مسترکار - دنیای خودرو

پیشرفت فیزیكی ۸۰ درصد طرح ها كمتر از ۲۰ درصد!

پیشرفت فیزیكی ۸۰ درصد طرح ها كمتر از ۲۰ درصد! مستر کار: تازه ترین آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان میدهد که تا اختتام اردیبهشت ماه امسال 88 هزار و 153 طرح در دست اجرا است که بیش از 78 درصد آنها کمتر از 20 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و بیشترین طرح ها در سه گروه کالایی ˮسایر محصولات کانی های غیرفلزیˮ، ˮمحصولات غذایی و آشامیدنی هاˮ و ˮساخت مواد و محصولات شیمیاییˮ در حال اجراست.


به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، بر طبق این آمار از بین ۸۸ هزار و ۱۵۳ طرح در دست اجرا تا اختتام اردیبهشت امسال حدود ۶۸ هزار و ۸۲۲ طرح معادل ۷۸ درصد کل طرح ها کمتر از ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی، ۱۵ هزار و ۷۲۵ طرح معادل ۱۷.۸ درصد بین ۲۰ تا ۸۰ درصد، ۳۶۰۶ واحد معادل ۴ درصد کل طرح ها بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند.
بتازگی مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، مسائل مربوط به تحریم و تامین نقدینگی را در بالا بودن تعداد طرح های با پیشرفت فیزیکی کمتر از ۲۰ درصد را موثر دانسته و گفته بود که برخی هم اهلیت نداشتند و فقط می خواستند زمین را نگه دارند تا گران شود که دراین زمینه سختگیری ها و مشوق هایی در نظر گرفته شده است.
همین طور بیشترین طرح های در دست اجرا طرح هایی با اشتغال ۱۰ تا ۵۰ نفر کارکن است که ۵۵ هزار و ۴۲۲ طرح معادل بیش از نیمی از کل طرح ها را شامل می شود. ۲۵ هزار و ۱۶۶ طرح در دست اجرا نیز کمتر از ۱۰ نفر کارکن دارند و تعداد طرح های با ۵۰ تا ۱۰۰ نفر کار کن و بیش از ۱۰۰ نفر کارکن نیز به ترتیب ۴۶۰۳ طرح و ۲۹۶۲ طرح بوده است.
مجموع اشتغال پیش بینی شده در طرح های در دست اجرا نیز نزدیک به دو میلیون و ۳۸۰ هزار نفر است که ۹۹۸ هزار و ۲۹۱ نفر از آنها در طرح هایی با ۱۰ تا ۵۰ نفر کارکن و ۹۲۱ هزار و ۶۳۸ نفر از آنها در طرح هایی با بیش از ۱۰۰ کارکن مشغول خواهند شد.
مجموع سرمایه در طرح های در دست اجرا تا اختتام اردیبهشت نیز بیش از ۱۴۳۸ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است.
بیشترین طرح ها در گروه کانی های غیرفلزی
در این میان تا اختتام اردیبهشت ماه امسال، ۱۲ هزار و ۱۷۵ طرح در بخش "سایر محصولات کانی های غیرفلزی"، ۹۳۶۹ طرح در بخش "محصولات غذایی و آشامیدنی ها" و ۸۹۶۰ طرح در بخش "ساخت مواد و محصولات شیمیایی" در دست اجرا بوده و این سه بخش بیشترین تعداد طرح ها را به خود اختصاص دادند. کمترین طرح ها نیز به بخش های "تحقیق و توسعه"، "کشاورزی، شکار و کارهای خدماتی وابسته"، و "فاضلاب، دفع زباله، بهداشت محیط و سایر کارهای مشابه" اختصاص دارد که به ترتیب یک، پنج و ۲۰ طرح در آنها در دست اجراست.
مناطق آزاد دارای کمترین طرح
در بین استانها نیز از بین ۸۸ هزار و ۱۵۳ طرح در دست اجرا، ۷۵۶۲ طرح در یزد، ۶۴۵۹ طرح در خراسان رضوی و ۵۵۱۵ طرح در اصفهان در دست اجراست که بیشترین تعداد طرح ها را به خود اختصاص دادند و از بین استانها کمترین تعداد طرح ۵۷۳ عدد بوده که مربوط یه ایلام است. همین طور منطقه آزاد چابهار ۱۳ طرح، منطقه آزاد قشم ۲۸ طرح و کیش ۲۹ طرح در دست اجرا دارند که کمترین تعداد این طرح هاست.
سایر مناطق آزاد یعنی منطقه آزاد اروند، ماکو، انزلی و ارس نیز ۴۱، ۷۷، ۷۰ و ۲۲۶ طرح در دست اجرا دارند که به نسبت تعداد کمی است. همین طور ۴۷۷ طرح در منطقه ویژه اقتصادی در دست اجرا است. بدین سبب تا اختتام اردیبهشت امسال ۹۶۱ طرح در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در دست اجرا بوده است.
این در حالیست که مناطق آزاد و ویژه تجاری با قوانین محدودتر و تشریفات گمرکی ساده تری نسبت به سرزمین اصلی با اهدافی همچون پشتیبانی از صنعت داخلی کشور، جذب تکنولوژی های جدید در امر تولید، گسترش تولیدات صادرات محور و اشتغالزایی راه اندازی شده اند
منبع:

1400/05/04
09:37:36
489
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو