فاطمی امین بر ضرورت تفکیک کسب وکار از حکمرانی اصرار کرد

فاطمی امین بر ضرورت تفکیک کسب وکار از حکمرانی اصرار کرد به گزارش مستر کار سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر ضرورت تفکیک کسب وکار از حکمرانی، آمیختگی این دو را یک آفت در سازوکار دولتی توصیف کرد و اظهار داشت: این آمیختگی باعث شده که برخی وزارتخانه ها هم حکمرانی و هم بنگاه داری کنند که هم به ضرر بنگاه و هم بخش حاکمیت است.


به گزارش چهارشنبه شب ایرنا، فاطمی امین عصر چهارشنبه در جلسه تکریم و معارفه برخی از معاونین و مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت که همزمان با جلسه شورای معاونین این وزارتخانه انجام شد ضمن اشاره به تغییر و اصلاح قسمتی از ساختارهای این وزارتخانه در امتداد تحقق اهداف و برنامه های اقتصادی دولت، آمیختگی کسب وکار با حاکمیت را یکی از آفت های سازوکارهای دولتی دانست و از تشکیل ستاد راهبردی شرکتها و موسسات غیرحاکمیتی در امتداد حل این مساله آگاهی داد.
وی با اعلان اینکه تمرکز معاونت طرح و برنامه این وزارتخانه بر هماهنگی و یکپارچه سازی است، اظهار داشت: با اصلاحاتی که در سازوکارها و فرآیندها و ماموریت های بخش های مختلف در حال انجام می باشد، این معاونت بیشتر نقش هماهنگ کننده و یکپارچه سازی خواهد داشت.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تاکیدات رییس جمهوری بر توسعه تجارت، تغییر ساختار در این بخش را نیز ضروری دانست و بر داشتن اختیارات کافی سازمان توسعه و تجارت در امتداد تحقق اهداف و اجرای برنامه های مربوط به تجارت بین المللی اصرار کرد.
فاطمی امین در ادامه به تغییر و اصلاح ماموریت ها در زمینه تجاری داخلی نیز اشاره نمود و اظهار داشت: با توجه به این که تنظیم بازار در زمینه های تخصصی به بخش مربوطه باز می گردد، تمرکز معاونت تجاری داخلی بر نظام توزیع و از حلقه تولید تا مصرف خواهد بود.
وی با یادآوری کارهای مطالعاتی انجام شده در زمینه تجاری داخلی، از نهایی شدن ۱۵ پروژه در این عرصه در ایام آتی آگاهی داد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگر این جلسه، با تاکید بر ضرورت تفکیک کسب وکار از حکمرانی، آمیختگی این دو را یک آفت در سازوکار دولتی توصیف کرد و اضافه کرد: این آمیختگی باعث شده که برخی وزارتخانه ها هم حکمرانی و هم بنگاه داری کنند که هم به ضرر بنگاه و هم بخش حاکمیت است.
وی با اعلان اینکه زیان انباشته ۸۰ هزار میلیارد تومانی در دو خودرو سازی بزرگ کشور نتیجه این آمیختگی است، اظهار داشت: در همین راستا ستاد راهبردی شرکتها و موسسات غیرحاکمیتی به ریاست دستیار ویژه وزیر صنعت، معدن و تجارت تشکیل خواهد شد و امور مربوط به ماموریت حاکمیتی شرکت های مذکور در زیر مجموعه این ستاد قرار خواهد گرفت.
وی در آخر با تاکید بر ظرفیت بالای وزارت صمت از تعامل، همدلی بین بخش ها و وزارتخانه های مختلف کشور آگاهی داد و ضمن تشکر از زحمات همه معاونین و مدیران پیشین وزارتخانه، چرخش مدیریتی را گامی در جهت ایجاد نوآوری در زمینه مدیریت دانست.
در این جلسه فاطمی امین در احکام جداگانه ای سید مهدی نیازی را بعنوان «معاون طرح و برنامه»، علیرضا پیمان پاک را بعنوان «معاون وزیر و رییس سازمان توسعه و تجارت ایران»، علی نبوی را بعنوان «دستیار ویژه و رییس ستاد راهبری شرکتها و موسسات غیرحاکمیتی تحت پوشش وزارت صنعت، معدن و تجارت»، صدیف بیگ زاده را بعنوان «سرپرست معاونت تجاری داخلی» و یونس سلمانی را هم بعنوان «مدیرکل دفتر امور اقتصادی و سیاست های تجاری» معرفی نمود.
سید مهدی نیازی از مدیران با سابقه وزارت صنعت، معدن و تجارت است که قبل از این در مناصب مختلف مدیریتی حوزه برنامه ریزی، صنعت و تجارت خارجی فعالیت داشته است؛ معاون دفتر ماشین سازی و نیرو محرکه، مدیرکل دفتر آمار و فرآوری داده ها، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات، دستیار ارشد معاونت امور صنایع و دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید همچون سوابق معاون طرح و برنامه وزارت صمت است.
علیرضا پیمان پاک نیز سابقه مشاور بین الملل و تجاری سازمان اقتصادی رضوی، مدیرعامل شرکت مدیریت زنجیره تامین رضوی، دبیر هیات عامل راهبر تجارت آستان قدس و مدیریت نفت و گاز مرکز همکاریهای فناوری ریاست جمهوری در دولت دهم و نماینده سازمان اقتصادی رضوی در زمینه تامین کالاهای اساسی را در کارنامه خود دارد.
همچنین علی نبوی در کنار سوابقی همچون مدیر بانکی و اعتباری صندوق توسعه ملی، دبیر کمیته اعتباری و سرمایه گذاری این صندوق، مدیر سرمایه گذاری داخلی و سرپرست فناوری اطلاعات صندوق توسعه ملی، در دولت دهم مدیر برنامه انرژی «ستاد تحول صنایع و معادن» و دبیر کارگروه مالی وزارت صمت بوده است.
همچنین در بخش دیگر این جلسه از زحمات سعید زرندی (معاون پیشین طرح و برنامه)، حمید زادبوم (رئیس پیشین سازمان توسعه و تجارت ایران)، عباس قبادی (معاون پیشین تجاری داخلی) و احمد تشکینی (مدیرکل دفتر امور اقتصادی و سیاست های تجاری) قدردانی گردید.منبع:

1400/06/27
10:45:34
5.0 / 5
222
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو