در جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صمت چه گذشت؟

در جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صمت چه گذشت؟ مستر کار: هفتمین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی جهت بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی در حالی از بامداد امروز شروع شد که از بین وزرای اقتصادی، سیدرضا فاطمی امین وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت برنامه های خودرا برای نمایندگان تشریح نمود.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، هفتمین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی جهت بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم بامداد امروز (سه شنبه) به ریاست «محمد باقرقالیباف» و با حضور ۲۲۳ نماینده شروع شد.
«سیدرضا فاطمی امین» وزیر پیشنهادی صنعت، معدن وتجارت با اشاره به اینکه تورم بیماری مزمن اقتصاد ایران است، اظهار داشت: در سال ۱۴۰۲ تورم به نصف سال ۹۹ رسیده و سپس به سمت تک رقمی شدن می رود.
وی تنظیم بازار را اولین موضوع مدنظر اعلام نمود و اضافه کرد: متاسفانه شاهد آشفتگی های زیادی در بازار هستیم، به علت وجود نوسان قیمت ها در بازار، نرخ سیمان تا پنج برابر افزایش پیدا کرد، این مورد بررسی شود که به چه دلیل این اتفاق رخ داد؟ دولت کجا قرار دارد؟


فاطمی امین افزود: اگر دولت اشراف داشته باشد نباید اجازه به وجود چنین آشفتگی، بهم ریختگی و جولان قیمت ها را بدهد.
وزیر پیشنهادی صنعت، معدن وتجارت با اشاره به اینکه تورم بیماری مزمن اقتصاد ایران است، عنوان کرد: درمان این بیماری نیازمند دو سال زمان است.
برای مطالعه متن کامل اظهارات وزیر پیشنهادی صمت اینجا را کلیک کنید.
موافقان چه گفتند؟


«احمد راستینه» نماینده مردم شهرکرد با دفاع از برنامه های وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت گفت: تسلط در تبدیل راهبردها به برنامه های عملیاتی از نقاط قوت وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت است و او به درستی مسائل اقتصادی را شناخته و برای آن برنامه دارد.
نماینده شهرکرد ضمن اشاره به ارزیابی برنامه وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت توسط معاونت نظارت بیان داشت: متناسب سازی برنامه ها با واقعیت موجود، واقع گرایی با شرایط و امکانات و شفافیت در برنامه های فاطمی امین دیده می شود. فاطمی امین در گزارش خود از کلی گویی و اهداف غیرشفاف پرهیز کرده و خودرا در مقابل ارزیابی نمایندگان قرار داده است.
«خلیل بهروزی فر» عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی هم در موافقت با وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت، برنامه های وی را جامع و مطابق اسناد بالادستی عنوان نمود و گفت: فاطمی امین بسیار نتیجه محور است و حرف کلی نمی زند و پروژه ها را بر طبق زمان و مکان تعریف و مشخص کرده است.
بهروزی فر، وزیر پیشنهادی صمت را دارای اشراف کامل در موضوعات اقتصادی دانست و تصریح کرد: فاطمی امین دارای چارچوب و ضوابط کاری مشخص است و اعتقاد عمیق به سیستم نظارت، کنترل و پایش پروژه دارد و از همه ظرفیت ها برای تحقق آن استفاده می نماید.


«محمدحسین فرهنگی» نایب رئیس اول کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی مجلس هم عملکرد وزیر پیشنهادی صمت در بهبود خودرو های فرسوده و دوگانه سوز را ستود و ایده های وی را سبب پیشرفت این حوزه توصیف کرد.
وی ضمن اشاره به همکاریهای وزیر پیشنهادی صمت با نهاد ریاست جمهوری اظهار داشت: وی به رغم این که در نهاد ریاست جمهوری ابزارهای مستقیم را نداشت ولی موفق شد از یک موضوعی که سابقه ای در آن نداشته یا در حد خیلی اندکی سابقه داشته است، مانند حوزه های خودرو های دوگانه سوز، این مورد از از حد صفر به یک میلیون خودرو برساند. همین طور در وزارت صمت نیز مدیریت بخش های مختلف را داشته است که از بیان جزییات آن می گذرم.


«سید کاظم موسوی» نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: برنامه های آقای فاطمی امین در ارتباط با فرمایشات مقام معظم رهبری درباب سیاست های کلی صنعت در خصوص افزایش رقابت پذیری بر طبق لغو امتیازات خاص و غیر ضرور پیشبینی شده است.
نماینده مردم اردبیل و نمین و نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: وزیر پیشنهادی صمت جوان انقلابی، تحول گرا و مداق است. برنامه های آقای فاطمی امین در ارتباط با فرمایشات مقام معظم رهبری درباب سیاست های کلی صنعت در خصوص افزایش رقابت پذیری بر طبق لغو امتیازات خاص و غیر ضرور پیشبینی شده است.
مخالفان چه گفتند؟


«اردشیر مطهری» نماینده مردم گرمسار، آرادان و ایوانکی گفت: وزارت صمت مرد میدان می خواهد اما امروز فردی به مجلس معرفی شده که برای تامین کالاهای اساسی مردم، تنظیم بازار و کنترل قیمت اقلام سفره های مردم برنامه قابل پیاده سازی و عملیاتی ندارد.
وی اضافه کرد: با انتخاب آقای فاطمی امین مطالبه اصلی مردم که تامین کالاهای اساسی و کنترل قیمت ها است بر زمین خواهد ماند و سبب ناامیدی بخش زیادی از مردم از این دولت مردمی خواهد شد.


«احسان ارکانی» نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی هم در مخالفت با وزیر پیشنهادی گفت: قرار نیست تکلیف شرعی و قانونی عصاره فضایل ملت مجلس در راس امور فدای رفاقت و هم خطی سیاسی و مصلحت های آینده نگرانه شود.
نماینده نیشابور در مجلس خطاب به وزیر پیشنهادی صمت اظهار داشت: همین ایام که ما در مجلس هستیم، افزایش قیمت ها به ویژه قیمت خودرو و لوازم خانگی و سایر اقلام حوزه حوزه جنابعالی افزایش قابل ملاحظه ای داشته است. از معاونت نظارت مجلس تشکر می کنم که برنامه های وزرای گزینه های پیشنهادی را ارزیابی کرده بودند و به برنامه فاطمی امین عدد ۵۵ و نیم از ۱۰۰ را دادند. آقای فاطمی جنابعالی در برنامه تقدیمی خود در مجلس موضوعات مختلفی را مطرح کردید. تعدادی از این سرفصل های برنامه دارای ابهام بوده و نیازمند توضیحات بیشتر شماست.
در سه روز گذشته نمایندگان مجلس شورای اسلامی صلاحیت حسین امیرعبداللهیان(وزارت امور خارجه)، حسین باغ گلی(وزارت آموزش و پرورش)، عیسی زارع پور (ارتباطات و فناوری اطلاعات)، سید اسماعیل خطیب (اطلاعات) و احسان خاندوزی(اقتصاد)، بهرام عین اللهی (وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی)، حجت عبدالملکی (وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی)، سیدجواد ساداتی نژاد(وزارت جهاد کشاورزی)، سرتیپ محمدرضا قرایی آشتیانی(وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح)، امین حسین رحیمی(وزارت دادگستری) و رستم قاسمی(وزارت راه و شهرسازی) را بررسی کردند.
از بین وزرای اقتصادی، تنها بررسی برنامه های جواد اوجی برای وزارت نفت و علی اکبر محرابیان برای وزارت نیرو باقی مانده است که طی روزهای آینده این دو وزیر نیز برای کسب رای اعتماد نمایندگان در خانه ملت حضور خواهند یافت.منبع:

1400/06/03
15:27:27
5.0 / 5
216
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو