مشاور عالی اتحادیه مرغداران گوشتی مطرح كرد

تکلیف تامین ذرت مرغدارانی که از اول مهر تا حالا جوجه ریزی کرده اند چیست؟

تکلیف تامین ذرت مرغدارانی که از اول مهر تا حالا جوجه ریزی کرده اند چیست؟ مشاور عالی اتحادیه مرغداران گوشتی اظهار داشت: برای مرغدارانی که تا 11 مهر جوجه ریزی کرده اند حواله کنجاله سویا و برای آن دسته از مرغدارانی که تا 31 شهریور ماه جوجه ریزی کرده اند حواله ذرت در سامانه بازارگاه صادر گردیده است. ولی سوال اینجاست که تکلیف تامین ذرت مرغدارانی که از اول مهر تا حالا جوجه ریزی کرده اند، چیست؟محمدعلی کمالی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه قیمت جوجه یکروزه در بازار ۲ برابر قیمت مصوب آن شده است، اظهار داشت: برای کاهش تقاضای جوجه یکروزه و متعادل سازی قیمت آن در بازار تمهیداتی چون افزایش فاصله جوجه ریزی به ۹۰ روز و کاهش ظرفیت جوجه ریزی واحدهای تولیدی اندیشیدیم. یعنی مرغداران می بایست هرسه ماه یکبار جوجه ریزی می کردند و واحدهای تولیدی کمتر از پروانه فعالیتشان جوجه می ریختند. اما متاسفانه مقاومت هایی با این تصمیمات صورت گرفت.

وی افزود: در نهایت فاصله جوجه ریزی به ۸۰ روز کاسته شد و مرغداری ها هم اکنون می توانند تا سقف مجوز جوجه ریزی کنند که همین مساله قیمت جوجه یکروزه را باردیگر افزایش داد.

وقتی نهاده دولتی می گیرند قیمت مصوب را رعایت کنند

مشاور عالی اتحادیه مرغداران گوشتی افزود: انتظار است وقتی مزارع مرغ مادر نهاده دولتی دریافت می کنند جوجه را با قیمت مصوب روانه بازار کنند. اگر مقرر است قیمت ها تغییر کند این تغییر بایستی در قیمت مرغ هم لحاظ شود.

باید تقاضا را مدیریت کرد

وی اشاره کرد: ظرفیت جوجه ریزی در کشور بیش از ۲میلیارد قطعه در سال و ۱۴۰ میلیون قطعه در ماه است. ولی وقتی بیشتر از ۱۱۰ تا ۱۱۴ میلیون قطعه در ماه تولید نمی گردد طبیعی است که صفی از تقاضا ایجاد شود و قیمت ها بالا رود. باید تقاضا را کنترل نماییم تا به همه مرغداران جوجه برسد. تا آن زمان که میزان درخواست بیشتر از تولید باشد باید این مساله مدیریت شود.

کمالی در ادامه اظهار داشت: هرماه حدودا ۱۱۴ میلیون قطعه جوجه ریزی داریم ولی متاسفانه دلالان فروش جوجه جوسازی می کنند و از آن طرف تقاضا هم بالا است.

به گفته وی هیچ کمبودی در مرغ هم نداریم و در بازار هم مشهود است. علت کمبود مرغ دولتی هم بخاطر این است که مشخص نیست پس از کشتارگاه چه بر سر مرغ ها می آید و شبکه نظارتی نیز آنرا به درستی رصد نمی کند.

مشاور عالی اتحادیه مرغداران گوشتی عنوان کرد: باید مدل تزریق یارانه تغییر کند. یعنی بجای این که نهاده ها یارانه بگیرند مستقیما این یارانه به تولیدکننده و مصرف کننده داده شود.

تدوام تاخیر در ارسال نهاده ها

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه آیا ذرت و سویا در سامانه بازارگاه شارژ شده است و مرغداران می توانند به آسانی نهاده های مورد نیاز خودرا تامین کنند یا خیر، ؟گفت: بوسیله بازارگاه اعلام بار شده است. برای مرغدارانی که تا ۱۱ مهر جوجه ریزی کرده اند حواله کنجاله سویا و برای آن دسته از مرغدارانی که تا ۳۱ شهریور ماه جوجه ریزی کرده اند حواله ذرت صادر گردیده است. ولی سوال اینجاست تکلیف تامین ذرت مرغدارانی که از اول مهر تا حالا جوجه ریزی کرده اند، چیست؟

این فعال بخش خصوصی افزود: حواله ای که بازارگاه صادر می کند بلافاصله تبدیل به ذرت و سویا نمی گردد. متاسفانه گاهی ۲۰ تا ۳۰ روز طول می کشد تا نهاده دولتی خریداری شده به دست مرغدار برسد.
1400/07/12
21:54:37
5.0 / 5
109
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو