مسترکار - دنیای خودرو
رئیس اتاق تهران:

خروج سرمایه شدت گرفته است

خروج سرمایه شدت گرفته است به گزارش مستر کار رییس اتاق تجاری تهران اظهار داشت: باتوجه به شدت گرفتن خروج سرمایه از کشور باید یک لطمه شناسی، انجام و مالیات بر عایدی سرمایه با تأخیر اجرا شود.به گزارش مستر کار به نقل از مهر، مسعود خوانساری امروز در نشست هیئت نمایندگان اتاق تجاری تهران اظهار نمود: برمبنای آخرین اطلاعات انتشار یافته توسط مراجع رسمی، مشخص شد که وضعیت تولید و تجارت در کشور کمی رونق گرفته و نسبت به گذشته بهتر شده و شاهد افزایش ۴۰ درصدی صادرات غیرنفتی و ۳.۳ درصدی تولید ناخالص بوده ایم.
رئیس اتاق تجاری تهران افزود: کماکان با تورم بالایی مواجه هستیم که مانع بزرگی برای تولید و ثبات اقتصادی در کشور است و از طرف دیگر معیشت خانوارها را نامناسب کرده است.
خالص حساب سرمایه ۶۳ درصد تضعیف شده است
وی اضافه کرد: همین طور طبق آمار بانک مرکزی شاهد افزایش تراز منفی حساب سرمایه هستیم؛ بر این اساس خالص حساب سرمایه در نیمه نخست امسال، منفی ۶.۳ میلیارد دلار بوده که نسبت به زمان مشابه سال قبل ۶۳ درصد تضعیف شده است که احتمال تشدید خروج سرمایه را به وجود می آورد.
خوانساری اظهار داشت: با وجود سقوط لیر (پول ملی ترکیه) اما باز هم ایرانیها رتبه اول را در خرید خانه در ترکیه به خود اختصاص داده اند. این در حالیست که طبق پیش بینی ها، ارزش لیر همچنان سقوط خواهدنمود. این نگرانی وجود دارد که چرا ایرانیها همچنان به دنبال خرید ملک در ترکیه هستند؟ دولت حتما باید این مسئله را لطمه شناسی کند که چرا با این شدت شاهد خروج سرمایه از کشور هستیم.
وی اشاره کرد: در وضعیت خروج سرمایه از کشور آیا اجرای مالیات بر عایدی سرمایه به نفع کشور است؟ اگر اجرای این سیاست به صلاح نیست، دولت آنرا کمی به تأخیر بیندازد برای اینکه وقتی سرمایه گذاری داخلی و خارجی نداریم، خروج سرمایه بسیار خطرناکست.
رشد سرمایه گذاری امسال منفی بود
رئیس اتاق تجاری تهران با اشاره به سرمایه گذاری نامناسب در کشور اظهار داشت: رشد سرمایه گذاری در دو فصل سال ۱۴۰۰ منفی بوده که در فصل دوم به شدت اُفت کرده است.
وی افزود: بر اساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس، امنیت سرمایه گذاری با اهمیت ترین عامل عدم سرمایه گذاری در کشور است. همین طور نبود ثبات اقتصادی و نداشتن محیط کسب وکار مناسب از دیگر عوامل است.
خوانساری همین طور به ارتباط ایران با کشور چین اشاره نمود و اظهار داشت: بار دیگر مباحثی در مورد ارتباط بین ایران و چین مطرح گردیده است. در هر حال ما نباید تحت تأثیر یکسری مسائل قرار بگیریم. همانطور که ارتباط با غرب مهم می باشد، شرق هم دارای اهمیت است. چین دومین اقتصاد بزرگ دنیاست و سرمایه گذاری های بزرگی انجام می دهد. اتاق تجاری بعنوان نماینده بخش خصوصی باید واقع بینانه عمل کند و ضمن این که در مورد انعقاد درست پیمان ها هشدار می دهد که یک رابطه برد – برد وجود داشته باشد اما نباید تحت تأثیر شبهات قرار گیرد.
وی با اشاره به اظهارات رییس اتاق تجاری ایران در مورد نمایندگان مجلس اظهار داشت: در دو روز گذشته مباحثی بین مجلس و اتاق تجاری به وجود آمد که بحث های خوبی نبود. در تقابل قرار گرفتن مجلس و اتاق آن هم در این شرایط درست نیست. این که قرار باشد بین بخش خصوصی و مجلس تعارض و اختلافی سر بگیرد، خطرناکست.
رئیس اتاق تجاری تهران اظهار نمود: اعلام می کنم بدون همکاری با سه قوه، بخش خصوصی نمی تواند موفق باشد. دست خودرا به پیشگاه سران سه قوه، دراز و اعلام می نماییم که با همدلی می توانیم کارها را جلو ببریم.
وی همین طور با اشاره به مذاکرات هسته ای در وین اظهار داشت: امیدواریم هر چه سریع تر تحریم ها لغو شوند و به تبعیت از آن کسب وکارها رونق بگیرد و با اشتغالزایی بیشتر مردم آسان تر زندگی کنند و آینده بهتری پیش روی کشورمان و مردم قرار گیرد.


منبع:

1400/10/28
17:44:52
311
5.0 از 5
تگهای خبر: امنیت , پژو , تور , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو