رئیس كل گمرك اعلام كرد

تجارت خارجی ۴۵ میلیاردی شد

تجارت خارجی ۴۵ میلیاردی شد رئیس کل گمرک ایران با بیان تجارت ۴۵ میلیارد دلاری ایران در نیمه اول سال جاری اظهار داشت: در شهریور سال جاری هم با عنایت به ترخیص پنج میلیون و ۳۰۰ هزار تن کالاهای ضروری به ارزش شش میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار، رکورد تازه ای از جانب گمرک در ترخیص کالاهای وارداتی به ثبت رسیده است.


به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، مهدی میراشرفی - رئیس کل گمرک ایران - جزئیات تجارت خارجی در شهریورماه را اعلام نمود و اظهار داشت که آهنگ رشد سریع ترخیص کالاهای وارداتی از گمرک در شهریور ماه سال جاری که منجر به افزایش قابل توجه ترخیص کالاهای اساسی، ماشین آلات خط تولید و اقلام واسطه ای شده، تراز تجاری کشور را به نفع واردات اقلام ضروری تغییر داد.
معاون وزیر اقتصاد ضمن اشاره به رشد تجارت خارجی کشور در نیمه نخست سالجاری اظهار نمود: تجارت خارجی ایران در این زمان با حفظ روند رشد صادرات، به ۴۵ میلیارد دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۴۷ درصد رشد نشان داده است. در این زمان ۷۹ میلیون و ۱۰۰ هزار تن کالا بین ایران و کشورهای مختلف جهان مبادله شد.
طبق این گزارش، در نیمه اول سالجاری ۶۰ میلیون تن کالا به ارزش ۲۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار از جانب جمهوری اسلامی ایران به خارج از کشور صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن ۳۰ درصد و از نظر ارزش ۶۱ درصد افزایش داشت.

مهم ترین کشورهای مقصد صادرات ایران به ترتیب چین با ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن کالا به ارزش شش میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار، عراق با ۱۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تن به ارزش سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار، ترکیه با هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تن به ارزش دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار، امارات متحده عربی با پنج میلیون و ۸۰۰ هزار تن به ارزش دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار و افغانستان با دو میلیون و ۵۰۰ هزار تن به ارزش یک میلیارد دلار بودند.

گاز طبیعی مایع شده، متانول، پلی اتیلن، محصولات نیمه تمام آهنی، شمش آهن، پروپان، اوره، بنزین، میله های آهنی و کاتد از مهم ترین اقلام صادراتی کشور در مدت مذکور بوده است.

گزارش رئیس کل گمرک ایران درمورد آمار کالاهای وارداتی در شش ماهه نخست سال جاری هم نشان داده است که در این زمان ۱۹ میلیون و ۱۰۰ هزار تن به ارزش ۲۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار از نقاط مختلف جهان وارد کشورمان شده که در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۹، از حیث وزن ۱۵ درصد و از لحاظ ارزش ۳۷ درصد رشد داشته است.
عمده ترین کشورهای طرف معامله واردات با ایران هم امارات متحده عربی با پنج میلیون و ۹۰۰ هزار تن کالا به ارزش هفت میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار، چین با یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن به ارزش پنج میلیارد دلار، ترکیه با دو میلیون و ۱۰۰ هزار تن به ارزش دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار، سوئیس با یک میلیون تن به ارزش ۹۰۰ هزار دلار اعلام شده است.
۱۰ قلم اول کالاهای وارداتی در این زمان هم را تلفن همراه، ذرت، سویا، روغن دانه آفتابگردان، کنجاله سویا، گندم، جو، شکر، روغن پالم و روغن خام تشکیل می دادند.
رئیس کل گمرک ضمن اشاره به تمهیدات فراهم شده از جانب این سازمان و سایر دستگاههای دخیل در امر تجارت هم اعلام نموده که از مجموع ۱۹ میلیون و ۱۰۰ هزار تن کالای وارداتی به کشور در شش ماهه نخست سال جاری، ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تن آن در ارتباط با ۲۵ قلم کالای اساسی به ارزش هشت میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار بوده است که ۷۵ درصد کل کالاها را تشکیل می دهد، کالاهایی که ارز ترجیحی به آنها تعلق گرفته ۱۲.۴ میلیون تن به ارزش هفت میلیارد دلار بود که به لحاظ وزنی ۶۵ درصد کل کالاهای ترخیص شده را شامل می شود.
به نقل از ایشان، نکته قابل توجه آن است که با عنایت به تدابیر اندیشیده شده، سرعت بالایی در ترخیص کالاهای ضروری، ماشین آلات و اقلام واسطه ای تولید در شهریور ماه سالجاری از جانب گمرک صورت گرفت، به نحوی که میانگین وزنی واردات که در پنج ماهه نخست سال جاری ماهانه دو میلیون و ۷۰۰ هزار تن بود در شهریور ماه حدودا دو برابر شده و به پنج میلیون و ۳۰۰ هزار تن افزایش پیدا کرد و به لحاظ ارزش هم میانگین کالاهای ترخیص شده که در پنج ماهه ابتدای سالجاری سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بود در شهریور ماه به شش میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار رسید که این در واقع یک رکورد تازه در ترخیص کالا از گمرک است و دلیل منفی شدن تراز تجاری در شهریور ماه هم همین مساله است.
طبق این گزارش، مجموع ترانزیت کالا از قلمرو جمهوری اسلامی ایران در نیمه نخست سال جاری را پنج میلیون و ۸۵۶ هزار تن اعلام نمود که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۸ درصد رشد نشان داده است.
به قول میر اشرفی، بررسی آمار تجارت خارجی کشور در شش ماهه نخست سالجاری حاکی از تداوم رشد صادرات و همینطور مدیریت واردات کالا با محوریت تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز جامعه و نهاده های تولید است.
1400/07/06
10:50:52
5.0 / 5
152
تگهای خبر: بنزین , تولید , دستگاه , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو