مسترکار - دنیای خودرو
یك مقام مسئول:

۹ میلیون و ۳۰۰ هزار دستگاه کارتخوان غیرفعال شدند

۹ میلیون و ۳۰۰ هزار دستگاه کارتخوان غیرفعال شدند مستر کار: رییس اداره اجرائی مرکز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی از غیرفعال شدن 9 میلیون و 300 هزار دستگاه کارتخوان آگاهی داد.به گزارش مستر کار به نقل از مهر، اشکان هراتی در برنامه گفت و گوی ویژه خبری اظهار نمود: ساماندهی دستگاه کارتخوان بانکی در اجرای ماده ۱۱ قانون پایانه فروشگاهی با همکاری سازمان امور مالیاتی و بانک مرکزی انجام و از ۱۵ دی ۱۴۰۰ این همکاری شکل گرفت. از بین ۱۸ میلیون و ۸۰۰ هزار ابزار پرداخت، تمام این ابزارها ساماندهی شدند، ۸ میلیون ابزار پرداخت الصاق شدند به پرونده مالیاتی شأن و سایر ابزارهای پرداخت هم در اجرای قانون غیرفعال شدند.
رئیس اداره اجرائی مرکز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی اضافه کرد: ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار دستگاه کارتخوان غیرفعال شدند، ما در ضمن چند مرحله به مؤدیان این فُرجه داده شد که یا دستگاه کارتخوانشان را غیرفعال یا آنها را به پرونده مالیاتی مربوطه الصاق کنند.
وی افزود: یکی از با اهمیت ترین این ظرفیت ها بستری تحت عنوان قانون پایانه فروشگاهی و سامانه مؤدیان بود. مواد مختلفی در این قانون در نظر گرفته شده، ما دو ماده بسیار زیرساختی داشتیم برای اجرای این قانون، مواد ۱۰ و ۱۱ این قانون که ماده ۱۱ را به آن اشاره کردیم، موضوع برنامه است؛ ساماندهی دستگاه های کارتخوان بانکی و ماده ۱۰ هم شناسایی حساب های تجاری است.
هراتی افزود: در ماده ۱۱ که با همکاری بانک مرکزی توانستیم در دولت جدید و با تیم مدیریتی جدید، به یکی از آرمان های سازمان امور مالیاتی یعنی دستیابی به اطلاعات شفاف برای نظام مالیاتی برسیم، طی این پروسه بیش از دو میلیون مؤدی جدید را شناسایی کردیم که این خود گامی در جهت ایجاد شفافیت و برقراری عدالت مالیاتی بود.
وی اضافه کرد: با پیدا کردن مؤدیان جدید می توانیم توزیع بار مالیاتی را روی تعداد بیشتری از مؤدیان داشته باشیم و در حقیقت آن تحمیل بار مالیاتی بر تعداد محدود را کاهش دهیم و این خود گامی در جهت برقراری عدالت مالیاتی است.
رئیس اداره اجرائی مرکز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی افزود: قدمهای مربوط به اجرای این قانون که اصلی ترین آنها اجرای ماده ۱۰ و ۱۱ و پیش نیاز اجرای این قانون بود در دولت جدید انجام دادیم و آغاز شد، حساب های تجاری هم تا اواسط شهریور بطور کامل تعیین تکلیف می شود. تا حالا هشت میلیون حساب تجاری شناسایی شده است.
وی اظهار نمود: ساز و کارهایی که برای شناسایی حساب های تجاری از غیرتجاری دیده شده، ساز و کارهای تک بعدی نیست، ما فقط تعداد تراکنش و حجم را نمی بینیم بلکه تلفیقی از این موارد و ساز و کارها و مکانیزم هایی ما داریم به لحاظ ساز و کارهای داده کاوی که ما این حساب های تجاری از غیرتجاری را تفکیک می نماییم، چنانچه یک شخصی معامله کند یک خانه ای را بفروشد و یک حسابی بیاید به آن کارتش ما این را به عنوان تجاری قاعدتاً در نظر نمی گیریم چرا؟ چون ما ساز و کارمان فقط تک بعدی نیست، اما ظرفیت هایی که این قانون برای ما در نظر گرفته قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان این است که هزینه تخلف را بالا برده برای مؤدیان.
هراتی اظهار داشت: ما حساب هایی که مؤدیان می آیند به پرونده الصاق می کنند به آن می گوئیم حساب های تجاری، اما حساب هایی که تجاری معرفی نشود و طبق ساز و کاری که آقای بحرینی گفتند من مجدد تکرار نمی کنم شناسایی نماییم به عنوان حساب تجاری، این بزرگواران که صاحب این حساب ها هستند در حقیقت ضرر مضاعفی خواهند کرد چرا؟ چون مشمول مالیات بر درآمدهای اتفاقی یا مالیات هدیه خواهند شد و در حقیقت مبلغ مالیات بالاتری خواهند داد پس به بهره گیری از ساز و کارهای تخلف در یک نظام مالیات ستانی هوشمند منجر به ضرر مضاعف خواهد شد برای متخلفان که بطور قطع تعداد بسیار محدودی هستند در میان مؤدیان ما.

1401/05/22
09:16:47
370
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو