راهکاری برای پشتیبانی از تقاضاکنندگان فناوری و رفع نیازمندی ها از جانب شرکتهای دانش بنیان

راهکاری برای پشتیبانی از تقاضاکنندگان فناوری و رفع نیازمندی ها از جانب شرکتهای دانش بنیان به گزارش مستر کار رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به همکاری چند جانبه برای تأمین نیازمندی های کشور در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات اظهار داشت: در این همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی نه برای پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان بلکه برای ایجاد مشوق هایی برای طرف تقاضا مشارکت دارد.


به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، امیر ناظمی امروز در آیین تبادل تفاهم نامه همکاری مشترک با هدف پشتیبانی از داخلی سازی مودم های VDSL و محصولات شبکه انتقال (POTN) که به صورت آنلاین در محل ساختمان صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، با اشاره به همکاری در انعقاد این تفاهم نامه اضافه کرد: بسیاری از مکانیزم ها و ساز و کارها و نهادهایی که تشکیل می شوند، الزاما برای برآورده کردن یک هدف نیستند، بلکه مجموعه ای از اهداف را با خود به همراه دارند. یکی از نهادهایی که تلاش شد در طول این مدت ایجاد شود، نهادی است که امروز بعنوان نخستین نمونه تفاهم نامه آن به امضا می رسد.
وی به بیان جزئیات این تفاهم نامه چند جانبه پرداخت و تصریح کرد: وام هایی به صورت قانونی به شرکتهای دانش بنیان داده می شود، اما این که آیا الزاما فعالیت این شرکتهای دانش بنیان در جهت اولویت ها و نیازهای ملی است، از سوالات مطرح دراین زمینه است و از سوی دیگر بسیاری از وام هایی که اعطا می شود، این سوال را به وجود می آورد که آیا این سرمایه گذاری منجر به ورود به بازار خواهد شد و در این طرح عملا تلاش شده به این سوالات پاسخ داده شود.
ناظمی با تاکید بر این که در این طرح همکاری، یک شرکت دانش بنیان سازنده مودم حضور دارد و از طرف دیگر ما یک نیاز ملی تحت عنوان مودم VDSL داریم که برای دوران گذار به پهن باند است که از نیازهای کسب وکارها و شهروندان محسوب می شود، افزود: این شرکت دانش بنیان به وسیله مکانیزم مالی تشویق خواهد شد که اولا تولید مودم های قبلی خود یعنی ADSL را کنار بگذارد و وارد فناوری جدید شود و این نخستین منفعتی است که در این تفاهم نامه دیده شده است و اتفاق خواهد افتد، چون فناوری جدید همواره به سرعت اتفاق می افتد، ولی خیلی وقت ها شرکت هایی که تولید کننده یک تکنولوژی قدیمی هستند، زمان این را ندارند که وارد فناوری جدید شوند و زمان را از دست می دهند.
وی افزود: اگر بخواهیم این اتفاق رخ ندهد، ما باید همواره نگاه ملی داشته باشیم و نهادهای سیاستگذار، مکانیزم هایی را برای تشویق در نظر بگیرند تا شرکتهای تولیدکننده قادر به حرکت به سمت فناوریهای جدید باشند.
ناظمی اثر دوم امضای این تفاهم نامه چند جانبه را وجود طرف تقاضا دانست و اضافه کرد: از طرف دیگر تقاضایی در این تفاهم نامه وجود دارد که شرکت مخابرات بزرگترین تأمین کننده ارتباطات ثابت در کشور است، اما در بعضی از مواقع کمبود منابع مالی، امکان سرمایه گذاری برای رفتن به سمت فناوری جدید را از بین می برد و در این تفاهم نامه جزء دوم یعنی شرکت مخابرات بعنوان طرف تقاضا وارد شده است.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به این که محصول تولیدی در این تفاهم نامه یک کالای دانش بنیان است، اظهار داشت: ازاین رو مکانیزم سوم یعنی نهاد سیاستگذاری که وزارت ارتباطات است و جهت بررسی این نیاز و تقاضا وارد فرایند شده است و صحه گذاری بر این مورد که این محصول یک اولویت ملی است، حضور دارد.
وی تصریح کرد: وقتی ما دسترسی به پهن باند داشته باشیم، فقط جهت استفاده کاربر نهایی نیست، بلکه کارکرد واسطه ای دارد و شرکت ها، کسب وکارها و حتی کسب و کارهای خانگی از آن بعنوان یک کالای واسطه ای استفاده می نمایند و تولید بیشتر رقم می خورد.
وی با اشاره به این فرایند اظهار داشت: اما همچنان مساله اصلی که تأمین مالی است، باقی می ماند و در این میان صندوق نوآوری و شکوفایی بعنوان جزء چهارم بعنوان منبع مالی برای شرکتهای دانش بنیان ورود کرده و این منبع مالی این دفعه نه برای پشتیبانی از طرف عرضه کننده بلکه برای پشتیبانی از تقاضادهنده فناوری عرضه خواهد شد که تأمین نیازهای خویش را از راه یک شرکت دانش بنیان برطرف می کند.
ناظمی با اشاره به حضور پست بانک در این تفاهم نامه با اعلان اینکه این بانک بعنوان عامل بانکی حوزه فناوری اطلاعات در این تفاهم نامه ایفای نقش خواهد کرد، افزود: در کنار همه اینها نیاز به ارزیابی شرکت در مورد دانش بنیان بودن و توانایی تولید آنها است که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بعنوان جزء یکی دیگر از بازیگران این عرصه وارد شده است.
وی اظهار داشت: تدوین چنین سازوکارهایی در نظام بوروکراسی و نظام اداری ایران که یک نظام کند است و معمولاً غیر انعطاف پذیر است، بسیار کار سختی بود، اما برای مقابله کردن با این نظام اداری سخت فقط همدلی و همکاری می توانست پاسخگو باشد، به هر حال امروز که مصادف است با تغییر دولت، این مورد که در دولت شروع شده بود امروز هم به پایان رسید.
منبع:

1400/05/13
22:33:50
5.0 / 5
201
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو