا فعلاً صادر نکرده است. اما طبق آماری که در این کشور انتشار یافته تا کنون ۶۲ میلیون دُز واکسن به مردم ترکیه تزریق شده است، چون در این کشور گردشگری حرف اول را می زند و دولت ترکیه می خواهد به مقصدی امن تبدیل گردد و گردشگران را سریع تر بازگرداند.
او افزود: ترکیه به جای آن که به نفت و انرژی های دیگر چشم داشته باشد، از گردشگری تأمین درآمد می کند. برای همین در شش روز گذشته این کشور با وجود ویروس کرونا، رکورد گردشگری خویش را شکسته است. فقط یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر وارد آنتالیا شده اند. این کشور به تدریج به حالت عادی برمی گردد.

واردات واکسن خیلی پیچیده شده است
محمد جهانگیری ـ رئیس انجمن خدمات بین المللی گردشگری سلامت ـ درباره آخرین اقداماتی که این تشکل برای واردات واکسن کووید به ایران داشته و همینطور در پاسخ به این سؤال که آیا بخش خصوص گردشگری می تواند در حوزه واردات واکسن اقدام کند؟ اظهار داشت: واردات واکسن در ایران بیشتر از آن چیزی که ما فکر می نماییم، پیچیده شده است. ورود بخش خصوصی گردشگری به این حوزه را در اتاق ایران و حتی با هیأت نمایندگان و ارکان مختلف مطرح کردیم. واردات واکسن واقعا امکان پذیر نبود، سوای بروکراسی در صدور مجوز و نامه نگاری ها، مشکل تأمین ارز و ناهماهنگی بین وزارت بهداشت و سایر بخش ها برای صدور مجوز، همچون علل آن است.
او افزود: زمانی که واردات واکسن توسط بخش خصوصی را پیگیری کردیم، نخستین سفارش این بود با کشورهایی که وارد فاز مطالعاتی می شوند صحبت داشته باشیم، چون اگر بخش خصوصی برای این کار اقدام نکند، بطور قطع دولت با عنایت به اولویت هایی که دارد توان و بودجه تأمین نیاز بخش ما را ندارد.
واکسن را فقط به دولت ایران می فروشند. مثلاً اگر روسیه دو میلیون دز واکسن به ایران تعهد داده بود، به بخش خصوصی یک میلیون دز می فروشد و یک میلیون دز هم به دولت ایران می دهد، یعنی کشورها بالاتر از آن چه به دولت ایران تعهد داده اند، واکسن مازاد به بخش خصوصی ایران عرضه نمی کنندجهانگیری درباره نتایج این پیگیری ها توضیح داد: از آغاز همه گیری کووید ما روی برخی از مسائل متمرکز شده ایم. البته که اقدامات خوبی هم در جهت تولید واکسن شده است، اما در بعضی امور متمرکز نشده ایم. می گوییم کشور ما محل تست واکسن دیگران نیست، به این علت است که در فازهای تولید واکسن های دیگر مشارکت نداشته ایم. واردات هم چالش های خاص خویش را داشت.
او درباره موضع وزارت بهداشت درباره ورود بخش خصوصی گردشگری به واردات واکسن، اظهار نمود: وزارت بهداشت برای واردات اجازه داده، ولی مشروط است. بخش خصوصی گردشگری هم یکی از این گروه ها است که می تواند واردات داشته باشد، مشکلی از این جهت ندارد. البته روی زمان و مباحث حرف است، اما وزارت بهداشت در این مورد استثنائی قائل نشده است. حتی اتاق بازرگانی ایران هم وارد شد، ولی تا کنون موفق نشده است.
رئیس انجمن خدمات بین المللی گردشگری سلامت درباره موانع پیش روی واردات واکسن بخش خصوصی که تشکل های گردشگری هم برای آن اقدام نموده اند، اظهار داشت: علاوه بر بروکراسی ای که وجود دارد، ناتوانی و موانع در دیپلماسی، تأمین ارز و بازار تولید واکسن هم مسأله بوده است. بعضی کشورها واکسن را فقط به دولت ها می دادند و وقتی هم که از این مرحله عبور کردیم و بخش خصوصی می توانست واردات داشته باشد، دیگر سخت شده بود.
او اضافه کرد: در ترکیه برنامه ریزی ها به صورت سیستماتیک و با مداخله و کمک وزارت گردشگری انجام شده است. البته که در کشور ما هم از آغاز کووید، تنها ویزایی که صادر شد، به حوزه گردشگری سلامت مربوط می شد، اما در این عرصه گام عملی ای را غیر از چند مکاتبه و درخواست از جانب وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ستاد ملی کرونا شاهد نبودیم. به آن مکاتبات نمی توان اقدام عملی گفت.

یک دُز واکسن توسط بخش خصوصی وارد نشده و بعید است وارد شود
مصطفی سروی ـ عضو هیأت مدیره جامعه تورگردانان ایران ـ ضمن اشاره به اقداماتی که از راه شرکتی خصوصی برای واردات واکسن انجام شده است، اظهار داشت: واکسن کرونا یک فرادارو است. شرکت ها و کشورهایی که مستقیما واکسن را تولید می کنند آنرا فقط به دولت ها می فروشند. وزارت بهداشت حدود ۳۶ مجوز به بخش خصوصی داده است، همچون اتاق بازرگانی ایران. از طرفی، در حال حاضر تنها کشوری که بخش خصوصی آن برای خرید واکسن اقدام نموده، ایران است، چون تأمین واکسن در وظیفه دولت ها تعریف شده است.
او برای روشن شدن مبحث توضیح داد: وقتی با نامه وزارت بهداشت به کشوری مثل روسیه رجوع می کنید ـ که در جریان آن بودم ـ می گویند واکسن را فقط به دولت ایران می فروشند. مثلاً اگر روسیه دو میلیون دز واکسن به ایران تعهد داده بود، به بخش خصوصی یک میلیون دز می فروشد و یک میلیون دز هم به دولت ایران می دهد، یعنی بالاتر از آن چه به دولت ایران تعهد داده است، واکسن مازاد به بخش خصوصی ایران عرضه نمی کند.
سروی افزود: دولت هایی مثل استرالیا واکسن آسترازنکا را خریدند، ولی مردم استقبال نکردند. تاریخ انقضای آن واکسن فرارسیده بود که توسط شرکتهای واسطه دارویی که بیشتر در هند هستند، خریداری شد. این داروها زمانی به دست این شرکت ها می رسد که فقط یک ماه اعتبار مصرف دارد. واکسن کرونا حداکثر سه ماه تاریخ مصرف دارد. درباره خرید دارو از این شرکت ها، نظر وزارت بهداشت این است که آن شرکت ها تأمین دُز دوم واکسن را هم تعهد دهند. شرکتهای هندی چنین مقرراتی ندارند. موجودی حال حاضرشان را عرضه می کنند و چون این احتمال می رود با واردات این واکسن ها، مردم دُز دوم را از وزارت بهداشت مطالبه کنند و شائبه کلاهبرداری شرکتهای خصوصی واردکننده پیش می آید، با این روش هم موافقت نشده است.
او افزود: یکی از شرکتهای واردکننده هم پروفورما یا پیش عامل های واکسن آسترازنکا را که ۴ دلار و ۶۰ سنت قیمت دارد ۵۲ دلار قیمت گذاری کرده بود که وزارت بهداشت آنرا هم نپذیرفت.
سروی بیان نمود: تا این ساعت که گفتگو می نماییم یک دز واکسن توسط بخش خصوصی به کشور وارد نشده است و با وجود چنین مشکلاتی، بعید است به این زودی وارد شود، چون هیچ شرکتی برای تأمین دُز دوم نمی تواند تعهد بدهد.
این عضو جامعه تورگردانان اظهار داشت: گردشگری شاید دغدغه مردم ترکیه باشد، اما دغدغه مردم ما نیست. همان اوایل که اعلام نمودند به هنرمندان و موزیسین ها واکسن تزریق کنید مردم اعتراض کردند. اگر فردا روزی اعلام کنند واکسنی وارد شده و به بخش خصوصی گردشگری تزریق می شود در این فضای کشور، مردم جبهه می گیرند. در سفرهای نوروزی هم شاهد بودیم که انگشت افترا به سمت گردشگری گرفته شد.

تعهداتی که در خارج عمل نشد، مجوزهایی که در داخل صادر نشد
همینطور آرش انیسیان ـ عضو هیأت مدیره انجمن صنفی گردشگری سلامت ـ درباره اقدامات این انجمن در ارتباط با واردات واکسن، با بیان اینکه مشکلات زیادی برای واردات واکسن توسط بخش خصوصی وجود دارد، اظهار داشت: قرار بود از راه کووکس و با سهمیه بندی عدالت برای دسترسی کشورها به واکسن کووید برقرار شود. سهمیه ایران حدود ۱۶میلیون و ۸۰۰ هزار دز بود که تا این مرحله، ایران کمتر از یک چهارم سهمیه را دریافت کرده است و دو شرکت دولتی در کره جنوبی و روسیه که قرار بود از راه کووکس سهمیه واکسن ایران را از راه سهمیه برگشتی شرکتهای دیگر تأمین کنند، تا کنون به تعهدات خود عمل نکرده اند.
او اضافه کرد: با مذاکراتی که با سازمان غذا و دارو انجام دادیم قرار شد اگر صنف یا گروهی موفق شد از وزارت بهداشت مجوز بگیرد با ارز آزاد یا نیمایی واکسن را وارد کند مشروط بر اینکه واکسن مجانی تزریق شود. ما با یک شرکت سرمایه گذاری گردشگری قدم هایی برداشتیم اما وزارت بهداشت هنوز مجوزی صادر نکرده است.
انیسیان افزود: اگر مقرر است بعنوان مقصد ایمن گردشگری شناخته شویم دست کم ۷۰ درصد مردم باید ایمن شوند، یعنی حدود ۱۰۰ میلیون دُز واکسن نیاز داریم که در کمتر از یکصد روز یا سه ماه تزریق شود. رسیدن به این شرایط در وضعیت موجود دشوار می باشد و فعلاً هیچ کشوری به این آمار نرسیده است، اما کشورهایی هستند که با ۳۰ درصد واکسیناسیون، گردشگری را باردیگر آغاز کرده اند.
عضو هیأت مدیره انجمن صنفی گردشگری سلامت اظهار داشت: واکسیناسیون می توانست عامل و جاذب گردشگری باشد، اما حالا عامل گردشگری معکوس شده است، یعنی شهروندان ایرانی که در کشور دیگری اقامت یا تابعیت دارند به خاطر واکسن به آن کشورها برگشته اند. افرادی هم به کشورهای همسایه رفته اند. این چالشی جدی است.

چرا واردات واکسن توسط اتاق بازرگانی ناکام ماند؟
علی اکبر عبدالمالکی ـ رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران ـ درباره پیگیری های این اتاق توضیح داد: در آخرین جلسه هیأت نمایندگان اتاق توضیح داده شد که واردات واکسن توسط اتاق بازرگانی متاسفانه گرفتار بروکراسی اداری شده است. قرار بود پروفورمای واکسن تایید گردد، دو هفته هم مهلت پاسخگویی داشت. درحالی که جواب اتاق بازرگانی ایران باید در سیستم چارگون به صورت اتوماسیون ثبت گردد، جواب نامه وزارت بهداشت با پست عادی فرستاده می شود؛ روندی کاملا عجیب که مانع واردات در موعد مقرر شد.
او اظهار نمود: شرکتهای زیادی دواطلب خرید واکسن شده اند، اما چه مافیایی این وسط آن قدر قوی و حرفه ای است که اجازه نمی دهد این واکسن با قیمت نازل به دست مردم برسد و استفاده شود؟
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران درباره منظور خود از مافیای واکسن، به مافیایی که در داروی درمانی کووید وجود دارد و عامل نایابی و قیمت های مختلف آن شده است، اشاره نمود و اظهار داشت: طبق برآورد اتاق بازرگانی هزینه تأمین واکسن کووید برای هر دُز ۲۵۰ هزار تومان تمام می شود، اگر واکسن با قیمت آزاد در اختیار مردم قرار گیرد چقدر تمام می شود؟

واردات واکسن در کیش و قشم معطل جواب وزارت بهداشت
مرتضی شیخ زاده ـ سرپرست معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری دبیرخانه مناطق آزاد کشور ـ هم درباره آخرین اقدام این مناطق در جهت تبدیل کیش و قشم به پایلوت گردشگری واکسن، نخست به همکاریهای مناطق آزاد با وزارت بهداشت در دوران کرونا اشاره نمود و افزود: پس از تفاهم با سازمان غذا و دارو، با وزارت بهداشت در ارتباط با واردات واکسن مکاتبه داشتیم؛ از آن جا که مناطق آزاد ۱۳۱ هتل دارد و ورود و خروج از جزایر قشم و کیش قابل کنترل است، می توانستیم به هر تعداد واکسنی که در ارمنستان تزریق شده در مدت کوتاه در این دو جزیره به مسافران تزریق نماییم. باید از هدررفت و بیرون رفت ارز و آبرو جلوگیری کرد.
او اضافه کرد: مناطق آزاد به وزارت بهداشت آعلام آمادگی کرده و رایزنی با کمپانی های مختلف انجام شده و تأمین منابع مالی هم شده و بخش خصوصی حوزه گردشگری پشت کار خواهد بود.
واکسیناسیون عامل گردشگری معکوس از ایران شده است، یعنی شهروندان ایرانی که در کشور دیگری اقامت یا تابعیت دارند به خاطر واکسن به آن کشورها سفر کردند. افرادی هم به کشورهای همسایه رفتندشیخ زاده توضیح داد: مدل ما در مناطق آزاد این طور خواهد بود که وزارت بهداشت از مرحله خرید تا نگهداری و تزریق ناظر است و واکسن ها مجانی به مسافران تزریق می شود. هزینه واکسن و تزریق در تور و سفر مستتر می شود.
او درباره پاسخ وزارت بهداشت، اظهار داشت: برپایه آخرین مکاتبه ای که انجام شده است، همچنان منتظر دریافت پاسخ هستیم.
این مقام مسؤول در دبیرخانه مناطق آزاد ضمن اشاره به رکود صنعت توریسم و تعطیلی هتل ها، اظهار نمود: اگر نگاه به تاسیسات گردشگری را عوض نماییم و آنها را بعنوان کمک بزرگ ببینیم می توانیم سهم بالایی در کشور داشته باشیم و از بیرون رفت ارز جلوگیری نماییم. وزارت بهداشت بنا ندارد از مردم پول بگیرد، اما قبول نماییم ما در جامعه بزرگی زندگی می نماییم و مرزها باز است و آن هایی که استطاعت دارند از کشور خارج می شوند و ارز خارج می کنند و دنیایی از مشکلات هم برای شان ایجاد می شود.

اقدام ناکام برای سینوواک، انتظار برای برکت
حسین نکونام ـ رئیس هیأت مدیره جامعه حرفه ای گردشگری سلامت ایران ـ هم درباره اقدامات این تشکل برای واردات واکسن، توضیح داد: چندماه پیش برپایه نیازی که در صنعت گردشکری احساس کردیم از راه لینک های کنسولی و خصوصی در چین برای خرید یک میلیون دُز واکسن سینوواک اقدام کردیم و پیش فاکتور آن صادر شد. قیمت این میزان واکسن حدود ۲۲.۵ میلیون دلار می شود. با این حال، از وزارت بهداشت هنوز جوابی دریافت نشده است. طبق آخرین صحبتی که با معاون گردشگری در اینباره داشتیم، نهایت به این تصمیم رسیدیم منتظر واکسن برکت باشیم که تا این لحظه هیچ اتفاقی نیافتاده است.
او اضافه کرد: قصد داشتیم با این یک میلیون دُز، فعالان گردشگری را واکسینه نماییم. حتی اعلام کردیم مجموعه داران خصوصی حاضرند برای واکسن پرسنل خود هزینه کنند، فقط لازم است دولت اعتبار اولیه را بدهد و پس از بخش خصوصی پول را بگیرد، ولی اتفاقی نیافتاد. اگر اجازه واردات آن یک میلیون دز را می دادند می توانستیم گواهی نامه گردشگری ایمن را صادر نماییم و مقصدی ایمن برای سفر باشیم.
نکونام با انتقاد از عملکرد وزارت بهداشت در پشتیبانی از بخش خصوصی برای واردات واکسن، اظهار نمود: احساسم این است که وزارت بهداشت موافق واردات واکسن حداقل از جانب بخش خصوصی گردشگری نیست. از زمان آغاز کووید این وزارت خانه فقط نقش هشداردهنده داشته و مدام تذکر می داد از خانه بیرون نیایید و پروتکل ها را رعایت کنید و صنعت توریسم را بعنوان چالش دیدند.
شرکتهای خصوصی دیگری که برای واردات واکسن اقدام نموده بودند، در این جلسه به موانع مشابهی همچون سختگیری در صدور مجوز و بروکراسی شدید وزارت بهداشت و ناهماهنگی هایی که به ناکامی واردات واکسن توسط این بخش دامن زده است، اشاره کردند.
در این جلسه، از معاون گردشگری، دبیر شورای راهبری گردشگری سلامت، رئیس جامعه هتلداران ایران و رئیس جامعه گردشگری الکترونیک هم دعوت شده بود تا درباره آخرین نتایج اقدامات آنها در ارتباط با تهیه واکسن مورد مصرف در حوزه گردشگری با عنایت به نامه نگاری هایی که داشتند، توضیح دهند و همینطور مسؤولان دولتی در این خصوص نتایج آخرین پیگیری ها از وزارت بهداشت را شرح دهند و طرح موضع کنند که هیچ یک حضور نیافتند.
بخش دوم این نشست در ایام آینده منتشر می شود.
منبع:

1400/05/01
11:15:18
5.0 / 5
163
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو