مسترکار - دنیای خودرو

مروری بر مهم ترین دستاوردهای سفر وزیر جهاد کشاورزی به قزوین

مروری بر مهم ترین دستاوردهای سفر وزیر جهاد کشاورزی به قزوین مستر کار: قزوین هم زمان با دومین روز هفته دولت سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی به استان قزوین سفر کرد که در این گزارش مروری بر مهم ترین دستاوردهای وی داریم.


استان قزوین با برخورداری از دشت حاصلخیز قزوین، یکی از قطب های مهم کشاورزی کشور بشمار می رود و با کمتر از یک درصد از مساحت کشور، بیش از چهار درصد تولیدات کشاورزی کشور را تامین می کند.
طی یک سال اخیر، با برنامه ریزی های انجام شده دستاوردهای شایان توجهی برای کشاورزی این استان رقم خورده است. رکوردشکنی خرید تضمینی گندم در قزوین، جهش تولید در دیم زارها باهدف کمک به امنیت غذایی و رفع محرومیت روستاها، احیای دشت قزوین، رشد ۴۶ هزار تنی تولید گوشت قرمز، مرغ و شیر در قزوین، ارتقای ضریب مکانیزاسیون کشاورزی قزوین، اجرای ۲۴۰ هزار هکتار رفع تداخل در اراضی کشاورزی قزوین قسمتی از دستاوردهای حوزه کشاورزی است.
به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، هم زمان با دومین روز هفته دولت، شاهد حضور سید جواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی به استان بودیم. وزیر جهاد کشاورزی در این سفر یک روزه علاوه بر افتتاح ۶۷ طرح تولیدی بخش کشاورزی، از چند واحد کشاورزی در قزوین بازدید و با فعالان حوزه کشاورزی و دانش بنیانی ها نیز دیدار نمود.
لزوم توجه به توسعه کشت قراردادی
افتتاح طرح فراوری سیب زمینی طلاچین، نخستین بازدید وزیر جهاد کشاورزی در روز گذشته بود. این شرکت واقع در اراضی روستای دارالسرور شهرستان آبیک در زمینی به مساحت ۳۰۵ هزار مترمربع و زیربنای ۱۳ هزار مترمربع راه اندازی شده که ظرفیت تولید ۲۳ هزار تن انواع نشاسته سیب زمینی، انواع فرآورده های حجیم شده (ذرت) را دارد. با ایجاد و راه اندازی این واحد تولیدی که ۳۰۰۰ میلیاردریال توسط بخش خصوصی سرمایه گذاری شده و زمینه اشتغال برای ۱۲۵ نفر بصورت مستقیم و ۳۰۰ نفر بصورت غیرمستقیم در منطقه فراهم گشته است.
این واحد تولیدی از آخرین فن آوری های نوین و روز جهت فرآوری سیب زمینی بهره برده است. ایجاد ارزش افزوده محصول سیب زمینی، صادرات محصولات فرآوری شده و ایجاد اشتغال در منطقه از مزیت های پروژه مذکور است که وزیر جهاد کشاورزی در بازدید از این طرح به توسعه کشت قراردادی و توجه ویژه مدیران استانی به آن تاکید داشت.
اعلام حمایت ساداتی نژاد از فرودگاه مسافربری قزوین
فرودگاه قزوین بعد از انقلاب اسلامی برای ارائه خدمات به بخش کشاورزی ازجمله در زمینه سم پاشی مزارع به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شد. بازدید از فرودگاه هواپیمایی ویژه خدمات کشاورزی قزوین به عنوان دومین مقصد وزیر کشاورزی موردتوجه این مقام عالی کشوری قرار گرفت و با تاکید بر لزوم فرودگاه مسافربری در قزوین توسط استاندار و اعلام حمایت ساداتی نژاد، قرار شد تا این فرودگاه علاوه بر کاربری کشاورزی، مورداستفاده تجاری و مسافربری قرار گیرد.

از سنددار شدن اراضی کشاورزی تا لزوم احیای دشت قزوین
دیدار با نماینده ولی فقیه از دیگر برنامه های ساداتی نژاد در قزوین بود که در این دیدار مواردی چون تغییر کاربری بدون مجوز زمینهای کشاورزی قزوین، زمین خواری، لزوم توسعه و احیای دشت قزوین، پیشروی توسعه صنعت استان به بهای قربانی شدن بهترین اراضی کشاورزی قزوین توسط آیت الله عابدینی عنوان شد و وزیر جهاد کشاورزی از سنددار شدن تمامی اراضی کشاورزی تا اختتام دولت سیزدهم بمنظور کاهش تغییر کاربری های بدون مجوز آگاهی داد و بر احیای دشت قزوین به عنوان یکی از مهم ترین قطب های کشاورزی کشور آگاهی داد.
ساداتی نژاد بابیان اینکه، کشاورزی در استان قزوین ریشه و هویت دارد و احیای دشت قزوین در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی است، اظهار نمود: باید نگاه دانشی و فن آوری نوین و همین طور کشاورزی هوشمند را در قزوین عملیاتی نماییم و با تاکید رییس جمهور درباب اهمیت دشت قزوین موضوع احیای این دشت در دستور کار است تا هوشمندسازی آن انجام و احیا شود.
وی افزود: برای پشتیبانی از کشاورز ایرانی بهترین کار توسعه کشاورزی قراردادی است تا کشاورز از زمان کاشت محصول تا فروش آن دغدغه ای نداشته باشد.
وزیر جهاد کشاورزی در ادامه به ظرفیت های انسانی و فوق العاده در استان قزوین اشاره نمود و اظهار داشت: ثروت نیروی انسانی هوشمند و پرتوان در استان قزوین از دشت قزوین نیز باارزش تر است.
ساداتی نژاد به مأموریتی که اخیراً بر عهده جهاد کشاورزی نهاده شده اشاره نمود و اظهار داشت: بعضی ها بر این عقیده اند که با ماموریت جدید جهاد کشاورزی که همان نظارت و بازرسی بر بازار محصولات است جهاد کشاورزی تولید را فراموش کرده که افزایش خرید گندم، تولید برنج، تولید جو و ذرت و سایر ارقام نشان میدهد که این نظر نادرست است و تولید بدون بازار امکان ندارد و این ۲ باهم و در کنار هم هستند.
وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: طرح مهمی درحال اجراست که مناطق ویژه و آزاد کشاورزی را در چهار استان کشور فعال و ایجاد خواهیم کرد براین اساس مناطقی که قطب کشاورزی هستند به سمت مناطق ویژه یا آزاد کشاورزی بروند که یکی از مناطق مهم قزوین است و امیدواریم سازوکار قانونی آنرا هم مهیا نماییم.
وی در ادامه به پتانسیل استان قزوین در بخش کشاورزی اشاره نمود و اضافه کرد: حمایت می نماییم تا توسعه کشاورزی مدرن در این استان عملیاتی شود برای اینکه سرمایه در قزوین زیاد است و می توانیم تولید سبزی و صیفی را از زمینهای آبی خارج نماییم و آنرا به گلخانه ها منتقل نماییم.
از اعلام حمایت تامین کنندگان غذای کشور تا یک تقاضای مردمی
بازدید از یک واحد شیری در شهرستان بوئین زهرا، از دیگر برنامه های وزیر جهاد کشاورزی در دولت سیزدهم بود. این واحد پرورش گاو شیری به مساحت ۲۱ هکتار با بنای مسقف به متراژ ۵۷ هزار مترمربع به پرورش ۵ هزار و ۵۰۰ رأس گاو شیری می پردازد که روزانه قادر به تولید ۱۰۰ تن شیر خام است. میزان سرمایه گذاری ثابت بخش خصوصی برای راه اندازی و راه اندازی این واحد پنج هزار میلیاردریال و میزان سرمایه جاری آن ۵۰۰ میلیاردریال است.
با حمایت های ساداتی نژاد مقرر شد، این واحد به توسعه زیرساختی برای پرورش ۱۴ هزار رأس گاو شیری برسد. همین طور پشتیبانی از تولیدکنندگان و تامین کنندگان امنیت غذایی کشور از دیگر موارد مطرح شده توسط وزیر جهاد کشاورزی در این بازدید بود.
وزیر جهاد کشاورزی در بازدید از این طرح خطاب به هلدینگ های بزرگ استان قزوین اظهار داشت: تمام قد از سرمایه گذاران صنایع غذایی و تولیدکنندگان غذا حمایت می نماییم اما از تولیدکنندگان یک تقاضا دارم و آن کاهش نرخها در مناسبت های مذهبی و ملی مانند ماه رمضان و نوروز است.
وی افزود: زمانی که به این رویدادها و مناسبت ها می رسیم با مباحثی چون دلالی، واسطه گری و افزایش نرخها مواجه می شویم و از سرمایه گذاران و واحدهای تولیدی بزرگ تقاضا داریم در کاهش نرخها حتی به قیمت ضرر کوتاه مدت، پیشگام باشند.
افتتاح گلخانه سبزی و صیفی در بوئین زهرا
افتتاح یک واحد گلخانه سبزی و صیفی بخش دیگر سفر وزیر جهادکشاورزی در بوئین زهرا بود.
توسعه گلخانه های کشاورزی در امتداد تامین صیفی استان و به تبع آ« کشور و همین طور کاهش اتلاف و هدر رفت منابعی چون آب از سیاست های دولت در زمینه کشاورزی است. افتتاح و راه اندازی گلخانه سبزی و صیفی به مساحت ۴ هکتار و زیربنای ۲۸ هزار مترمربع مفید گلخانه می تواند در پیشبرد اهداف استان در زمینه کشاورزی مؤثر باشد.
کشت هیدورپونیک، سیستم گرمایی (زمین گرمایی ژئوترمال) و فول اتوماسیون، سازه استاندارد و نوین و عملکرد بالا و کیفیت محصول از مهم ترین خاصیت های این طرح تولیدی است که مستقیماً برای ۲۸ نفر اشتغال زایی می کند.
بازدید از شهرک گلخانه ای نودهک
بازدید از شهرک گلخانه ای نودهک در تاکستان یکی دیگر از برنامه های سفر یک روزه وزیر جهاد کشاورزی در قزوین بود. شهرک گلخانه ای نودهک در سال ۹۵ به تصویب دولت وقت رسید اما به سبب کمبود اعتبارات تا سال ۱۳۹۷ معوق بود.
طی سالهای اخیر فاز نخست شهرک گلخانه ای نودهک در سطح ۷۱ هکتار بااعتباری بیش از ۱۹ میلیارد تومان توسط بخش دولتی و اعتباری بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان توسط بخش خصوصی اجراشده و فاز دوم آن به مساحت ۵۰۰ هکتار در صورت تخصیص آب به میزان ۵ میلیون مترمکعب قابل اجرا می باشد. میزان اشتغال زایی این شهرک هم اکنون ۸۰ نفر است و در آخر کل پروژه به ۶۰۰ نفر خواهد رسید.
لازم به ذکر است شهرک گلخانه ای نودهک با کاربری سبزی و صیفی بعد از اتمام و بهره برداری سالانه ۱۵ هزار تن تولید محصولات گلخانه ای خواهد داشت و مزیت دیگر آن تجمع گلخانه ها در یک شهرک با زیرساخت های آن برای انجام سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی است.
تاکنون ۱۰۰ درصد اراضی به بخش خصوصی واگذارشده و ۴۰ سرمایه گذار عملیات اجرائی گلخانه خودرا آغاز نموده اند.
آمادگی جهاد کشاورزی در ایجاد سردخانه و صنایع تبدیلی
شرکت در مراسم افتتاح ۶۷ طرح کشاورزی در استان قزوین که بصورت هم زمان انجام شد، مهم ترین بخش سفر وزیر جهاد کشاورزی بود.
وی در این مراسم اظهار نمود: استان قزوین نماد مردم هوشمند است و کشاورزی هوشمند و دانش بنیان در استان هایی مانند قزوین شروع شده است.
این مسئول با اشاره به درخواست ها برای صنایع تبدیلی و سردخانه در روستاهای شهرستان تاکستان، عنوان کرد: وزارت جهاد کشاورزی آمادگی دارد از ایجاد سردخانه و صنایع تبدیلی در این منطقه حمایت کند.
ساداتی نژاد اضافه کرد: برای توسعه گلخانه در این منطقه هم آمادگی کامل برای پرداخت تسهیلات و حمایت را داریم.
وی در ارتباط با صدور اسناد اراضی در استان قزوین خطاب به مسئولان اظهار داشت: در این روستا با سرعت رفع تداخل اراضی را با محوریت کشاورزان انجام دهید تا روستاییان سریع تر سنددار شوند.
مقام عالی وزارت افزود: هر اقدامی لازم باشد برای طرح فراز تاکستان ها انجام خواهیم داد. ۲۵ هزار هکتار باغات انگور در این منطقه است و به ۲ هزار میلیارد تومان برای اتمام این طرح نیاز دارید، پیشنهاد من این است که با سالی ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات و آورده کشاورزان این بخش را به نمونه کشوری تبدیل نماییم.
وی بابیان این که ما مدافع تولیدکننده و مصرف کننده هستیم، عنوان کرد: برای قنوات و آبخیزداری اعتبارات درنظر گرفته شده است، همین طور تمام تلاشمان را برای احیای دشت قزوین خواهیم کرد.
ساداتی نژاد اضافه کرد: وظیفه ما خدمت به کشاورزان کشور است. در جنگ اوکراین و روسیه کشورها گرفتار سهمیه بندی مواد غذایی شدند اما ما در کنار این جنگ آزادسازی و هدفمندی ارز را هم انجام دادیم و هیچ صف و کمبودی نداشتیم که به خاطر غیرت و همت روستاییان و تولیدکنندگان کشور بوده است و ما دست شما را می بوسیم.
وزیر جهادکشاورزی اظهار داشت: با طرح مولدسازی کل دیون دولت به بخش کشاورزی که ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان است تا آخر سال صورت خواهد گرفت و در بحث ایستگاه تحقیقاتی هم اقدامات لازم را انجام خواهیم داد.
وی افزود: ۶۷ پروژه بااعتبار ۴۱۷ میلیارد تومان در هفته دولت و در زمینه کشاورزی افتتاح خواهد شد که بیش از ۲۷۰۰ خانوار از این طرح ها بهره مند می شوند و زمینه اشتغال ۳۷۷ نفر بصورت مستقیم و ۱۹۷ نفر تثبیت شغل را به وجود می آورد.
از هوشمند کردن کشاورزی تا اجرای طرح بازار آب در قزوین
مقام عالی وزارتخانه جهاد کشاورزی در آخر سفر خود به شهر قزوین بازگشت و در دیدار با فعالان و دانش بنیانی های حوزه کشاورزی به لزوم توجه به مواردی چون مردمی سازی یارانه ها صنعت دام و طیور، راندمان از ظرفیت باغات انگور تاکستان و پسته بوئین زهرا، اهمیت رصد هوشمند اراضی و اجرائی شدن طرح بازار آب در قزوین بمنظور پیش گیری از هدر رفت آب تاکید کرد.1401/06/05
10:00:51
166
5.0 از 5
تگهای خبر: امنیت , تور , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو