مسترکار - دنیای خودرو

ایران آماده تهیه نقشه های زمین شناسی برای بولیوی است

ایران آماده تهیه نقشه های زمین شناسی برای بولیوی است مستر کار: رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی در دیدار با سفیر بولیوی در تهران از آمادگی این سازمان برای تهیه نقشه های زمین شناسی و همین طور انتقال این دانش به بولیوی آگاهی داد.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، به دنبال دیدار رومینا پرز راموس سفیر بولیوی در ایران با علیرضا شهیدی معاون وزیر صمت و رییس این سازمان دوطرف نسبت به توسعه و احیای روابط دوجانبه در بخش علوم زمین تاکید نمودند.
علیرضا شهیدی معاون وزیر صمت و رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با اشاره به اینکه ایران ریاست تهیه نقشه های زمین شناسی خاورمیانه در کمیسیون بین المللی CGMW را به عهده دارد، اظهار داشت: این سازمان آمادگی دارد که در تهیه نقشه های زمین شناسی و همین طور انتقال این دانش با بولیوی همکاری کند.
به گفته این مقام مسوول، ایران دارای رتبه پانزدهم در بخش اکتشاف مواد معدنی در دنیا است که به همین دلیل می توانیم روش های مورد نظر اکتشاف را با یکدیگر تبادل نماییم.
وی ضمن اشاره به سابقه مناسب سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران در ونزوئلا و تهیه نقشه های ژئوشیمی و زمین شناسی این کشور اظهار داشت: ایران قادر می باشد این فعالیت را در بولیوی نیز انجام دهد و همین طور در بخش توسعه و راه ندازی پایگاه داده های علوم زمین و تحت وب در آوردن اطلاعات موجود در بولیوی نیز تمایل خودرا ابراز می داریم.
معاون وزیر صمت ضمن اشاره به موضوع خام فروشی مواد معدنی در ایران اظهار داشت: ایران در گذشته یکی از بزرگترین صادرکنندگان سنگ آهن خام بوده ولی هم اکنون سالانه در ایران ۳۰ میلیون تن فولاد تولید می شود و نهمین صادرکننده تولید فولاد در جهان است.
به گفته رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، پروسه خام فروشی مواد معدنی را به سمت تولیدات دارای ارزش افزوده پیش برده ایم و علاقمند هستیم دراین زمینه با بولیوی در قالب انتقال تکنولوژی و مبادله اطلاعات همکاری خودرا توسعه دهیم.
بر اساس این گزارش، سفیر بولیوی در ایران ضمن ابراز تمایل برای توسعه مناسبات دو کشور با اشاره به اینکه در سال 2008 تفاهم نامه ای میان ایران و بولیوی در بخش علوم زمین به امضا رسید، اظهار داشت: این تفاهم نامه منجر به عقد قرارداد نشد که هم اکنون بولیوی مایل است در تفاهم نامه قبلی تجدیدنظر کند و تفاهم نامه جدیدی داشته باشد.
رومینا پرز راموس، ضمن اشاره به ذخایر معدنی گسترده در بولیوی اضافه کرد: پروژه های زمین شناسی و همین طور اکتشاف ذخایر معدنی در این کشور انجام می شود و بولیوی دارای منابع عظیم لیتیوم است.
وی اشاره کرد: مایل هستیم در بخش آموزش حرفه ای مطالعات معدنی و زمین شناسی بین دو کشور در قالب کارگاه های آموزشی و تبادل اطلاعات و دانش فعالیت نماییم.
به گفته سفیر بولیوی سازمان مسوول در حوزه اکتشافات معدنی در کشور ما مثل ایران یک سازمان حاکمیتی و دولتی است که البته شرکت های خصوصی نیز در این بخش سرمایه گذاری می کنند.
رومینا پرز راموس، با اشاره به اینکه آرشیو مناسبی از نقشه های زمین شناسی بولیوی در اختیار داریم، اظهار داشت: اطلاعات ما در حوزه مواد معدنی بسیار کامل است و مایلیم جلسه مجازی سازمان های ایران و بولیوی را برگزار نماییم.
وی ضمن ابراز امیدواری از اینکه مناسبات از سطح کارشناسی به سطح وزرای دو کشور برسد، اضافه کرد: پیشنهاد می شود در روز تحلیف ریاست جمهوری جدید ایران که وزیر خارجه بولیوی حضور دارند درباره مسائل مورد علاقه دو طرف در بخش علوم زمین صحبت شود.
سفیر بولیوی با اشاره به اینکه در این چند سال اخیر انقلاب صنعتی در بولیوی روی داده، اظهار داشت: می توانیم همکاری مثمرثمری با سازمان زمین شناسی ایران داشته باشیم و در ادامه اصرار کرد روابط ایران و بولیوی همیشه پایدار و متکی بر مناسبات دوستانه و برادرانه است.
شایان ذکر است رومینا پرز راموس همین طور ضمن بازدید از موزه علوم زمین سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران از تنوع کانی های موجود در این موزه ابراز خرسندی کرد و تمایل خودرا برای دریافت اطلاعات بیشتر از این موزه اعلام نمود.منبع:

1400/05/07
21:34:38
334
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو