عضو انجمن صنفی سیمان كشور مطرح كرد:

آمادگی برای تأمین سیمان مورد نیاز ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی

آمادگی برای تأمین سیمان مورد نیاز ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی به گزارش مستر کار عضو هیات مدیره انجمن صنفی سیمان کشور از آمادگی کامل صنعت سیمان برای تأمین سیمان مورد نیاز طرح مسکنی دولت سیزدهم برای ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور اطلاع داد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمدرضا سلیمیان» امروز (چهارشنبه) در نشست خبری اضافه کرد: ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور معادل ۷۵ میلیون متر مربع است که هر متر مربع حدود چهار پاکت سیمان نیاز دارد.
به گفته این مقام صنفی، با این اوصاف طرح یاد شده در نهایت نیازمند ۲۰ میلیون تن سیمان خواهد بود که با عنایت به ظرفیت تولید حدود ۸۵ میلیون تنی است که سالیانه ۶۵ میلیون تن آن در داخل مصرف و ۱۲ تا ۱۳ میلیون تن هم صادرات می شود، مشکلی برای اجرای این طرح از حیث تأمین سیمان وجود ندارد.
وی افزود: عرضه سیمان در بورس کالا، به کاهش دلالی و واسطه گری در این صنعت، افزایش شفافیت ها و منطقی شدن قیمت ها خواهد انجامید و در ادامه با قیمت های مناسب به دست سازندگان برای اجرای این طرح بزرگ خواهد رسید.
سلیمیان ضمن اشاره به عرضه های انجام شده تابحال شرکت ها و هلدینگ های سیمانی، تصریح کرد: میانگین قیمت کشف شده در بورس کالا هرچند از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت بوده، اما به صورت متوسط ۱۰ تا ۱۵ درصد بالاتر از قیمت کارخانه و بسیار پایین تر از قیمت های بازار بوده است.
وی اظهار داشت: در ماه های گذشته انجمن صنفی سیمان به دنبال تغییر و تحول در مبحث فروش محصول از حالت سنتی فعلی به حالت مدرن و عرضه در بورس کالا بود و معتقدیم این شیوه می تواند به فروش بهتر تولیدات و کوتاه شدن دست واسطه ها و رسیدن محصول به دست مشتری نهایی با قیمنت های مناسب تر بیانجامد.
این مقام صنفی عنوان کرد: حالا هر فرد دارای کد بورسی می تواند دست کم ۱۰ تن سیمان از بورس کالا خرید کند، اما این مورد نیازمند اطلاع رسانی بیشتر و تببین مسائل بورس کالا برای عموم است.
وی افزود: ورود به بورس کالا این روزها با قطعی و کاهش دیماند برق واحدهای سیمانی همراه شده و در این شرایط، دلالان و مافیایی که منافع شان به خطر افتاده، بورس کالا را دلیل اصلی افزایش قیمت ها عنوان می کنند.
سلیمیان خاطرنشان کرد: اگر قطعی برق با عدم ورود سیمان به بورس کالا همراه می شد، حالا با قیمت های به مراتب بالاتر سیمان در بازار مواجه بودیم، در حالیکه ورود به بورس کالا به مدیریت قیمت ها انجامیده است.
وی همینطور منکر تاثیرگذاری صادرات سیمان بر قیمت این محصول در بازار شد و خاطرنشان کرد: در ماه های گذشته صادرات سیمان به شدت کاهش یافته است و این که افزایش قیمت های بازاری به علت صادرات آن بوده تکذیب می شود.
عضو هیات مدیره انجمن صنفی سیمان کشور ضمن اشاره به قطعی برق صنایع سیمانی و فولادی در هفته های گذشته، بیان داشت: این قطعی ها هرچند به کاهش تولید شرکت ها انجامید، اما در ادامه با قول مساعد وزارت نیرو در خصوص تأمین برق واحدها و همینطور کاهش نسبی گرمای هوا در سطح کشور، شاهد وصل شدن تدریجی برق کارخانجات هستیم که به افزایش تولید و کاهش بیشتر از پیش قیمت ها خواهد انجامید.
وی در پاسخ به ایرنا درمورد این که آیا واحدهای سیمانی توانی برای ساخت نیروگاه اختصاصی برای مواجهه با مشکلات قطعی برق دارند یا خیر؟، اظهار داشت: ساخت یک نیروگاه ۱۰ مگاواتی نیازمند دست کم ۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری است که چنین توانی نزد شرکتهای سیمانی وجود ندارد، هرچند اگر دولت تسهیلاتی در این حوزه اختصاص دهد استقبال خواهیم کرد.منبع:

1400/05/22
11:57:56
5.0 / 5
193
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو