گام بلند دولت سیزدهم برای اکتشاف ذخایر معدنی

گام بلند دولت سیزدهم برای اکتشاف ذخایر معدنی مستر کار: تولید اطلاعات پایه و تکمیل و توسعه کارهای اکتشافی با بهره گیری از ظرفیت های سازمان زمین شناسی در مساحت 400 هزار کیلومتر مربع از استان خراسان جنوبی بعنوان اولین استان اجرای طرح تحول زمین شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی در حال اجراست.


به گزارش مستر کار به نقل از خبرگزاری ایرنا از سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، برنامه تحول در بخش زمین شناسی و اکتشاف ذخایر جدید معدنی در امتداد گام دوم انقلاب اسلامی درباره لزوم رسیدن به اقتصادی مستقل، بهره گیری مناسب از منابع طبیعی و انسانی کشور و توزیع عادلانه آن، همین طور تاکید رئیس جمهوری و وزیر صنعت، معدن و تجارت بر ضرورت ایجاد تحول بنیادین در بخش علوم زمین و معدن کشور بعنوان یکی از مولفه های مهم اقتصادی، اشتغال زایی و توسعه ای ایران در سالهای پیش رو در دستور کار قرار گرفت.
بر همین اساس خراسان جنوبی بعنوان اولین استان اجرای طرح تحول زمین شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی برگزیده شد و بعد از ماه ها بررسی و تحلیل فنی در کمیته راهبردی مشترک معدنی با حضور مدیران و متخصصان این بخش ها، در نهایت چهار شهرستان بیرجند، زیرکوه، قاینات و سربیشه و بیش از ۸۵ روستا در خراسان جنوبی را بعنوان اولین هدف اجرای این برنامه در سال ۱۴۰۰ معرفی و بعد از انجام برنامه ریزی های لازم در ۲۵ مهر ماه اقدامات اجرائی این طرح بطور رسمی شروع شد که مساحتی بیش از ۱۵ هزار کیلومتر مربع را تحت پوشش قرار می دهد.
طرح تحول زمین شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی به دنبال توافق نامه سه جانبه اکتشاف بین معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، ایمیدرو و سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور بمنظور شروع اکتشاف ۴۰۰هزار کیلومتر مربعی تولید اطلاعات پایه زمین شناسی بعنوان اولین هدف از بیرجند شروع شد که هدف این توافق نامه تولید اطلاعات پایه، تکمیل و توسعه کارهای اکتشافی با بهره گیری از ظرفیت های سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در مساحت ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع است.

تاکید رئیس جمهوری بر اقتصاد خراسان جنوبی مبتنی بر معدن
برپایه این گزارش، فعال شدن اقتصاد معدن و اقتصاد گردشگری از تاکیدات رئیس جمهوری در مسافرت ۱۹ شهریور ماه به خراسان جنوبی بود که در مصوبه های سومین سفر استانی آیت الله ابراهیم رییسی نیز لحاظ شده است.
طرح تحول زمین شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی بعنوان یک برنامه راهبردی به قدری اهمیت دارد که رئیس جمهوری نیز در اولین اظهارات خود در سومین سفر استانی اظهار داشت: اقتصاد خراسان جنوبی مبتنی بر معدن است.
آیت الله سید ابراهیم رییسی نوزدهم شهریور امسال در شهرستان طبس که حدود ۷۶ درصد ذخایر زغالی کشور را در خود جای داده و بزرگترین حوضه زغال سنگ کُک شو ایران در این منطقه است، اظهار داشت: خداوند ذخایر بسیاری به این استان داده که یکی از این ذخایر معادن است.
وی در جمع مردم با اشاره به اینکه در استان خراسان جنوبی ظرفیت های معدنی بسیار خوبی وجود دارد که فعال شدن آن به رونق تولید و ایجاد اشتغال در کشور و منطقه کمک می نماید، اضافه کرد: قسمتی از این ظرفیت فعال و بخشی غیرفعال است که اگر فعال و موانع موجود رفع گردد، سبب رونق تولید و اشتغال در کشور و منطقه می شود.

خراسان جنوبی یکی از پنج استان معدنی کشور
از مجموع ۶۵ نوع ماده معدنی شناخته شده در ایران، خراسان جنوبی باتوجه به ساختار زمین شناسی از ذخایر غنی معدنی تنوع ۵۰ نوع ماده معدنی برخوردارست و این استان با دارا بودن ۶۹۸ معدن و ذخیره قطعی حدود هفت میلیارد تن و اشتغال بیش از ۱۳ هزار نفر در این بخش یکی از پنج استان معدنی کشور شمرده می شود.
البته مطالعاتی طی سالهای قبل بر پهنه های معدنی استان انجام شده و هم اکنون ۷۰۰ پروانه معدنی در خراسان جنوبی صادر شده که ۲۳۰ مورد آن غیرفعال است و می توان گفت خراسان جنوبی هم اکنون به اندازه واقعی از ذخایر معدنی خود برخوردار نیست.
این استان باتوجه به ساختار زمین شناسی آن از ذخایر غنی معدنی با تنوع قریب به ۵۰ نوع ماده معدنی برخوردارست که زغال سنگ، منیزیت، خاک های صنعتی، سنگ های تزیینی، بنتونیت، کرومیت، سنگ آهن، دولومیت، آندالوزیت، مرمریت، بازالت، طلا، مس، سیلیس، فلورین، پتاس، سرب و روی از با اهمیت ترین مواد معدنی در این استان پهناور هستند.


منبع:

1400/08/03
09:06:27
5.0 / 5
236
تگهای خبر: تور , تولید , صنعت , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو