عضو هیات مدیره جامعه متخصصین نساجی ایران:

تدوین سند راهبردی توسعه صنعتی، محصول تفکرات فاطمی امین است

تدوین سند راهبردی توسعه صنعتی، محصول تفکرات فاطمی امین است به گزارش مستر کار عضو هیات مدیره جامعه متخصصین نساجی ایران اظهار داشت: تدوین سند راهبردی توسعه صنعتی کشور برای اولین بار، محصول تفکرات سیدرضا فاطمی امین بود که نشان دهنده قدرت بالای برنامه ریزی و مدیریت وی برای تصدی عالی ترین مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت است.


علیرضا حائری در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با اشاره به معرفی سیدرضا فاطمی امین بعنوان وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت از طرف آیت الله سیدابراهیم رییسی، رئیس جمهوری اضافه کرد: فاطمی امین معاون طرح و برنامه وزارت صنعت در دولت دهم بود.
وی بیان داشت: در آن زمان برای اولین بار سند راهبردی توسعه صنعتی در کشور نگاشته و در حدود سالهای ۹۱ تا ۹۲ از آن سند رونمایی گردید.
حائری اشاره کرد: این سند جامع از بیش از ۶۰۰ صفحه تشکیل می شد که حدود ۴۰ صفحه آن درباب صنعت نساجی بود که به تفصیل صنایع مختلف را مورد بررسی قرار داده بود و یکی از دست اندرکاران اصلی نگارش این سند هم فاطمی امین بود.
وی اظهار داشت: سند یاد شده کار خوب و کارشناسی شده ای بود که در آن صنایع به سه بخش دارای اولویت نخست، اولویت دوم و صنایعی که ایجادشان در کشور توجیه اقتصادی نداشت، تقسیم شده بودند.
عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران افزود: صنایع با اولویت نخست، در حقیقت صنایعی بودند که ارزش افزوده بالایی ایجاد می کردند و دارای قدرت اشتغال زایی و ارزآوری خوبی بودند، اما صنایع اولویت دوم در حقیقت بنگاه های کوچک و متوسط بودند که ارزش افزوده پایین تری ایجاد می کردند و قدرت ارزآوی بالایی نداشتند.
وی اشاره کرد: دولت در آن زمان خودرا مکلف کرده بود که مطابق این سند حرکت نماید و همه هم و غم دولت در پشتیبانی از صنایع گروه نخست بود، اما صنایع دسته دوم که از آنها انتظار ارزآوری بالایی نمی رفت، همین که قسمتی از نیازهای بازار و جامعه را تامین می کردند از نظر دولت کافی بود.
حائری گفت: این تقسیم بندی بسیار عالی و کارشناسانه بود، اما از نظر فعالان صنعت نساجی جانمایی این صنعت در گروه ۲ محل اشکال بود و دراین زمینه با کارشناسان و مسئولان وقت وزارت صنعت اختلاف نظر داشتیم.
وی توضیح داد: امروز در کشورهایی همچون چین، ترکیه، بنگلادش و حتی ویتنام، قدرت بالای ارزآوری و اشتغال زایی صنعت نساجی را شاهدیم و معتقدیم قدرت اشتغال زایی در این صنعت با یک چهارم هزینه متوسط در سایر صنایع امکان پذیر است.
عضو هیات مدیره جامعه متخصصین نساجی ایران تصریح کرد: سند یاد شده که فاطمی امین نقش محوری در تدوین و نگارش آن داشت، مبنایی برای دولت های دهم، یازدهم و دوازدهم شد، هرچند در ادامه در همین دولت ها نیز سندهای دیگری با همین مضمون نگاشته شد.
وی، فاطمی امین را فردی بافکر و باهوش توصیف کرد که در همان زمان و با تاثیرگذاری در نگارش شدن این سند راهبردی، قدرت تفکر و برنامه ریزی بالای خودرا در وزارت صنعت نشان داد و ابراز امیدواری کرد با حضور وی در وزارت صنعت، معدن و تجارت، با بازبینی و اصلاح این سند راهبردی شاهد رشد و تعالی بخش های مختلف صنعتی، معدنی و تجاری کشور باشیم.
به گزارش مستر کار به نقل از خبرگزاری ایرنا، «سید رضا فاطمی امین» که در سال ۱۳۵۳ در شاهرود متولد شده، تحصیلات دانشگاهی خودرا در سال ۱۳۷۱ در رشته الکترونیک دانشگاه فردوسی مشهد شروع کرد و دکترای مدیریت راهبردی دانش دارد.
از جمله سوابق اجرائی وی می توان به عضویت در هیات نمایندگان اتاق تجاری، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس ستاد تحول صنایع و معادن و مشاور و مدیر سرمایه گذاری و مشارکت های آستان قدس رضوی اشاره نمود.
آخرین سمت فاطمی امین، قائم مقام آستان قدس رضوی بود که قبل از آن مدیرعامل سازمان اقتصادی آستان قدس رضوی بوده است.
از جمله دیگر سوابق کاری فاطمی امین، مجری پروژه شهر سالم مشهد، رئیس ستاد تحول صنایع و معادن، مجری طرح نوسازی خودرو های فرسوده کشور، عضو هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)، معاون برنامه ریزی، توسعه و فناوری وزارت صنایع و معادن، سخنگوی وزارت صنایع و معادن، مشاور دستیار ویژه رئیس جمهوری و رئیس پروژه های اقتصادی- تولیدی، قابل اشاره است.منبع:

1400/05/24
13:43:53
5.0 / 5
213
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو