تولید روغن نباتی بالا رفت

تولید روغن نباتی بالا رفت مستر کار: تازه ترین آمار انتشار یافته از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان میدهد که از 24 کالای منتخب صنعتی، تولید 11 کالا کاهش یافته و تولید روغن نباتی که در سال قبل همیشه کاهشی بود، نزدیک به 46 درصد بالا رفته است.


به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، بر طبق این آمار در چهار ماهه نخست امسال تولید چهار کالا بیش از ۲۰ (تا ۷۱.۲ درصد)، یک کالا بین ۱۰ تا ۲۰ درصد، هشت کالا کمتر از ۱۰ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل افزایش داشته و تولید ۱۱ کالا نیز کاهش یافته است.
در این میان بیشترین افزایش تولید، مربوط به روغن تولید شده نباتی است که با ۴۵.۸ درصد رشد، تولید آن در چهار ماهه نخست امسال به ۶۹۲ هزار و ۶۰۰ تن رسیده است.
تولید روغن در بیشتر ماه های سال قبل بیشترین کاهش را نسبت به سایر کالاها داشت. برمبنای نامه دبیر ستاد تنظیم بازار، کارخانجات تولیدی امسال باید نسبت به تولید ماهانه ۱۸۰ هزار تن روغن که ۱۲۰ هزار تن در بخش های خانوار، ۲۵ هزار تن در بخش صنف و ۳۵ هزار تن در بخش صنعت خواهد بود، اقدام نمایند که برای چهار ماه باید معادل ۷۲۰ هزار تن باشد.
در خرداد ماه امسال افزایش قیمت ۳۵ درصدی روغن مایع و ۳۰ درصدی روغن جامد بطور غیررسمی از طرف مسئولان تایید و در نهایت در سامانه ۱۲۴ که ملاک عمل بازرسان صنفی است اعمال شد. مشکلات بازار روغن محدود به افزایش قیمت نیست بلکه در ماه های اخیر بازار روغن بارها با تلاطم، کمبود و افزایش قیمت مواجه شد؛ تا جایی که حتی با تشکیل صف های طولانی و حواشی دیگر همچون دریافت کارت ملی برای ارائه روغن در بعضی فروشگاه ها مواجه گردید.
افزایش ۱۷ درصدی تولید لوازم خانگی
سه کالای دیگری که در طول این مدت بیشترین افزایش تولید را داشتند به ترتیب ماشین لباسشویی، کمباین و یخچال و فریزر با ۳۶.۲، ۳۰.۹ و ۲۰.۴ درصد افزایشی بوده است. تولید این سه محصول در چهار ماهه اول امسال به ترتیب حدود ۴۳۱ هزار، ۲۱۶ و ۶۹۲ هزار دستگاه بوده است.
طی چهار ماهه امسال تولید انواع لوازم خانگی با ۱۷.۲ درصد افزایش نسبت به زمان مشابه سال قبل به بالای یک میلیون و ۴۷۰ هزار دستگاه رسیده است. از بین انواع لوازم خانگی تولید تلویزیون با کاهش ۴.۳ درصدی مواجه بوده و تولید آن از حدود ۳۶۳ هزار و ۵۰۰ دستگاه در چهار ماهه سال قبل به نزیک ۳۴۷ هزار و ۸۰۰ دستگاه در چهار ماهه امسال رسیده است.
اما با وجود افزایش تولید لوازم خانگی در امسال، در بازار شاهد کاهش قیمت نیستیم. بتازگی سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی افزایش ۳۹ درصدی حقوق و دستمزد، گران شدن قیمت جهانی مواد اولیه و افزایش نرخ ارز که شش برابر نسبت به سال ۱۳۹۷ شده را از دلیلهای افزایش قیمت عنوان نمود.
گفتنی است که سال قبل سرپرست معاونت امور تجاری داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) هدف این وزارتخانه را تولید ۱۱.۶ میلیون دستگاه لوازم خانگی در سال عنوان کرده، اما گفته بود که تقاضا در این بازار حدود ۱۲.۵ میلیون دستگاه و بخش اعظم آن در بخش لوازم خانگی کوچک است.
از جمله مهم ترین کالاهای دیگری که تولید آنها افزایش داشته نیز می توان به انواع کاغذ، پتروشیمی، تراکتور، لاستیک خودرو، چرم و تراکتور با ۵.۲، ۳.۸، ۳.۳، ۲.۵ و ۲.۴ درصد افزایش تولید اشاره نمود.
کمترین افزایش تولید نیز مربوط به کارتن بوده که با ۲.۱ درصد افزایش تولید در چهار ماهه امسال تولید آن ۱۷۳ هزار تن بوده است.
تولید کدام کالا کاهش یافت؟
از بین ۲۴ کالای منتخب صنعتی تولید ۱۱ کالا کاهش داشته که بیشترین کاهش مربوط به الیاف اکریلیک با ۲۸.۳ درصد، پودر شوینده با ۱۷.۴، الیاف پلی استر ۱۵.۱ درصد کاهش بوده است.
کمترین کاهش تولید نیز مربوط به انواع سواری است که تولید آن با یک درصد کاهش به ۲۹۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه در چهار ماهه اول امسال رسیده است.
منبع:

1400/06/05
23:57:14
5.0 / 5
208
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو