اثرات تحریم بر تجارت ایران و اروپا

اثرات تحریم بر تجارت ایران و اروپا رییس اتاق تجاری ایران در ادامه دیدارهای خارجی خود با سفیر فنلاند در ایران به گفت و گو نشست و از کاهش جدی تجارت مشترک میان دو طرف در سه سال اخیر گفت.


به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، هر چند تجارت ایران در سالهای قبل تا حد زیادی حول محور کشورهای منطقه و آسیا تعریف شده اما ایران و اروپا از گذشته دور در زمینه های مختلف با یکدیگر تبادل تجاری داشتند و این روال در سالهای قبل نیز ادامه داشت.
با از سرگیری تحریم های آمریکا مقابل ایران در سه سال گذشته، میزان تجارت خارجی ایران کم شد و در این میان همکاریهای اقتصادی مشترک با اروپا بیشترین کاهش را تجربه نمود. هر چند دولت های اروپایی بارها از تلاش خود برای افزایش باردیگر مبادلات سخن گفته اند اما بنظر می رسد تا برطرف نشدن خطر تحریم ها، نمی توان انتظار تغییری جدی در این راه را داشت. موضوعی که در جریان دیدار رییس اتاق تجاری ایران با سفیر فنلاند در تهران نیز بار دیگر بر آن تاکید شد.
غلامحسین شافعی در دیدار با کیو نوروانتو، سفیر فنلاند در تهران، اظهار نمود: فنلاند ازجمله کشورهای اروپایی با رشد اقتصادی و سطح رفاه عمومی بالایی است از اهمیت استفاده از تجارب این کشور برای ایران در وضعیت فعلی سخن گفت.
او بطور ویژه به تمایل ایران جهت استفاده از تجربیات فنلاند در صنعت آبزیان، صنایع دریایی و همچنین استفاده مناسب از آب با روش های جدید اشاره کرده و اظهار داشت: این حوزه ها برای ما مهم است؛ چونکه ایران باتوجه به موقعیت طبیعی و خشکسالی گسترده، در آینده به دنبال استفاده از روش های نوین کشاورزی است. بدین سبب دراین زمینه ها می توانیم همکاریهای خوبی با کشور فنلاند داشته باشیم.
در این دیدار، سفیر فنلاند در تهران نیز با اشاره به شروع به کار دولت جدید در ایران اظهار داشت: شرایط فعلی، برهه حساسی در ایران شمرده می شود و ما منتظر هستیم ببینیم در حوزه اقتصادی چه تحولات جدیدی در دولت صورت خواهد گرفت.
کیو نوروانتو با تاکید بر روابط مطلوب میان ایران و فنلاند به جلسات کمیته مشترک دو کشور در محل سفارت اشاره کرده و اضافه کرد: با صحبت های مفیدی که انجام شد می توان امیدوار بود گام های بلندی در راه رونق روابط تجاری دو کشور برداریم. ما بعنوان سفارت وظیفه داریم روابط را در همه زمینه ها و به ویژه در حوزه اقتصادی با شما رونق بدهیم و امیدوارم بتوانیم پس از استقرار دولت جدید هم این مسیر را ادامه دهیم.
نوروانتو با تاکید بر این که گسترش روابط اقتصادی دو کشور مستلزم شناسایی زمینه های مهم همکاری است، مشارکت بیشتر بین تجار دو کشور برای دریافت اطلاعات به روز از موقعیت اقتصادی ایران و فنلاند را مهم ارزیابی کرد.
او اظهار نمود: من در مدت حضورم در ایران شاهد بودم که با وجود تحریم های سخت، ایران توانسته در حوزه اقتصادی توسعه یابد. محصولات جدیدی در بازارهای ایران تولید شده و رقابت پذیری بالا رفته است که این خودش نشان میدهد ایران در حوزه اقتصادی تحول داشته است.
سفیر فنلاند در تهران یادآوری کرد: در سطح جهانی جو اقتصادی غالب درحال تغییر است؛ به این جهت برای انجام مبادلات تجاری بین تجار دو کشور و در حوزه روابط اقتصادی باید این تغییرات را شناسایی نماییم. باید خودمان را برای آینده آماده نماییم. امیدوارم تحریم ها لغو شوند و ما بتوانیم روابط تجاری بهتری داشته باشیم.
در ادامه هم شافعی با تاکید بر حساسیت موقعیت فعلی ایران، اظهار داشت: امیدواری بسیار زیادی به تغییرات مثبت در رابطه با جامعه جهانی داریم.
رئیس پارلمان بخش خصوصی، افزود: تحریم ها اثرات نامطلوبی بر روابط اقتصادی ما با کشورهای دیگر، ازجمله فنلاند داشته است؛ اما آینده برای ما روشن است که می توانیم جبران مافات گذشته را در این ارتباط داشته باشیم.
او افزود: با کمال تأسف مسائل تحریم سبب شده بیش از ۳۰ میلیارد دلار حجم معاملات ایران با اتحادیه اروپا از بین برود. این بر اقتصاد هر دو طرف اثر خواهد داشت و نباید از کنار آن بسادگی عبور کرد.1400/05/12
23:33:08
5.0 / 5
221
تگهای خبر: تولید , صنعت , محصولات , وانت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو