مسترکار - دنیای خودرو
صنعت در سال ۱۴۰۰

تهران، میزبان بیشترین واحد فعال صنعتی

تهران، میزبان بیشترین واحد فعال صنعتی به گزارش مستر کار بر مبنای آخرین آمار انتشار یافته از جانب وزارت صمت تا آخر دی سال قبل تعداد واحدهای فعال صنعتی ۷۱ هزار و ۵۴۰ بوده و تهران میزبان بیشترین واحدهای صنعتی و سهم مناطق آزاد و ویژه اقتصادی فقط ۲.۸ درصد از کل واحدهای فعال بوده است.


به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، بر طبق این آمار تا آخر دیماه سال قبل در مجموع ۷۱ هزار و ۵۴۰ واحد فعال با اشتغال بیشتر از دو میلیون و ۴۹۰ هزار نفر در گروههای مختلف صنعتی و معدنی در کشور فعالیت می نمایند.
تعداد واحدهای فعال در مدت مشابه سال ۱۳۹۹ حدود ۷۰ هزار و ۹۲۱ واحد با اشتغال بیشتر از دو میلیون و ۴۱۳ هزار نفر بوده است. ازاین رو تعداد این واحدها نسبت به سال قبل حدود ۰.۸ درصد افزایش داشته است.
بیشترین واحدهای فعال در گروه "سایر محصولات کانی های غیرفلزی" است که ۱۵ هزار و ۳۱۴ واحد در آن وجود دارد. همینطور گروه "محصولات غذایی و آشامیدنی" و گروه "محصولات از لاستیک و پلاستیک" با فعالیت ۸۲۶۶ و ۷۲۷۶ واحد در رده دوم و سوم قرار می گیرند و به صورت کلی نزدیک به نیمی از کل واحدهای فعال در سه گروه یاد شده فعالیت می نمایند. در این سه گروه به ترتیب حدود ۳۷۴ هزار، ۳۶۱ هزار و ۱۷۲ هزار نفر مشغول به کار هستند.
گروه هایی که کمترین واحد فعال را دارند هم شامل "جمع آوری، تصفیه و توزیع آب" با دو واحد، "تولید انرژی" با ۱۲ واحد و "فاضلاب، دفع زباله، بهداشت محیط و سایر فعالیتهای مشابه" با ۱۹ واحد است که به ترتیب ۲۸، ۱۶۲ و ۳۹۵ نفر در آنها شاغل هستند و پایین ترین میزان اشتغال را در بخش های مختلف دارند.
کدام استان ها بیشترین واحد فعال را دارند؟
تهران، اصفهان و خراسان رضوی تا آخر دیماه به ترتیب ۸۹۴۸، ۸۷۰۱ و ۵۵۰۵ واحد فعال داشتند که بیشترین تعداد واحد در میان استان ها است و اشتغال این استان ها در واحدهای فعال صنعتی و معدنی هم به ترتیب بیشتر از ۴۱۴ هزار نفر، ۲۷۶ هزار و ۲۰۶ هزار نفر است. کمترین واحد فعال در میان استان ها به خراسان شمالی، ایلام و خراسان جنوبی اختصاص دارد که فقط ۳۳۸، ۴۸۸ و ۵۱۰ واحد فعال در آنها جای گرفته است.
وضعیت مناطق آزاد
در این میان از بین کل واحدهای فعال، فقط ۲۰۱۶ واحد، معادل حدود ۲.۸ درصد کل واحدهای فعال در کشور، در هشت منطقه آزاد و ویژه اقتصادی فعال است. منطقه آزاد کیش با ۶۱ واحد فعال، ماکو با ۱۶۱ و قشم با ۱۶۵ واحد کمترین واحد فعال را در میان مناطق آزاد دارند که به ترتیب ۲۰۹۲، ۴۶۵۸ و ۶۲۵۲ نفر در آنها مشغول هستند.
همینطور تا آخر دی سال قبل ۱۷۴ واحد فعال صنعتی در منطقه آزاد چابهار، ۱۸۱ واحد در اروند، ۲۳۷ واحد در انزلی، ۳۰۳ واحد در ارس و ۷۳۴ واحد در منطقه ویژه اقتصادی مسقر شدند.
مجموع اشتغال تمام ۲۰۱۶ واحدهای فعال صنعتی و معدنی مستقر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هم ۱۲۶ هزار و ۱۱۲ نفر، یعنی نزدیک به پنج درصد کل اشتغال واحدهای فعال است.
این در شرایطی است که مناطق آزاد و ویژه تجاری با قوانین محدودتر و تشریفات گمرکی ساده تری نسبت به سرزمین اصلی با اهدافی همچون پشتیبانی از صنعت داخلی کشور، جذب تکنولوژی های جدید در امر تولید، گسترش تولیدات صادرات محور و اشتغالزایی راه اندازی شده اند.1401/01/07
12:25:25
259
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو