مسترکار - دنیای خودرو

کدام کشور عربی بیشترین کالا را از ایران می خرد؟

کدام کشور عربی بیشترین کالا را از ایران می خرد؟ به گزارش مستر کار سازمان توسعه تجارت در جدید ترین گزارش خود به بررسی روند صادراتی ایران به کشورهای عربی منطقه پرداخته و از افزایش نسبی آمارهای صادراتی نسبت به سال قبل اطلاع داده است.


به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، بر مبنای آمارهایی که از جانب گمرک و اتاق بازرگانی تهران انتشار یافته، در انتها ۹ ماهه سالجاری، میزان صادرات غیرنفتی ایران از مرز ۳۵ میلیارد دلار گذشته و بدین سان افزایشی حدودا ۴۰ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل به ثبت رسانده است.
این آمار در حالی به ثبت رسیده که سال قبل تجارت ایران هم مانند خیلی از کشورهای جهان تحت تأثیر شیوع کرونا، با کاهش روبرو شده بود و از آغاز سالجاری با کاهش نسبی محدودیت ها و شروع فرآیند واکسیناسیون ضد کرونا، بعضی از مشکلات کاسته شده است.
با عنایت به تداوم تحریم های اقتصادی ضد ایران، دولت کوشیده در کوتاه مدت، راهی برای حفظ آمارهای صادراتی پیدا کند که یکی از آنها افزایش صادرات به کشورهای همسایه و منطقه بوده است. هر چند همچنان چین اصلی ترین شریک تجاری ایران به حساب می آید اما با حذف این کشور، تمام شرکای اصلی تجاری در منطقه یا میان همسایگان قرار دارند و سازمان توسعه تجارت اعلام نموده که به دنبال افزایش سهم ایران از بازار این کشورهاست.
جدید ترین گزارش این سازمان نشان داده است که سهم کشورهای عربی منطقه از تجارت ایران افزایش پیدا کرده و میتوان به بالاتر رفتن این آمار در سالهای آینده هم امیدوار بود.
در بین ۲۰ کشور اول هدف محصولات صادراتی ایران با میزان صادراتی در حدود ۳۲ میلیارد و ۵۳۷ میلیون دلار( ۹۲.۶ کل صادرات) کشورهای عربی شامل عراق با ۶ میلیارد و ۷۸۰ میلیون دلار و سهم ۱۹.۳ درصدی (پس از چین) در رتبه دوم و امارات متحده عربی با ۳ میلیارد و ۴۳۴ میلیون دلار و سهم ۹.۸ درصدی(بعد از ترکیه) در رتبه چهارم بازارهای هدف صادراتی محصولات ایرانی قرار داشته اند. همینطور عمان با ۴۴۲ میلیون دلار و۱.۳ سهم از کل صادرات ایران طی مدت مذکور(پس از افغانستان، هند، پاکستان، اندونزی، تایلند) در رتبه ۱۰ کشورهای هدف صادراتی ایران قرار گرفته است. سوریه هم در این زمان با ۱۶۳ میلیون دلار در ردیف ۱۹ مهم ترین بازارهای هدف صادرات ج. ا. ایران قرار گرفته است.
همینطور ایران در ۹ ماهه ابتدای سال ۱۴۰۰ حدود ۱۶ میلیارد و ۶۲۲ میلیون دلار (سهم ۵۳ درصد از کل صادرات کشور) به ۱۵ کشور همسایه داشته است که از این میزان حدود ۱۰ میلیارد و ۸۸۰ میلیون دلار به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس صادر گردیده است. در بین لیست فوق کشورهای عراق رتبه اول و امارات متحده عربی(پس از ترکیه) در رتبه سوم طرف های صادراتی ایران قرار داشته اند.
همینطور عمان(پس از کشورهای افغانستان، پاکستان) در رتبه ۶ طرف های صادراتی ایران قرار داشته است. کشورهای کویت با ۱۰۹ میلیون دلار و قطر با ۱۰۸ میلیون دلار، کویت با ۹۲ و بحرین با ۶ میلیون دلار (پس از کشورهای روسیه، آذربایجان، ترکمنستان، ارمنستان و قزاقستان) به ترتیب در رتبه های ۱۲ تا ۱۴ طرفهای صادراتی ایران در بین ۱۵ کشور همسایه طی مدت مذکور قرار گرفته اند. عربستان هم کماکان بدون کسب سهم قابل توجهی از صادرات ایران در رتبه آخر طرف های صادراتی در بین همسایگان قرار داشته است.
صادرات ایران به عراق و امارات در ۹ ماهه اول سال ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر ارزش به ترتیب ۱۴ درصد و چهار درصد رشد را نشان داده است.1400/10/18
17:01:07
268
5.0 از 5
تگهای خبر: صادرات , كالا , گمرك , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو