مسترکار - دنیای خودرو
آمار گمرك نشان داد

86 میلیون دلار صادرات نان با وجود ممنوعیت آن

86 میلیون دلار صادرات نان با وجود ممنوعیت آن در حالیکه بارها اعلام شده تابحال صادرات نان به علت پرداخت یارانه به این صنف ممنوع بوده، آمار صادرات محصولات تولیدی با آرد پارسال حاکی از صادرات بیشتر از ۸۶ میلیون دلار نان از ایران است.


به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، اخیرا قیمت آرد صنف و صنعت آزاد شد و به دنبال آن قیمت محصولات آردی همچون ماکارونی و نان فانتزی افزایش پیدا کرد. دولت یکی از علل اصلی حذف این یارانه را قاچاق آرد و محصولات آن و در نتیجه هدررفت یارانه اعلام نموده است. در همین راستا به تازگی آمار صادرات محصولات تولیدی با آرد بررسی شد.
در سال ۱۴۰۰ کل محصولات ساخته شده با آرد گندم که از ایران صادر شده دو میلیون و ۲۷۴ هزار و ۸۷۲ تن به ارزش ۴۷۰ میلیون و ۷۲۷ هزار و ۲۲۵ دلار بوده است. با عنایت به این که کل صادرات غیرنفتی ایران پارسال ۴۸.۶ میلیارد دلار بوده، صادرات محصولات گندمی یک درصد از کل صادرات ایران بوده است.
اما نکته عجیب در این آمار، صادرات نان است. پارسال ۹۴هزار و ۷۷۳ تن انواع نان به ارزش ۸۶ میلیون و ۵۵۶ هزار دلار از ایران صادر شده و این در شرایطی است که بارها اعلام شده صادرات نان به علت دریافت یارانه ممنوع می باشد.
حتی به تازگی به دنبال حذف یارانه آرد صنف و صنعت، رئیس اتحادیه نان های حجیم و نیمه حجیم (نان های فانتزی) تهران گفته بود که با این افزایش قیمت ها حتما تقاضای نان های فانتزی کاسته می شود و برای سرپا ماندن تولیدکنندگان پیشنهاد کرد صادرات نان های صنعتی آزاد و مشکل تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی برطرف شود.
ازاین رو معلوم نیست این صادرات چگونه انجام شده و به نظر می آید گمرک و وزارت صمت باید در این حوزه شفاف سازی کنند.
گفتنی است که سال قبل دولت گندم را کیلویی ۵۰۰۰ تومان از کشاورز می خرید و با پرداخت یارانه، آنرا ۲۷۰۰ تومان به صنف و صنعت عرضه می کرد، اما سال جاری این یارانه حذف و قیمت هر کیلو گندم ۱۲ هزار تومان تعیین شد. بر این اساس قیمت انواع آرد و محصولات در ارتباط با آن هم تغییر نمود.
منبع:

1401/02/21
20:18:39
224
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو