مسترکار - دنیای خودرو
در بازارهای جهانی

مشتری پنیر ایرانی ۳ برابر شد

مشتری پنیر ایرانی ۳ برابر شد مستر كار: صادرات محصولاتی كه در گروه فرآورده های لبنی جا می گیرند، در هشت ماهه اول امسال از نظر ارزش ۳۱ درصد رشد داشته اما میزان صادرات این بخش سه درصد كاهش نشان داده است.


به گزارش مستر كار به نقل از ایسنا، طبق گزارش های رسمی اعلام شده صادرات انواع پنیر صبحانه در ماه های گذشته رشدی چشمگیر داشته و ارزش كالای صادراتی در این بخش بالغ بر ۲۸۶ درصد افزایش را نشان داده است. البته این افزایش ارزشی در شرایطی صورت گرفته كه وزن این كالا هم ۳۰۰ درصد رشد داشته است. به عبارت دیگر باآنكه در صادرات انواع پنیرصبحانه ارزآوری رشد قابل توجهی داشته اما در مجموع اینگونه به نظر می رسد كه قیمت انواع پنیر ایرانی در بازارهای جهانی با كاهش جزئی مواجه شده است.

از مجموع صادرات فرآورده های لبنی هم انواع پنیر صبحانه پنج درصد كل را به خود اختصاص داده و با صادراتی در حد ۸۰۰۰ تن كالا و با ارزش ۲۷ میلیون دلار صورت گرفته است. سال قبل در مدت مشابه ۲۰۰۰ تن پنیر با ارزشی بالغ بر هفت میلیون دلار به كشورهای مختلف صادر شد.

به غیر از پنیرهای صبحانه، پنیر غذایی هم صادراتی نه چندان قابل توجه داشته و در مجموع ۵۰۰ هزار كیلوگرم كالا در این بخش صادر گردیده است كه ارزشی معادل یك میلیون دلار دارد.

آب پنیر هم دیگر كالایی است كه در این گروه به كشورهای مختلف صادر شده و با وزنی در حد ۷۰۰۰ تن ارزآوری در حد ۶.۵ میلیون دلار داشته و صادرات آن نسبت به مدت مشابه سال پیش از نظر ارزش هشت درصد و از نظر وزن ۴۰ درصد افزایش داشته است.

همچنین در حوزه سایر پنیرها در هشت ماه اول سال جاری بالغ بر ۳۲ هزار تن كالا به ارزشی حدود ۱۲۷ میلیون دلار صادر گردیده است كه این رقم از نظر ارزش ۲۲ درصد و از نظر وزن هفت درصد افزایش را نشان داده است و در مجموع حدود ۲۴ درصد از صادرات صورت گرفته در زمینه مواد لبنی را از آن خود كرده است.

سالی برای رونق شیر خشك های صنعتی

از دیگر كالاهای زیرمجموعه گروه فرآورده های لبنی می توان به انواع شیرخشك اشاره نمود كه در این زمینه باآنكه شیر خشك های صنعتی با رشد خوب صادراتی همراه بوده است، اما در بخش شیرخشك اطفال از نظر ارزش و وزن صادرات با افت مواجه شده ایم.

در هشت ماهه اول سال جاری بالغ بر ۲۲ هزار تن شیرخشك صنعتی به ارزش ۷۷ میلیون دلار صادر شده كه این رقم از نظر ارزش و وزن به ترتیب ۱۴۰ و ۱۴۴ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان داده است و در مجموع از صادرات مربوط به فرآورده های لبنی ۱۴ درصد آن به شیرخشك های صنعتی مربوط می گردد.

اما شیرخشك اطفال در این مدت با صادراتی در حد ۱۰۰۰ تن تنها حدود ۱۱ میلیون دلار ارزآوری داشته است. این در شرایطی است كه سال قبل حداقل ۱۵۰۰ تن انواع شیرخشك به كشورهای مختلف صادر شده بود. بدین ترتیب در هشت ماهه سال جاری صادرات این حوزه ۳۳ درصد كاهش وزنی و هشت درصد افت ارزشی را تجربه كرده است.

گرانی ماست و دوغ ایرانی در بازارهای جهانی

ماست و دوغ هم در مدت هشت ماهه اول سال جاری از نظر ارزش صادرات با رشد مواجه بوده است، البته وزن صادرات در این بخش كاهش یافته است. بدین ترتیب در هشت ماهه اول امسال بالغ بر ۸۷ هزار تن ماست با ارزشی بالغ بر ۱۰۸ میلیون دلار صادر گردیده است كه در این حوزه باآنكه از نظر وزنی ۲۰ درصد افت داشته ایم، اما همچنان ارزش صادرات این بخش دو درصد افزایش را نشان داده و ۲۰ درصد صادرات بخش فرآورده های لبنی به ماست اختصاص پیدا می كند.

همچنین ۶۴ هزار تن دوغ با ارزشی بالغ بر ۶۹ میلیون دلار صادر گردیده است كه این رقم از نظر وزنی ۲۲ درصد كاهش و از نظر ارزش ۲۸ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان داده است. در مجموع صادرات دوغ هم ۱۳ درصد از كل صادرات فرآورده های لبنی را به خود مختص كرده است.

صادرات انواع شیر

شیر غلیظ نشده بدون قند (شیرخوراكی) دیگر كالایی است كه با وزن ۴۴ هزار تن و ارزشی بیش از ۱۰۷ میلیون دلار به كشورهای مختلف صادر گردیده است. بدین ترتیب كالای صادر شده در این بخش ۲۰ درصد فرآورده های لبنی را به خود اختصاص داده و در شرایطی كه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۲ درصد رشد وزنی داشته، از نظر ارزش هم ۲۴ درصد بیشتر شده است كه این روند گویای افزایش بسیار اندك قیمت آن در بازارهای جهانی است.

در زمینه خامه هیچ صادراتی برای ایران به ثبت نرسیده و در ارتباط با كره بیش از نیم تن كالا با ارزش چهار میلیون دلار صادر گردیده است كه این رقم نسبت به مدت مشابه سال پیش از نظر وزنی تغییر نكرده، اما از نظر ارزش رشدی ۱۰۰ درصدی داشته است. بدین ترتیب می توان گفت در یكسال گذشته قیمت كره ایرانی در بازارهای جهانی دو برابر شده است.
1396/11/12
15:45:52
5212
5.0 از 5
تگهای خبر: صادرات , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو