ساداتی نژاد عنوان كرد:

مهلت 20 روزه برای تصمیم گیری جهت احیای جهادسازندگی

مهلت 20 روزه برای تصمیم گیری جهت احیای جهادسازندگی به گزارش مستر کار مرکزی وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: رئیس جمهور مهلت ۲۰ روزه مشخص کرده تا در این زمان در مورد احیای جهاد سازندگی تصمیم گیری شود.


سیدجواد ساداتی نژاد پنجشنبه ۱۵ مهرماه در جمع روستاییان و عشایر روستای قشلاقی لقو ضمن اشاره به تاکیدات رئیس جمهور بر ضرورت احیای جهادسازندگی و تأثیر آن در بهبود شرایط روستاها اضافه کرد: زمانی که جهاد سازندگی فعال بود روستاهای ما صاحب داشت و سر زدن به روستاها و رفع مسائل و مشکلات روستاها توسط این سازمان انجام می شد، اما پس از اینکه جهادسازندگی با جهاد کشاورزی ادغام شد، روستاها یک حالت بی پناهی و رهاشدگی پیدا کردند و روستاییان در بین موازی کاری های مختلف سردرگم شدند و در نهایت محوریت اصلی روستا که تولید بود فراموش شد.
وی اظهار نمود: یکی از تاکیدات رئیس جمهور در دولت سیزدهم، رسیدگی به اقشار محروم جامعه و رسیدگی ویژه به روستاها و عشایر است، از روزهای اول استقرار دولت، رئیس جمهور چندین بار بر رسیدگی به روستاها و عشایر تصریح کرد.
وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: اگر تولید از روستا گرفته شود دیگر روستا و عشایر مفهومی ندارد چونکه زمانی که صحبت از روستا و عشایر می شود عمده ترین مساله اقتصاد روستایی و عشایر است، هم اکنون اقتصاد روستایی و عشایری گرفتار مشکل شده که نتیجه آن مهاجرت از روستاها و خالی شدن روستاها از سکنه است. جمعیت روستایی ایران در زمان انقلاب ۶۰ درصد بوده ولی هم اکنون به ۲۷ درصد رسیده و عمده روستاییان به حاشیه شهرها رفته اند و دولت ها برای رفع مشکلات حاشیه شهر باید هزینه زیادی انجام دهند.
وی افزود: در صورتیکه به روستا و عشایر توجه شده و از تولید آنها در همان محل تولید حمایت صورت گیرد، مقرون به صرفه تر است و از بروز بسیاری مسائل و مشکلات در حاشیه شهرها جلوگیری خواهد شد. رئیس جمهور مهلت ۲۰ روزه مشخص کرده تا در این زمان در مورد احیای جهاد سازندگی تصمیم گیری شود و روستاها باردیگر به متولی واقعی خود که همان جهادسازندگی است برخواهند گشت تا اقتصاد و تولید روستاها رونق بگیرد و روستاها با استفاده از گروههای جهادی و کمک مردم و خیرین و امکانات دولتی احیا شوند و مهاجرت معکوس شکل بگیرد و تولید در روستا زنده شود.
وزیر جهاد کشاورزی بیان نمود: امیدواریم با این تصمیم رئیس جمهور در دولت سیزدهم شاهد یک رونق فوق العاده در روستاهای کشور و رونق تولید در حوزه روستا و عشایر باشیم.
ساداتی نژاد ضمن اشاره به بازدید انجام شده از عشایر منطقه افزود: عشایر ذخایر نظام و تولید کننده و ضامن تولید پروتئین در کشور می باشند. تولید باید اقتصادی بوده و استمرار داشته باشد، چونکه اگر تولید اقتصادی نباشد حفظ نمی گردد. در روستا و عشایر هم همینگونه است.
وی ادامه داد: حوزه کشاورزی در دنیا حوزه ای است که یارانه به آن تخصیص می یابد چونکه امنیت غذایی مبحث فوق العاده مهمی برای همه جوامع دنیا است. امروز مردم دنیا و کشورها بر سر غذا رقابت می کنند. در شرایط کرونا قیمت غذا و ذخیره سازی آن افزوده شده و برای تولید غذا دولت ها یارانه پرداخت می کنند، بنابراین ما هم باید با افتخار به این حوزه یارانه پرداخت نماییم تا تولید کشاورزی و دامی در روستاها حفظ شود و امنیت غذایی در کشور وجود داشته باشد.
وی افزود: اگر برای تهیه غذا وابستگی ایجاد شود، در این دنیای پرتلاطم گرفتار خواهیم شد. در صنعت طیور آمریکا در سال ۹۸ یک گونه مرغ که از انگلیس تأمین می شد را تحریم کرد، اما چون از قدیم این نژاد مرغ در ایران بود به سمت احیای آن رفتیم. روستاییان و عشایر و کشاورزان مایه افتخار این مملکت هستند چون که آنها علاوه بر تولید غذا تولید کننده قدرت هم هستند. امروز غذا یکی از مولفه های قدرت کشورهاست و هر کشوری بتواند غذای بیشتری تولید کرده و علاوه بر رفع نیاز خود، نیاز دیگران را هم تأمین کند، قدرت بیشتری دارد.
وزیر جهاد کشاورزی عشایر و کشاورزان را عامل قدرت کشور دانست و ضمن اشاره به مشکلات بیان شده توسط عشایر در این بازدید اظهار داشت: امروزه سالی ۳ هزار میلیارد تومان بودجه به عشایر اختصاص می یابد بیان نمود: این رقم نشان داده است که نگاه به عشایر یک نگاه رو به رشد است البته باید عقب ماندگی های قبلی جبران شود بنابراین با نگاه دولت سیزدهم به حوزه روستاها و عشایر و در جهت افزایش این اعتبار برای رفع مسائل و مشکلات این حوزه پیش خواهیم رفت.
ساداتی نژاد با اشاره به اینکه گزارش این سفر در جلسه روز یکشنبه دولت عرضه خواهد شد افزود: در مورد رفع مشکلات حوزه دانش اموزی و آموزش عشایر بخصوص در این منطقه پیگیری های لازم صورت خواهد گرفت. در مورد اینترنت هم در جلسه هیات دولت از وزیر ارتباطات درخواست می نماییم که در مورد پوشش اینترنت در این منطقه اقدامات لازم صورت گیرد.
وی در مورد وضعیت جاده این منطقه اظهار داشت: پس از ادغام جهادسازندگی وضعیت جاده های روستایی و عشایری مقداری فراموش شد، باید گزارشی از وضعیت جاده های روستایی و عشایری بخصوص درمورد منطقه ای که بازدید شد از جانب استان عرضه شود تا اقدامات لازم در این رابطه صورت گیرد. در مورد گازرسانی هم این مهم در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته چونکه گاز یک زیرساخت رفاهی برای روستاییان است و در دولت هم این مهم مطرح خواهد شد.
وزیر جهادکشاورزی در مورد نهاده های دامی عشایر با اشاره به اینکه میزان تخصیص این نهادها را که گفته شده در این منطقه تخصیص ۵۰ درصدی نسبت به قبل دارد، به عدد قبلی بازمی گردانیم، اظهار داشت: جهت اعطای تسهیلات مناسب برای خرید نهاده توسط عشایر، یک خط اعتباری برای خرید نهاده اختصاص می یابد که بلافاصله دستورالعمل آن را برای استان ارسال می نماییم تا با عنایت به خشکسالی موجود و کمبود نهاده، عشایر بتوانند با نرخ کم بهره و مناسب تسهیلاتی را دریافت نمایند.
وی درمورد دام عشایر اضافه کرد: با انتخاب عشایر، آنها می توانند دام مازاد را به شرکت پشتیبانی امور دام بفروشند یا این که اگر عشایر دام مولد مازاد دارند و در تأمین علوفه و نگهداری آن مشکل دارند، طبق توافق صورت گرفته می توانند با قراردادی با شرکت پشتیبانی امور دام استان علوفه را به صورت اقساطی دریافت نمایند که تا آخر پرواربندی مشکلی نداشته باشند و می توانند بعد از آن با فروش دام به شرکت پشتیبانی امور دام یا هر کس دیگری، بدهی خویش را تسویه کنند که این شیوه نامه در ایلام و کهگیلویه و بویراحمد هم اعلام شده است.
ساداتی نژاد در مورد صادرات مازاد دام افزود: در مناطق مرزی بخشی از دام عشایر قاچاق می شود که به جهت این که در واقع سرمایه کشور قاچاق می شد تصمیم بر این شد که صادرات دام زنده عشایر توسط شرکت پشتیبانی امور دام بعنوان مجری مدیریت شود تا با صادراتی که انجام می شود، شاهد افزایش قیمت در داخل هم نباشیم.
وی افزود: پیشنهاد نماینده مردم ساوه و زرندیه در خصوص این که سهم نهاده های دامی عشایر از آغاز سال به خودشان داده شود، در جلسه شورای عشایر این مهم و سایر مسایل عشایری بررسی خواهد شد.
وزیر جهادکشاورزی در مورد مشکلات در ارتباط با دفترچه عشایر و سهمیه آرد هم مقرر کرد تدابیر ویژه اتخاذ شود و افزود: در جهت مهاجرت معکوس به روستا، اگر مقرر است عشایر را به این مهاجرت تشویق نماییم باید ابتدا این مهم را به رسمیت بشناسیم تا مشکلی در این خصوص ایجاد نشود.
وی افزود: در استان مرکزی توزیع آرد پارسال ۵۷ تن بوده که در ۶ ماهه سال جاری به ۲۸۸ تن رسیده همینطور توزیع نهاده از ۱۷۲۶ تن در سال ۹۹ به ۳۴۶۰ تن در ۶ ماهه اول سال رسیده که امیدواریم در ۶ ماهه دوم این ارقام افزایش بیشتری داشته باشند.
ساداتی نژاد تصریح کرد: دغدغه دیگر روستاییان و عشایر در ارتباط با مشکل آنها با منابع طبیعی بر سر مالکیت اراضی است که در عمده سفرهای استانی این مهم مطرح بوده است. زمین روستاییان فاقد سند است و این ضعف بزرگی است. کشاورز برای دریافت وام باید ضامن معرفی نماید ولی زمین خودش به علت عدم برخورداری از سند فاقد ارزش است، بنابراین این مهم بعنوان یک مبحث محوری در این دولت باید حل شود و با برنامه ریزی لازم این اراضی کشاورزی صاحب سند شوند، این مساله یکبار برای همیشه باید حل شود. این معضل در ساوه و زرندیه حادتر است که امیدواریم با برنامه ریزی حل شود.
وی در مورد اراضی ملی هم اظهار داشت: باید اقدامات لازم صورت گیرد و اراضی ملی را برای اجرای ساخت و سازهای روستایی در اختیار روستاییان قرار دهیم.
منبع:

1400/07/15
20:36:59
5.0 / 5
72
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو