رییس جهاد دانشگاهی صنعتی شریف تأكید كرد

ایفای نقش سازنده برای رفع مشکلات فناورانه صنعت خودرو

ایفای نقش سازنده برای رفع مشکلات فناورانه صنعت خودرو به گزارش مستر کار رئیس سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف اشاره کرد: ایفای نقش سازنده در حوزه رفع مشکلات فناورانه صنعت خودرو، از با اهمیت ترین دستاوردهای این واحد صنعتی است.به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا آخوندی، رئیس جهاد دانشگاهی صنعتی شریف به مناسبت چهل ویکمین سالگرد تشکیل جهاددانشگاهی و بمنظور بازخوانی کارهای این نهاد در ارتباط با مهم ترین دستاوردهای شاخص این سازمان اظهار داشت: ایفای نقش سازنده در حوزه رفع مشکلات فناورانه صنعت خودرو از با اهمیت ترین دستاوردهای این واحد صنعتی است. در پی واگذاری ماموریت ایفای نقش سازنده جهاددانشگاهی در حوزه رفع مشکلات فناورانه صنعت خودرو، جهاددانشگاهی مبادرت به عقد تفاهم نامه فناورانه با شرکت ایران خودرو کرد.

وی اضافه کرد: در این راستا جهاددانشگاهی صنعتی شریف بعنوان نماینده جهاددانشگاهی، تعاملات سازنده ای را با بخش های مختلف شرکت ایران خودرو انجام داد که منجر به اقداماتی چون؛ عقد قرارداد طراحی و تدوین دانش فنی به همراه تولید TCU با شرکت نیرومحرکه است که تا اختتام تابستان، این قطعه بر روی خودرو نصب و تست خواهد شد. همچنین، عقد قرارداد دستیابی به دانش فنی خودرو های متصل ( Connected Cars ) معاونت تحقیقات، عقد قرارداد دستیابی به دانش فنی سیستم پشتیبان جوش لیزر خودرو ایکاپ با شرکت ایکاپ، عقد قرارداد رفع مشکلات فنی و ساخت تجهیزات خاص خطوط تولید با معاونت فنی و در شرف بودن عقد قرارداد اندازه گیری ابعادی خودرو با معاونت مهندسی از دیگر اقدامات جهادگران شریف است.

دکتر آخوندی با اشاره به تجاری سازی محصولات فناورانه و تکمیل چرخه نوآوری؛ اظهار نمود: جهاددانشگاهی بعنوان یکی از بازیگران اصلی فناوری کشور در نظر دارد تا با تکمیل چرخه نوآوری از ایده تا محصول، نقش پررنگ تری را در اقتصاد دانش بنیان بازی کند. این نهاد در نظر دارد تا بعد از اجرای طرح های فناورانه و دستیابی به دانش فنی، تولید این محصولات را بوسیله شرکت های دانش بنیان ادامه دهد. در این راستا مبادرت به فعال کردن شرکت های با سابقه خود همچون شرکت دانش بنیان جهش صنعت بعنوان هلدینگ شرکت های دانش بنیان کرده است.

رییس جهاددانشگاهی صنعتی شریف اضافه کرد: بعنوان مثال در سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف، فناوری شعله بین که یک فناوری سطح بالا و موثر در ایمنی نیروگاه ها، پتروشیمی ها، پالایشگاه ها و صنایع مرتبط می باشد، را در قالب یک شرکت فناورانه و با مشارکت فناوران و نیز بخش خصوصی، تجاری سازی کرده است. همین طور این سازمان در نظر دارد تا برخی فناوری های مهم دیگر مانند موتورهای درون چاهی، دستگاه لوله مغزی سیار و TCU را نیز تجاری سازی کند.

وی با اشاره به اینکه توسعه آزمایشگاه ها یکی دیگر از دستاوردهای این واحد صنعتی است، افزود: در این راستا، آزمایشگاه خوردگی در این سازمان و با مشارکت بخش خصوصی، راه اندازی شده است. ایجاد مرکز نوآوری و شتابدهی صنعتی شریف با محوریت «هوش مصنوعی مبتنی بر اینترنت اشیاء» بمنظور جذب تیم های نوآور از دیگر اقدامات مؤثر این سازمان است.

رییس جهاددانشگاهی صنعتی شریف اشاره کرد: با توجه به مسئولیت های سازمانی جهاددانشگاهی در امتداد حل مشکلات صنعتی با بهره گیری از دانش و نوآوری های دانشگاه و ایفای نقش پیوند دهنده صنعت و دانشگاه، این سازمان بیشتر در زمینه حل مسایل صنعتی ورود کرده است. از با اهمیت ترین اولویت های راهبردی و راهبردی سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف، ایفای نقش هاب فناوری و همین طور اجرای توسعه فناوری با همکاری و مشارکت و استفاده از سیستم نوآوری باز است.

دکتر آخوندی بیان کرد: در این راستا باتوجه به ارتباط گسترده این سازمان با صنایع مختلف و شناسایی مسایل و مشکلات تکنولوژیک، یافتن چاره و ارتباط تیم دانش بنیان با صنعت (نورد) نظرگاه کارهای پیش روی این سازمان است، ضمن اینکه باتوجه به حضور بیش از ۲۰۰ نفر پرسنل در زمینه تخصصی و فناوری آماده ارائه سرویس و خدمات فناوری به مختصصان این حوزه است. با ایجاد مراکز تحقیقانی و نوآوری و شتاب دهی علاقمند و آماده تعامل هرچه بیشتر دانشجویان و نخبگان علمی هستیم.

رییس جهاددانشگاهی صنعتی شریف بیان کرد: باتوجه به سابقه این سازمان در تدوین و توسعه فناوری در حوزه های متفاوت، آمادگی امکان بهره مندی و اشتراک گذاری از تجربیات مختلف صنعتی را داریم. جهادگران صنعتی شریف معتقدند با تاکید بر دانش فنی تجمیعی امکان راندمان تخصصی بالا خواهد رفت؛ ما با حضور و مشارکت متخصصان متمرکز بر موضوعات مختلف فنی آماده هرگونه ارائه خدمات علمی به سازمان ها و متقاضیان حقیقی و حقوقی هستیم.

دکتر آخوندی افزود: نظر به ساختار کلی جهاددانشگاهی و باتوجه به قوانین بالادستی در امتداد پشتیبانی از منابع و سرمایه های انسانی برنامه ها و طرح هایی و جود دارد که برمبنای آنها مبادرت به جذب و نگهداشت این سرمایه ها می شود. باتوجه به ماهیت پژوهشی این سازمان و متخصصان آن، با اهمیت ترین بخشی که می تواند از این ظرفیت استفاده فناورانه و حل مساله درباب مشکلات داشته باشد دولت و حوزه صنعت است.

رییس جهاددانشگاهی صنعتی شریف اضافه کرد: این نهاد انقلابی نشان داده در صورت استفاده از ظرفیت ها، موجب سربلندی کشور است؛ بعنوان نمونه می توان به پژوهشگاه رویان که همیشه افتخار آفریده است، اشاره نمود. بدین سبب هرجا که بهای لازم به این نهاد داده شده است این مجموعه نقش پررنگ و مؤثرتری ایفا کرده است. متاسفانه شرایط فعلی کشور عاری از در نظر گرفتن مشکلات ظالمانه تحریمی و بیشتر متأثر از گاهی ناکارآمدی های مدیریتی است که با تاکید بر روحیه جهادی و ازخودگذشتگی می توان نسبت به جبران ضایعات و مشکلات پرداخت.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف، او در آخر در ارتباط با نحوه تعامل و ارتباط با سازمان های علمی و صنعتی در زمینه تجاری سازی اظهار داشت: باید گفت با رویکرد مثبت مراجعی همچون؛ معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم در خصوص پشتیبانی و پشتیبانی از فناوری های تولیدی و مهندسی، تعامل علمی مناسبی با این سازمان برقرار است.منبع:

1400/05/19
14:07:50
5.0 / 5
203
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو