اتاق بازرگانی تهران تحلیل كرد

تورم ایران شش برابر تورم عراق!

تورم ایران شش برابر تورم عراق! به گزارش مستر کار اتاق بازرگانی تهران در جدید ترین جلسه هیئت نمایندگانش به مرور وضعیت برخی شاخصهای کلان در اقتصاد ایران پرداخت که نشان دهنده بهبود نسبی در بعضی حوزه ها و نگرانی در بعضی از دیگر بخش ها دارد.


به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، ارزیابی های این اتاق نشان داده است که وضعیت انتشار کرونا در موج پنجم وارد فاز نزولی شده و در خیلی از نقاط کشور، میزان مبتلا شدن و مرگ و میر روندی کاهشی دارد. با افزایش سرعت واکسیناسیون این امید وجود دارد که اقتصاد ایران با سرعت بیشتری به سمت نرمال سازی حرکت نماید و در این روند بخشی از فشار وارد آمده به اقشار کم درآمد کاهش پیدا کند.
در ارتباط با شاخصهای کلان اقتصادی، تورم همچنان اصلی ترین عامل نگران کننده در اقتصاد ایران به حساب می آید. بررسی ها نشان داده است که ایران در تیر ماه بیشتر از ۴۳ درصد تورم داشته و تنها آرژانتین در بین اقتصادهای منتخب با تورم ۵۱ درصدی عملکرد بدتری از ایران به ثبت رسانده است.
در این مدت، تورم ترکیه ۱۹ درصد، برزیل ۹ درصد، پاکستان ۸.۴ درصد، عراق ۷.۴ درصد و روسیه ۶.۵ درصد بوده است. تورم عربستان سعودی ۰.۴ درصد و چین یک درصد بوده است. بدین سان تورم ایران در این زمان ۵.۹ برابر عراق و ۲.۳ برابر ترکیه بوده است.
در این بین میزان افزایش ماهانه پایه پولی کشور همچنان روند صعودی خویش را ادامه داده و افزایش ماهانه نقدینگی هم در مرداد سال جاری به ۳۹۲۱ هزار میلیارد تومان رسیده است.
در حوزه رشد اقتصادی، شرایط ایران نسبت به گذشت بهبود قابل توجهی را نشان داده است. بر مبنای براوردهای بانک مرکزی، رشد اقتصادی ایران ۷.۴ و بر مبنای براورد مرکز آمار رشد اقتصادی ۷.۶ درصد بوده است. در بین بخش های مختلف، نفت با رشد بیشتر از ۲۰ درصد بهترین عملکرد داشته و بعد از آن رشد صنعت قرار دارد. رشد بخش ساختمان اما بر مبنای براورد بانک مرکزی منفی بوده است.
در حوزه تجارت خارجی هم عملکرد در بخش های مختلف متفاوت می باشد. میزان صادرات غیرنفتی ایران به ترکیه به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کرده و تراز تجاری مثبت در تعامل با چین هم حفظ شده است. این در شرایطی است که صادرات غیر نفتی ایران به اتحادیه اروپا ۷.۸ درصد کاسته شده و واردات از این اتحادیه هم کاهشی ۱۸.۶ درصدی را نشان داده است. در هفت ماهه سال ۲۰۲۱ میلادی اما صادرات ایران به اروپا حدودا هشت درصد افزایش پیدا کرده است.
منبع:

1400/07/01
11:39:01
5.0 / 5
189
تگهای خبر: تور , صادرات , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو