مسترکار - دنیای خودرو
دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی اعلام كرد

امضای ۱۲ تفاهمنامه همکاری بین شرکت های ایرانی و روسی به ارزش ۷۰۰ میلیون یورو

امضای ۱۲ تفاهمنامه همکاری بین شرکت های ایرانی و روسی به ارزش ۷۰۰ میلیون یورو به گزارش مستر کار، دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی ضمن اشاره به دستاوردها و هدف چهارگانه نمایشگاه اتوموبیلیتی ۲۰۲۲ در شهر مسکو روسیه، اهمیت این نمایشگاه از دو بعد اقتصاد داخلی برای رونق اقتصاد خودروسازان و قطعه سازان و همینطور حضور در عرصه های بین المللی خوانده و از امضای ۱۲ تفاهمنامه همکاری به ارزش ۷۰۰ میلیون یورو میان دو کشور ایران و روسیه اطلاع داد.


به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، بامداد امروز در حاشیه اولین نمایشگاه تحول صنعت خودرو، انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور با مبحث تشریح دستاوردهای نمایشگاه اتوموبیلیتی ۲۰۲۲ روسیه برگزار شد.
آرش محبی نژاد- دبیر انجمن صنایع همگن در این جلسه، ضمن اشاره به این که نمایشگاه مذکور از ۳۱ مرداد ماه تا سوم شهریورماه در مسکو برگزار شد، اظهار نمود: اهمیت این نمایشگاه از دو بعد اقتصاد داخلی برای رونق اقتصاد خودروسازان و قطعه سازان و همینطور حضور در عرصه های بین المللی بود. ضمن این که هدف چهارگانه این نمایشگاه، توسعه صادرات قطعات و خودرو از ایران، دوم واردات قطعات مورد نیاز مجموعه صنعت خودرو و قطعه، سوم تولید مشترک خودرو و قطعه در ایران و همینطور در روسیه و چهارم تبادل تکنولوژی و دانش فنی که در ما برای نخستین بار در همین نمایشگاه تحول صنعت شاهد آن هستیم، دنبال شده است.
وی در ارتباط با دستاوردهای مهم نمایشگاه روسیه اظهار داشت: بازدید مقامات عالی روسیه و ایران و در راس هیات ایرانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت از نمایشگاه، جلسات معاونین وزیر و همتایان دولتی ایران و روسیه و نشست های قطعه سازان و خودروسازان ایرانی و روس از مهم ترین دستاوردهای این نمایشگاه بود. همینطور نخستین تراکنش ریالی- روبلی در خلال نمایشگاه انجام و ۱۲ تفاهمنامه با ارزش ۷۰۰ میلیون یورو در سال به امضا رسید که امید است همگی محقق شود.
دبیر انجمن همگن قطعه سازی تصریح کرد: دو خودرو تارا و شاهین در نمایشگاه ارائه شد که با استقبال خوبی هم مواجه گردید. همینطور توانمندی های صنعت قطعه سازی عرضه و شناخت فضای کسب و کار دو طرف ایرانی و روس در نخستین مواجهه خیلی خوب بود.
وی به استقبال بی نظیر روس ها از سالن اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در فضای بالغ با ۱۷۰۰ متر مربع و بیشتر از ۹۰۰ متر مربع غرفه، اظهار نمود: ایران در مجموع در فضایی با مساحت ۱۰۰۰ متر با حضور ۵۰ شرکت قطعه ساز ایرانی در نمایشگاه حضور یافت. تمایل دو طرف به ساخت خودرو بر روی یک پلت فرم های مشترک، همچون مهم ترین جذابیت این نمایشگاه بود. همینطور بر روی خودرو های تولیدی گذشته، توافق صورت گرفته که قطعات مشابه مبادله شود تا تولید استمرار پیدا کند.
محبی نژاد افزود: دو کشور چین و ترکیه رقبای تجاری ایران و روسیه هستند، بنابراین امیدواریم که بتوان از این فرصت به نفع اقتصاد ملی، صنعت خودرو کشور و به نفع قطعه سازان استفاده نماییم. این نمایشگاه مقدمه این جذب حداکثری فرصت هاست.

آمادگی برای طراحی پلت فرم ملی
در ادامه محمدرضا نجفی منش- رئیس انجمن همگن قطعه سازی- هم اظهار نمود: نمایشگاه روسیه به ما نشان داد که صنعت خودروی ما در خارج از کشور هم طرفدار و مشتری دارد؛ بنابراین از این مسیر بوجود آمده میتوان برای تغییر رویه ها کمک گرفت. ضمن این که هر دو کشور تحریم هستیم؛ ازاین رو این همکاری می تواند با انجام کار جمعی چه در داخل و چه در خارج از کشور، نتایج خوبی را رقم بزند.
وی تصریح کرد: طراحی یک از مهم ترین مولفه هایی است که در ملی سازی یک خودرو تأثیر شگرف دارد. می توانیم با طراحی مشترک میان ایران و روسیه پلتفرمی متعلق به خود داشته باشیم تا دیگر وابسته ونیاز به پلت فرم های غربی نباشد. درصورتیکه ما بتوانیم به ۹۰ درصد خودکفایی در طراحی محصول برسیم دیگر هیچ گاه، تحریم برای صنعت خودرو کشور، معنایی نخواهد داشت.

از موقعیت پیش آمده از طرف روسیه باید بهره تمام برد
علی بهادری جهرمی- سخنگوی دولت- هم در این جلسه، با اشاره به اینکه یکی از راهبردهای اساسی دولت در حوزه های مختلف اقتصادی، استفاده از ظرفیت های موجود در بازارهای سایر کشورها، بخصوص کشورهای همسایه است، اظهار داشت: درصورتیکه بتوانیم موفق شویم از ظرفیت های اقتصادی موجود در بازارهای همسایه، بهره برداری نماییم، کمک خواهد نمود که تولید داخل ما هم اقتصادی تر باشد.
وی ادامه داد: ظرفیت روسیه با حوادث جهانی که طی ماه های اخیر تجربه کرده، ظرفیت بسیار شگرفی است. پیش از این هم ظرفیت های مشابهی داشته ایم، اما متاسفانه آنطور که باید، بهره برداری نشد. این موقعیت، موقعیت راهبردی است که باید همه عرصه ها از آن بهره برداری کنند. صنعتی پیروز است و موفقیت در حوزه توسعه داخلی و تقویت بهره برداری از بازارهای خارجی خواهد داشت که قدر این موقعیت ها را بداند.
سخنگوی دولت در انتها تصریح کرد: امید است همه حوزه های ما در بخش خصوصی و دولتی، از این سیاست همسایگی که دولت در پیش گرفته است، بهره لازم را داشته باشند. شرایط اقتصادی علاوه بر بنگاه ها و شرکت ها، برای مردم هم با کارآفرینی، اشتغال، اقتصادی شدن محصول و دستاوردهای این چنینی شیرین تر و بهتر خواهد شد.1401/06/06
23:16:16
189
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو