مسترکار - دنیای خودرو
با وجود واردات و دپوی میلیاردها دلاری

سفره مرغ ها از ارز ۴۲۰۰ خالی شد!

سفره مرغ ها از ارز ۴۲۰۰ خالی شد! به گزارش مستر کار انتقاد فعالان صنعت مرغداری در ارتباط با عدم تأمین ذرت و سویای لازم در حالی مطرح و تاکید می شود که باید با نرخ بازار آزاد خوراک بخرند که این دو محصول همچون نهاده هایی هستند که بالاترین سطح واردات با ارز ۴۲۰۰ تومانی را داشته و هم اکنون میلیونها تن هم در گمرک دپو شده است، اما در این بین جریان ترخیص و توزیع آنها قابل توجه است؛ آن هم در شرایطی که گاهی آنقدر در گمرک می ماند که فاسد یا خوراک حشره ها می شود.به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، اخیرا دبیر کانون مرغداران گوشتی اعلام کرد حدود ۱۰ روزی است که ذرت و سویای مورد نیاز مرغداران در سامانه بازارگاه شارژ نشده و مجبورند نهادهای مورد نیاز خودرا از بازار آزاد تامین کنند.

این موضوع قابل تامل است، چونکه ذرت و سویا در کنار گندم، دانه های روغنی، روغن خام، جو و البته قسمتی از دارو و تجهیزات پزشکی تنها اقلامی هستند که هم اکنون در فهرست کالاهای اساسی وارداتی با ارز ۴۲۰۰ قرار دارند و در کنار تامین ارز ترجیحی امتیاز ویژه ترخیص ۹۰ درصدی برای آنها وجود دارد؛ بطوریکه صاحب کالا می تواند بدون صدور کد رهگیری بانک نسبت به ترخیص ۹۰ درصد کالا اقدام و ما بقی پس از تامین ارز ترخیص شود.

ذرت و سویا در صدر واردات با ارز ۴۲۰۰!

بررسی آمار واردات کالاهای اساسی در فاصله ابتدای سال تا اواسط آبان ماه نشان میدهد که بیش از ۱۶.۴ میلیون تن کالا به ارزش بیش از ۹.۱ میلیارد دلار با ارز ترجیحی ترخیص و به عبارتی وارد کشور شده است که از این رقم ۵.۵ میلیون تن به ارزش ۱.۹ میلیارد دلار ذرت بوده است که بالاترین واردات کالای اساسی با ارز ترجیحی را همیشه به خود اختصاص می دهد.

واردات ذرت نسبت به زمان مشابه سال قبل گرچه ۱۱ درصد از نظر وزنی کاهش داشته اما ۲۶ درصد از لحاظ ارزش افزایش دارد.

دیگر خوراک طیور که به آن نیز اشاره شده، کنجاله سویا است که در دوره مورد بررسی ۱.۷ میلیون تن به ارزش بیش از ۹۵۲.۱ میلیون دلار واردات داشته که افزایش واردات آن از نظر وزن ۱۲۵ درصد و حجم ۲۰۱ درصد است که نشان میدهد کنجاله سویا بالاترین حد افزایش واردات کالاهای اساسی را امسال داشته است.

دپوی میلیونها تنی غذای مرغ در بنادر

در کنار این واردات و ترخیص قطعی صورت گرفته خوراک طیور، میزان ورودی و دپوی آن در گمرک نیز قابل توجه است؛ بطوریکه تا اواسط آبان ماه سال جاری از حدود ۷.۲ میلیون تن کالای اساسی که در گمرک و بنادر موجود بوده یا در شناورها در کنار اسکله قرار داشته است بیش از ۱.۸ میلیون تن به ذرت و بیش از ۸۰۰ هزار تن به کنجاله سویا اختصاص داشته است.

ابهام در کم آمدن...

بر این اساس اینکه حجم واردات خوراک طیور یا میزان دپوی آن در گمرک و بنادر کاهشی بوده که بتواند عامل عدم شارژ در سامانه بازارگاه باید، آمار آنرا تائید نمی کند، اما اینکه در روند ترخیص کالا و پس از آن توزیع چه اتفاقی می افتد که سامانه بازار گاه شارژ نشده و مرغداران بدون نهاده می مانند و ناچار به تامین آن از بازار آزاد هستند، جای سوال دارد.

این در شرایطی است که ورود کالا به کشور با ارز ۴۲۰۰ صورت می گیرد اما تامین آن از بازار آزاد که هم اکنون با نرخی تا مرز ۳۰ هزار تومان است، بر قیمت مرغ در بازار اثر گذار است هر چند که حتی دریافت ارز ۴۲۰۰ هم طی سالهای قبل با اما و اگرهایی همراه بوده و همیشه تاکید شده که اقلام در نهایت با نرخی نزدیک به بازار به دست مردم می رسد.

در این بین ورود واردکنندگان به ترخیص اقلام دپو شده و جریان تامین ارز و صدور مجوزها هم مورد توجه است و بارها پیش آمده که حجم بالای نهاده های تولید دام و طیور به سبب عدم ترخیص و موانع پیش روی آن رو به فساد رفته است که همچون آن می تواند به چند هزار تن جو اشاره نمود که مدتی پیش اعلام گردید خوراک حشره ها شده یا چند هزار تن ذرتی که در گمرک مازندران آلوده به سم آفلاتوکسین شده بود.

منبع:

1400/09/12
11:16:33
243
5.0 از 5
تگهای خبر: تولید , صنعت , كالا , گمرك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو