مسترکار - دنیای خودرو
گزارش مستر كار؛

تجارت احتیاج به وزارت خانه دارد؟

تجارت احتیاج به وزارت خانه دارد؟ مستر کار: چند وقتی است که باردیگر احیا یا عدم احیای وزارت تجاری تبدیل به یکی از مهم ترین مباحث اقتصاد کشور شده است، موضوعی که مخالفان و موافقان سرسختی بین نمایندگان مجلس و بخش خصوصی دارد.به گزارش مستر کار به نقل از مهر، چندی قبل علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت خبر از عزم دولت برای تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت و تشکیل وزارت بازرگانی داد. این طرح که البته طرح جدیدی نبوده و دولت دوازدهم هم در سال ۹۸ اصرار زیادی به تشکیل وزارت بازرگانی داشت، موافقان و مخالفان زیادی دارد.
به اعتقاد موافقان تشکیل وزارت بازرگانی، تفکیک بخش تولید و تجارت می تواند به حل چالش های فعلی کشور همچون سیاستگذاری در حوزه تنظیم بازار، صیانت از حقوق مصرف کننده، رفع دقیق تر موانع صنایع و… منجر شود اما در مقابل مخالفان تفکیک این وزارت خانه معتقدند که تشکیل مجدد وزارت بازرگانی صرفا منجر به بزرگ شدن بدنه دولت، ناهماهنگی در سیاستگذاری ها، ایجاد بستر فساد و رانت، هزینه تراشی های جدید و روان شدن فرآیند واردات به کشور می شود.
در گزارش های قبلی تحت عناوین چرا تشکیل وزارت بازرگانی مهم است؟، تصمیمات خلق الساعه به تولید ضربه می زند نه احیای وزارت بازرگانی، تشکیل وزارت بازرگانی یک گام رو به عقب است، ناگفته هایی از تشکیل وزارت بازرگانی، مسیر مهار تورم از تشکیل وزارت بازرگانی نمی گذرد و آیا احیای وزارت بازرگانی مشکل تنظیم بازار را حل خواهد کرد؟ نظر فعالان بخش خصوصی و کارشناسان اقتصادی را در رابطه با احیا یا عدم احیای وزارت بازرگانی جویا شدیم.
در گزارش فعلی هم نظرات نمایندگان مجلس را منعکس کردیم که در ادامه می آید.
تشکیل وزارت بازرگانی به سود کشور است
در این رابطه اقبال شاکری، عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار نمود: برای تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت باید بررسی های کارشناسی بیشتری صورت گیرد و نیاز است که در جلسه سران قوا میان رئیس جمهور و رئیس مجلس مذاکراتی با حضور ریاست کمیسیون صنایع و معادن مجلس صورت گیرد.
وی اضافه کرد: رئیس مجلس در جلسه استیضاح وزیر صمت اعلام نمود که با دولت صحبت شده تا برای تفکیک وظایف وزارت خانه لایحه بفرستند و در نهایت هر سیاستی که اعمال شود، این مورد در صحن اعلام شده و موافقت نمایندگان به این علت بوده است. همینطور با در نظر گرفتن دیگر پارامترها و سابقه موافقت مجلس با این مورد (سوابق آن در مجمع تشخیص مصلحت نظام موجود است)، تشکیل وزارت بازرگانی فی البداهه نیست.
ایرادات جزئی به طرح وارد است
شاکری ضمن اشاره به موافقت مجلس دهم با تشکیل وزارت بازرگانی، اظهار داشت: ایرادات جزئی به این طرح وارد شده بود که قابل حل است. این مورد باید هر چه زودتر میان مجلس و دولت تعیین تکلیف شود و به یک توافقی برسیم. مجلس قبل با این مورد موافقت کرده و حتی در مجمع تشخیص مصلحت نظام هم بررسی شده است.
وی با اشاره به اینکه حالا برای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم باید وزیر معرفی شود، افزود: بهتر است این دو مبحث هرچه سریع تر و همزمان صورت گیرد. مجلس باید کار خویش را پیگیری کند و هر چه زودتر مسائل در رابطه با این مورد در جلساتی با حضور رؤسای دو قوه و کمیسیون صنایع و معادن مجلس حل و فصل و گزارش آن به صحن عرضه شود.
شاکری اضافه کرد: الان حجم سنگینی از مسئولیت به وزارت صمت و وزارت راه و شهرسازی داده شده است. این طرح به رغم این که به اعداد وزرا اضافه می کند، اما وزارت خانه جدیدی نیست و امکانات آن موجود است. در واقع وزارت خانه بازرگانی، نهاد جدیدی نیست که هیچ سابقه قبلی نداشته باشد. به نظر می آید توافق برای تشکیل این وزارت خانه به سود کشور باشد.
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اظهار نمود: حجم زیادی از مطالبات در این وزارت خانه زیرساختی وجود دارد و هر اندازه مطمئن باشیم که با تفکیک اینها امورات مردم بهتر صورت می گیرد، نباید کوتاهی نماییم.
یکپارچگی امور تولید و بازرگانی به نفع تولید ملی است
در مقابل الله وردی دهقانی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت و گو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به این مورد که یکی از مخالفان جدی تشکیل وزارت بازرگانی است، خاطرنشان کرد: حقیقت اینست که با تفکیک وزارت خانه های بازرگانی و صنعت و معدن ما با مشکلات عدیده ای رو به رو خواهیم شد زمانیکه این دو وزارت خانه از یکدیگر جدا بودند، به شکل امروز درگیر تحریم ها نبودیم. زمانیکه این دو وزارت خانه از یکدیگر جدا بودند، به شکل امروز درگیر تحریم ها نبودیم. تحریم ها طی ۱۰ سال گذشته افزایش پیدا کرده است و بنابراین درگیر مشکلاتی شده ایم.
وی افزود: زمانی که یک وزیر در رأس امور تولید و بازرگانی قرار دارد و هماهنگی های لازم را در این حوزه انجام می دهد، یکپارچگی امور در این حوزه ها به نفع کشور و تولید ملی است. اگر بخواهیم مساله تولید و بازرگانی را از هم جدا نماییم و هر کدام را به یک وزارت خانه بسپاریم، اساسا با مشکل مواجه می شویم.
شرایط ما با کشورهای پیشرفته متفاوت است
دهقانی اضافه کرد: با تشکیل وزارت بازرگانی خلاف اصل ۴۴ قانون اساسی عمل می نماییم و به تولید ضربه می زنیم. چونکه برای دو موضوعی که کاملاً در رابطه با یکدیگر هستند دو نفر تصمیم می گیرند و این سبب بروز تعارض می شود. مسائلی از قبیل تولید، اشتغال، کار، ارزش افزوده، پیشگیری از خام فروشی و ممانعت از ورود کالاهای لوکس و غیرضروری به کشور و کالاهایی که امکان تولید آنها در داخل کشور وجود دارد، مسائلی هستند که به یکدیگر ارتباط دارند و نمی توان آنها را از هم جدا کرد.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: وضعیت ما با شرایط کشورهای پیشرفته کاملاً متفاوت می باشد. تولیدات این کشورها بسیار رقابتی است و ارزان تر به دست می آید و ازاین رو آنها به دنبال یافتن بازار مناسب برای صادرات کالاها و واردات مواد اولیه موردنیازشان هستند. ما این شرایط را نداریم و جدا کردن وزارت بازرگانی از وزارت صنعت و معدن به معنای صدمه رساندن به کشور است جدا کردن وزارت بازرگانی از وزارت صنعت و معدن به معنای صدمه رساندن به کشور است.
وی در ادامه اظهار داشت: اجرای قانون تمرکز وظایف و اختیارات بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی به بهبود اوضاع کمک می نماید. هم اکنون می بینیم که بخشی از وظایف در ارتباط با سیاستگذاری و مدیریت امور تولید و توزیع به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شده است و بخشی هم همچون اختیارات وزارت خانه صنعت و معدن است. هماهنگی بین این دو وزارت خانه مشکل زا شده است. باید امور به صورت متمرکز در اختیار یک وزارت خانه باشد. اگر وزارت بازرگانی تشکیل دهیم و بخش تولید و بازرگانی را به صورت کلی از یکدیگر جدا نماییم، در واقع همین معضل را در سطح گسترده تری در کشور خواهیم داشت.
تفکیک، کشور را واردات محور می کند
دهقانی تصریح کرد: همان گونه که به درستی کارشناسان اشاره می کنند، تشکیل وزارت بازرگانی به واردات محور شدن اقتصاد کشور می انجامد و این مورد به امنیت غذایی ما ضربه خواهد زد. تفکیک بخش تولید و تجارت به معنای ضربه زدن به تولید ملی به معنای عام است که شامل تولید خدمات هم می شود. تولیدات کشاورزی که برای امنیت غذایی کشور مهم هستند هم از این امر صدمه می بینند.
وی تاکید کرد: بنده با نتایج گزارش مرکز پژوهش های مجلس در خصوص این که مسئولیت واحد تولید و تجارت به نفع تولید ملی است، موافق هستم. همانطور که در این گزارش آمده است، وحدت مدیریت بخش تولید و تجارت در کشور به برخورداری تولیدات ما در بازارهای جهانی از شرایط بهتر کمک می نماید و سیاست های واردات و صادرات در صورت مدیریت واحد تولید و تجارت به ثمر خواهد نشست.
تشکیل وزارت بازرگانی، پاسخگوی شرایط کنونی نیست
همچنین سید علی یزدی خواه، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، در مخالفت با تشکیل وزارت بازرگانی اظهار داشت: بخش اعظم اقتصاد ما دولتی است و هر اندازه بخش عریض و طویل شود، گرفتاری مردم مانند گرفتن مجوزها و رفتن به دستگاههای دولتی بیشتر خواهد بود. از طرفی کوچک سازی دولت اصلی انکارناپذیر است و بیشتر از سه چهارم بودجه سالانه کشور، اعتبارات فصل های بند «و» بودجه و حقوق و دستمزد و هزینه های جاری دولت ها است.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اینکه فربه شدن دولت ها باعث افزایش هزینه می شود، افزود: بزرگ تر شدن دولت ها، صدمه ها را بیشتر می کند و راهکار مناسبی برای حل مشکلات کشور نیست.
وی ضمن اشاره به زمان بر بودن فرایند تشکیل وزارت خانه جدید، افزود: در شرایطی که تشکیل وزارت بازرگانی بعنوان یک راهکار برای حل مسائل کنونی کشور مطرح گردیده است، درصورتیکه این تفکیک صورت گیرد، هفت تا هشت ماه شاید هم یک سال زمان نیاز است تا مجدداً بررسی نمایند ساختار آن به چه صورت باشد. در واقع با عنایت به فرایند طولانی تشکیل وزارت خانه جدید، دولت سیزدهم عملاً فرصت های خویش را از دست می دهد. با عنایت به فرایند طولانی تشکیل وزارت خانه جدید، دولت سیزدهم عملاً فرصت های خویش را از دست می دهد.
یزدی خواه افزود: ساختمان های تحت مدیریت این وزارت خانه، نیروها، تفکیک اعتبارات بودجه ای و دیگر موارد ضروری و مقدمات برای تشکیل این وزارت خانه زمان بر است و پاسخگوی شرایط کنونی کشور نخواهد بود.
وی اضافه کرد: موافقت یا مخالفت با تشکیل وزارت بازرگانی در اختیار نمایندگان مجلس شورای اسلامی است که محدودیت های بودجه را دارند و از طرفی بعید می دانم با بزرگ تر شدن دولت از حجم مشکلات و بروکراسی اداری ما کاسته شود و اگر این مشکلات بیشتر نشود، کمتر نخواهد شد.
این گزارش حاکی می باشد بررسی های صورت گرفته از جو کنونی مجلس نشان داده است هنوز نمایندگان به این جمع بندی نرسیده اند که تشکیل وزارت بازرگانی به نفع اقتصاد خواهد بود یا به زیان آن، هرچند که ظاهراً دولت تصمیمش را برای احیای این وزارت خانه گرفته است.

1401/05/25
20:33:17
569
5.0 از 5
تگهای خبر: امنیت , پژو , تور , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو