رئیس اتحادیه واردكنندگان دارو خبر داد

20 میلیون دوز فایزر در راه ایران

20 میلیون دوز فایزر در راه ایران مستر کار: رییس اتحادیه واردکنندگان دارو از گشایش های جدید در عرصه واردات واکسن به کشور آگاهی داد.


ناصر ریاحی در گفت و گو با ایسنا، ضمن اشاره به برنامه ریزی ویژه و امیدوارکننده دولت سیزدهم برای سرعت گرفتن واردات واکسن، توضیح داد: ما در اتاق بازرگانی تهران از راه آقای خوانساری رییس این اتاق با آقای مخبر معاون اول رییس جمهوری در تماس بودیم و ایشان اعلام نمودند که نظر دولت بر سرعت گرفتن واردات واکسن و افزایش دسترسی مردم به واکسن های تولید و تایید شده جهانی است.
وی با اشاره به اینکه بخش خصوصی برای پیگیری جدی واردات واکسن به کشور، نیاز به تایید مکتوب و رسمی دولت داشت، بیان نمود: در بعضی کشورها که وزارت بهداشت یا نهاد دولتی ناظر، بر امر واردات نظارت نداشته، برخی شرکتها مبادرت به واردات کردند و سپس آنرا در بازارهای غیر رسمی به فروش رساندند. ما برای آنکه چنین اتفاقی در ایران رخ ندهد، هرگونه اقدام برای واردات را منوط به مجوز وزارت بهداشت و دولت کردیم و این مسیر تا حالا نیز ادامه داشته است.
عضو اتاق بازرگانی تهران افزود: معاون اول رییس جمهوری اعلام نموده بودند که در صورت نیاز از جانب شخص رییس جمهوری نیز مجوزی برای این مورد صادر خواهد شد که خوشبختانه دستور اخیر ایشان برای تسهیل در واردات واکسن از طرف بخش خصوصی می تواند بسیار راهگشا باشد.
ریاحی در پاسخ به این سؤال که در صورت اجرائی شدن دستور جدید رییس جمهوری، چه واکسن هایی امکان ورود به ایران دارند؟ توضیح داد: خیلی از شرکتهای بزرگ تولیدکننده واکسن در جهان، از قبل در ایران نماینده هایی داشته اند. برای مثال نماینده شرکت آسترازنکا در همان زمان اعلام نمود که امکان تامین تدریجی تا ۳۰ میلیون دوز واکسن این شرکت برای ایران را دارد که تا مجوزهای لازم نهایی شده و روند واردات شروع شود، تا حالا حدود یک میلیون دوز واکسن از این طریق به وزارت بهداشت تحویل شده و این روند می تواند ادامه یابد. البته این واردات از طرف بخش خصوصی با برنامه اتاق برای واردات واکسن و تزریق آن به کارگران و فعالان خطوط تولید متفاوت می باشد.
او افزود: شرکت بایون تک آلمان که با فایزر مشترکا واکسنی برمبنای پروتئین ویروس طراحی کردند نیز در ایران نماینده داشت و امکان واردات از تولیدات در آلمان وجود دارد که در صورت فراهم شدن مقدمات تا آخر ۲۰۲۱ تا ۲۰ میلیون دوز به ایران وارد خواهد شد. نمایندگی بلژیک شرکت جانسون اند جانسون نیز در ایران نماینده دارند و از این محل نیز می توان انتظار داشت که ۲۰ میلیون دوز واکسن از راه ساز و کار کواکس به کشور برسد و می توان امیدوار بود که تا قبل از اختتام سالجاری میلادی این واکسن ها در ایران تحویل شده باشند، هر چند یک یا دو ماه جابجایی احتمالی با عنایت به زمان ثبت سفارش ما و پرداخت هزینه واکسن نیز امکان رخ دادن دارد.
به گفته رییس اتحادیه واردکنندگان دارو، سینوفارم چین تنها شرکت واکسن سازی است که در ایران نماینده ندارد اما خوشبختانه از راه هلال احمر با نظم خوبی واکسن های این شرکت نیز به ایران رسیده و امیدواریم ادامه پیدا کند.
ریاحی با اشاره به اینکه در صورت عملیاتی شدن این سیاست ها نگرانی مردم در حوزه واکسیناسیون برطرف خواهد شد، تصریح کرد: در صورتیکه واردات این واکسن ها سرعت بگیرد و در کنار آن تولیدات داخلی نیز در دسترس باشند، می توان امیدوار بود با سرعت گرفتن واکسیناسیون در ایران، بخشی از نگرانی امروز مردم کاهش یافته و دولت نیز بتواند تمرکز خودرا بر مسائل و مشکلات اقتصادی قرار دهد.




منبع:

1400/05/31
23:50:19
5.0 / 5
193
تگهای خبر: تور , تولید , نمایندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو