مسترکار - دنیای خودرو
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تاكید كرد:

ضرورت توجه به مدیریت درست منابع آبی و سازگاری با اقلیم گرم و خشک

ضرورت توجه به مدیریت درست منابع آبی و سازگاری با اقلیم گرم و خشک به گزارش مستر کار معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تکیه بر این که باید به منابع آب موجود توجه کرد، اظهار داشت: سیاست گذاری ها باید بر مبنای منابع آب موجود باشد، همینطور باید توجه بیشتری به نوع مدیریت کشاورزی داشته باشیم که همه این موارد می تواند دست به دست هم دهد تا از این بحران های خشکسالی عبور نماییم.


به گزارش روز شنبه ایرنا از سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، "علیرضا شهیدی" در مورد وضعیت استان خوزستان اظهار داشت: علاوه بر خوزستان حالا در سیستان و بلوچستان، جنوب فارس، جنوب کرمان و جاهای دیگر خشکسالی داریم.
به گفته وی، در بحث خوزستان میتوان با مدیریت آب از راه سدها بحران را حل کرد اما ما در یک کشور خشک واقع هستیم. امکان دارد ۲ ماه دیگر بحران را رفع نماییم، ولی سال بعد و سالهای دیگر را چه کار باید کرد؟ باید مدیریت منابع آب در دستور کار باشد.
رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور درباره خشکسالی هایی که در بعضی نقاط کشور شاهد آن هستیم، اضافه کرد: خشکسالی هایی که درحال رخ دادن هستند، چیزی نیست که در ارتباط با یک دهه گذشته باشد و اگر تاریخچه کره زمین را نگاه کنید در دانش زمین شناسی با استفاده از رسوبات موجود در زمین، دوره های خشکسالی و ترسالی قابل مطالعه و بررسی است.
وی با بیان اینکه در جهان مناطقی همچون ایران هستند که در گذشته وضعیت خشکسالی یا ترسالی آنها مشخص شده، تصریح کرد: در ایران در بحث مدیریت بحران باید قدری بیشتر و جدی تر عمل نماییم و بر مبنای نیازهای کشور فرهنگ سازی کرد تا مردم آب را درست مصرف کنند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این سؤال که این هشدارها بارها مطرح شده اما چرا به مرحله عملیاتی نرسیده و تابحال نتیجه مثبتی نداشته است؟ اظهار داشت: سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور وظیفه حاکمیتی خود در چارچوب تهیه اطلاعات پایه، نقشه های زمین شناسی، نقشه هایی که در رابطه با سیلاب، خشکسالی، فرونشست زمین و غیره را در اختیار دستگاههای مرتبط قرار می دهد و این دیگر دست ما نیست که برای این اطلاعات و گزاش ها یک ضمانت اجرایی وجود داشته باشد.
رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور درباره وقوع سیل در کشور بیان داشت: در بحث تغییرات اقلیمی این اتفاقات می افتد یعنی جایی که توقع ندارید بارندگی شود، بارندگی می شود و جایی که توقع ندارید خشکسالی شود، خشکسالی رخ می دهد. در هر حال این در تغییرات اقلیم وجود دارد و ما باید کارهای تولید اطلاعاتی که وابسته به بخش های علمی است را گسترش دهیم.
وی اضافه کرد: در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور بخش های کاملا تخصصی وجود دارد؛ مثلاً در ارتباط با سیلاب نقشه سراسری سیلاب را تهیه کردیم و جاهایی که در هنگام بارندگی می تواند در معرض سیلاب قرار بگیرند را مشخص کردیم و به مدیریت بحران هم دادیم.
شهیدی تصریح کرد: حال این که سیاست چگونه است و از این نقشه ها در چه زمانی استفاده کنند، دست ما نیست. وظیفه ما تولید اطلاعات است که تلاش می نماییم تولید اطلاعات را به درستی انجام دهیم و مستند نماییم، ازاین رو دستگاههای ذی ربط باید از این اطلاعات استفاده کنند که البته گاهی کمتر به آن توجه می شود.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این سؤال که چقدر زمان می برد تا مشکلاتی که طی ۵۰ سال رخ داده حل شود؟ اظهار داشت: سازمان زمین شناسی ۶۲ سال است که تاسیس شده و از همان ابتدا کارهای زمین شناسی در دستور کارش بود و این صحبت ها در ارتباط با چند روز گذشته نیست، بلکه ما با پشتوانه ۶۲ سال کاری که در زمین شناسی ایران انجام دادیم مطالعات مان را به بخشی که از آن استفاده خواهد کرد، عرضه می نماییم.
لزوم سازگاری با اقلیم گرم و خشک
وی درباره فرونشست ها با بیان اینکه ما گاهی ترسالی داریم اما در اقلیم گرم و خشک هستیم که بارندگی در آن کم است، تصریح کرد: ما باید خودمان را با این شرایط سازگار نماییم و نمی توانیم مانند کشورهایی که در قاره سبز هستند آب را مصرف کنیم؛ هر چند که مصرف آنها نسبت به ما خیلی اقتصادی تر و بهینه تر است.
به گفته رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، باید یک فرهنگ سازی عمومی در این حوزه اتفاق بیفتد، مردم باید آگاهی بیشتری داشته باشند و سازمان های سیاست گذار هم به درستی از اطلاعاتی که وجود دارد استفاده کنند.منبع:

1400/05/17
15:50:05
367
5.0 از 5
تگهای خبر: تور , تولید , دستگاه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو