مسترکار - دنیای خودرو
قائم مقام وزیر صمت :

سازمان حمایت، قیمت ها را کنترل می کند

سازمان حمایت، قیمت ها را کنترل می کند قائم مقام وزیر صمت با اشاره به اینکه بازار با کمبود کالا مواجه نخواهد شد، اظهار داشت: یکی از علل عمده افزایش قیمت روغن، افزایش شدید قیمت جهانی روغن و پایه های این محصول است.محمدصادق مفتح در گفت و گو با خبرنگار مهر، در مورد نقش و وظایف وزارت صمت در اصلاح سیاست پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی، اظهار نمود: بحث تأمین مواد اولیه تولید تا فروش با وزارت جهاد کشاورزی است اما با توجه به این که بحث توزیع و اصناف تحت کنترل وزارت صمت است، ما بعنوان وزارت خانه همکار درحال همکاری با وزارت جهاد کشاورزی در زمینه توزیع مناسب کالاها هستیم.
تأمین بازار، در رأس برنامه هاست
قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی اضافه کرد: به صورت طبیعی در ایام نخست با خریدهای هیجانی از جانب مردم مواجه خواهیم بود اما کل شبکه تولید و توزیع بسیج شده اند تا بازار را کامل تغذیه کنند و کمبودی نداشته باشیم؛ ازاین رو تأمین کامل بازار در رأس برنامه ریزی های ما قرار دارد.
بازار با کمبود مواجه نخواهد شد
وی افزود: تجربه هم نشان داده که پس از یک مدت خرید هیجانی، بازار با رکود سنگینی رو به رو می شود چونکه کالاهایی که می خرند برای یک مدتی مصرف می کنند و دیگر برای خرید به بازار رجوع نمی کنند. ازاین رو بر مبنای تجربیات قبل، نظام تولید و توزیع بسیج هستند که ۲۴ ساعته کار کنند و در همین رابطه باید اظهار داشت که هیچ کمبودی در مواد اولیه نداریم و به تبع آن هم مشکلی در تولید و عرضه وجود نخواهد داشت.
مفتح در مورد وضعیت حمل بار، اظهار داشت: قاعدتاً وضعیت حمل بار بی مشکل نیست اما وزارت جهاد کشاورزی درحال انجام هماهنگی های لازم برای بهبود فرآیند است چونکه هم اکنون در فصل جا به جایی بار و مسافر هستیم. البته دائم درحال رصد هستیم تا مشکل خاصی به وجود نیاید.
افزایش ۱۰ برابری نظارت ها
وی در مورد وضعیت نظارت ها بر بازار، اضافه کرد: از شنبه هفته گذشته یک طرح نظارتی ویژه در دستور کار قرار گرفت و بازرسی ها از جانب تعزیرات، وزارت صمت، وزارت جهاد کشاورزی، اتاق اصناف و بسیج در روز به ۱۰ برابر افزوده شد و گشت های مشترک در حال انجام می باشد. کماکان هم این بازرسی ها ادامه دارد و با متخلفان طبق ضوابط برخورد خواهد شد. همینطور سازمان تعزیرات حکومتی اختیارات بیشتری گرفت و برخوردها به شدت افزوده شد و دست تعزیرات برای اعمال جریمه های سنگین باز است.
تخلفات را به ۱۲۴ گزارش دهید
مفتح تصریح کرد: البته ما روی گزارشات مردم حساب ویژه باز کرده ایم که در همین راستا در سامانه ۱۲۴ یک بازبینی جدی صورت گرفته و بسترهای ارتباطی به شدت بالا رفته و توسعه امکانات این سامانه انجام شده است تا عامه مردم راحتتر از گذشته تخلفات را اطلاع دهند. همینطور رسیدگی به شکایات هم به صورت ویژه انجام می شود.
سازمان حمایت، قیمت ها را کنترل می کند
قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی با اعلان اینکه صیانت از تولید برنامه محوری دولت می باشد، افزود: یک روال جدیدی نیست و سازمان حمایت در طول سال با تولیدکنندگان در مورد وضعیت قیمت ها درحال برگزاری جلسه است و سازمان حمایت یک نهاد قیمت گذاری ملی بوده و اگر واحد تولیدی ای درخواست افزایش قیمت داشته باشد، مستندات بررسی می شود و قیمت های متناسب را اعمال می کنند. این موارد هم با در نظر گرفتن سود تولیدکننده است چونکه نباید تولید به مشکل بخورد.
مفتح خاطرنشان کرد: به صورت کلی باید اظهار داشت که دو گروه کالا داریم؛ یک گروه کالایی که مصرف کننده همین اقلامی است که تغییر قیمت پیدا کرده و یک گروه دیگر هم کالاهایی مثل شیرینی و شکلات و … است که به سبب افزایش قیمت مواد اولیه مثل روغن به صورت طبیعی افزایش قیمت پیدا می کنند که البته این اقدام هم با نظارت سازمان حمایت انجام می شود و به صورت خودسر نیست.
یکی از اهداف طرح درج قیمت، کنترل گرانی های بی رویه بود
قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی ضمن اشاره به طرح درج همزمان قیمت تولیدکننده و مصرف کننده، اظهار داشت: یکی از اهداف این طرح فراهم کردن زیرساخت برای عبور از همین مرحله یعنی گرانی بی رویه کالاها بود که قیمت کارخانه و قیمت مصرف کننده را محاسبه نماییم بگونه ای که در آن هیچ گونه سواستفاده و زیاده خواهی نباشد که الان در بخش زیادی از گروههای کالایی که مورد مصرف روزانه خانوارهاست تحت کنترل سازمان حمایت بوده و اگر زیاده خواهی در آن صورت گیرد، با آن برخورد می شود.
یکی از علل گرانی روغن، افزایش نرخ های جهانی است
وی در مورد گرانی روغن، اظهار نمود: یکی از علل عمده افزایش قیمت روغن، افزایش شدید قیمت جهانی روغن و پایه های این محصول است. اما باید توجه کرد که کمبودی نخواهیم داشت و کارخناجات ۲۴ ساعت درحال تولید هستند.
کالابرگ درحال طراحی است
مفتح در مورد طراحی کالابرگ الکترونیک، اظهار نمود: کالابرگ درحال طراحی است و هنوز قطعی نشده است اما نکته این است که سخت افزار جدیدی بنام کالابرگ ایجاد نمی گردد، بلکه از زیرساخت های موجود مانند کارت های بانکی استفاده خواهد شد.
وضعیت پرداخت یارانه ها به معترضان
وی در مورد اعتراض به دریافت یارانه ها، اظهار داشت: تا ۳ ماه آینده امکان ثبت نام و ویرایش اطلاعات در سامانه وجود خواهد داشت و مبلغ یارانه برای افرادی که اطلاعات آنها تأیید شود از روز اول پرداختی ها، محفوظ است.

1401/02/26
10:27:04
236
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو