هویج های ایران از بازارهای خارجی سر در آوردند؟

هویج های ایران از بازارهای خارجی سر در آوردند؟ افزایش قابل توجه قیمت هویج در هفته های گذشته سبب شده، صادرات این محصول بعنوان یکی از متهمان اصلی این حوزه مطرح شود، موضوعی که سازمان توسعه تجارت آنرا رد می کند.


به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، در کنار نفت و فراورده های نفتی و محصولات معدنی، محصولات کشاورزی هم بخش مهمی از سبد صادراتی ایران را می سازند.
در سالهای گذشته، هر بار که در بازار داخلی کالایی کمیاب یا گران قیمت شد، دولت دستور ممنوع یا محدودیت سازی صادرات آنرا صادر کرد اما در هفته های گذشته و بعد از افزایش قیمت هویج چنین نگاهی دیده نشد.
حالا سازمان توسعه تجارت در گزارشی اعلام نموده که میزان صادرات هویج ایران امسال کاهش یافته و این مورد نقشی در افزایش قیمت این محصول در بازار ایران ندارد.
سازمان توسعه تجارت اعلام کرده: با عنایت به بررسی آمار ماهانه صادرات محصول هویج از آغاز سال ۱۴۰۰ و مقایسه آن با مدت مشابه آن در سال گذشته، شاهد کاهش معناداری در روند صادرات آن طی ماه های اخیر هستیم که البته با عنایت به سطح قیمت های داخلی از مرحله عمده فروشی تا خرده فروشی این کاهش قابل پیشبینی بوده است.
صادرات هویج طی چهار ماهه نخست سالجاری از نظر ارزش ۳۳ درصد و از نظر وزن ۳۰ درصد کاهش نشان داده است. صادرات مبحث تخصصی و ارزشمندی است و صادرکنندگان واقعی و اصیل در جهت مسئولیت اجتماعی خود در تمام دوره ها بخصوص شرایط فعلی کشور، اصل سلامت عمومی و تأمین منافع مردم را بر منافع شخصی اولویت می دانند.
آمار جزئی عرضه شده از جانب سازمان توسعه تجارت نشان داده است که ایران در فروردین سالجاری ۱.۹، در اردیبهشت ۰.۸، در خرداد ۰.۶ و در تیر ماه هم ۰.۶ میلیون دلار صادرات هویج داشته که مجموع این رقم چهار میلیون دلار براورد می شود.
در حوزه وزن هم صادرات در فروردین ۱۲ هزار تن، در اردیبهشت پنج، در خرداد ۳.۴ و در تیر ماه ۳.۸ هزار تن بوده و در نهایت مجموع صادرات هویج در چهار ماه ابتدایی سالجاری ۲۵ هزار تن تخمین زده می شود. این در شرایطی است که در مدت مشابه سال گذشته، صادرات هویج شش میلیون دلار و معادل ۳۵.۵ هزار تن بوده است. بدین سان ارزش صادرات هویج امسال ۳۳ و وزن آن ۳۰ درصد کاهش یافته است.
منبع:

1400/06/08
10:27:25
5.0 / 5
208
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو