مسترکار - دنیای خودرو
نامه روسای اتاق های سه گانه به رئیس جمهوری:

ارز را تک نرخی کنید

ارز را تک نرخی کنید به گزارش مستر کار، روسای اتاق های بازرگانی، اتاق اصناف و اتاق تعاون ایران در نامه ای مشترک به رئیس جمهوری از او خواسته اند که شرایط را به نفع بخش خصوصی تغییر دهند.


به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، در متن این نامه که در اختیار ایسنا قرار گرفته ابتدا از رویکرد مثبت دولت سیزدهم و شخص رئیس جمهوری در حوزه تجارت خارجی و به صورت ویژه صادرات غیرنفتی در یکسال گذشته تقدیر شده و ابراز امیدواری شده است که دستاوردها و نتایج درخشانی از دل این رویکرد برای اقتصاد ایران به وجود بیاید.
در این نامه به صورت خاص به فعالیتهای انجام شده در سازمان توسعه تجارت و معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه اشاره شده که توانسته با یک رویکرد تعاملی شرایط را برای رشد صادرات کالاهای ایرانی با وجود تحریم های اقتصادی فراهم آورد.
از طرفی توسعه ارتباطات منطقه ای و دیپلماسی تجاری با همسایگان اقدام دیگری است که از جانب دولت سیزدهم در دستور کار قرار گرفته و روسای اتاق های سه گانه از این اقدام هم تقدیر کرده است.
با این وجود نمایندگان بخش خصوصی از رئیس جمهوری خواسته اند که در بعضی حوزه ها با اعمال اصلاحات لازم شرایط را برای توسعه هر چه بیشتر تولید صادرات محور فراهم آورد.
یکی از این خواسته ها به مبحث کوشش برای متوقف کردن ارز چند نرخی اختصاص دارد بر این اساس اعلام شده که با عنایت به اینکه نرخ ارز در سامانه نیما، سنا، بازار متشکل ارزی و نرخ توافقی صادرکنندگان با صرافی ها متفاوت می باشد شرایط برای یک رانت جدید در عرصه واردات بوجود آمده که می تواند به ضرر اقتصاد ایران تمام شود. ازاین رو روسای اتاق های سه گانه از دولت خواسته اند که در این حوزه به سمت پیشگیری از ارز چند نرخی حرکت نماید.
بوروکراسی های اداری یکی دیگر از مشکلاتی است که در این نامه به آن توجه شده است. نمایندگان بخش خصوصی از دولت خواسته اند که با تسهیل در قوانین و مقررات شرایط را برای تأمین مواد اولیه واحدهای تولیدی با زمانی کمتر و شرایطی ساده تر فراهم آورد.
همینطور در این نامه خطاب به رئیس جمهوری نوشته شده که با وجود قانون بهبود محیط کسب و کار، تاکیدات مقام معظم رهبری و هم سیاست های مکرر اعلام شده از جانب رئیس دولت خیلی از دستگاه ها برای تصمیم گیری از نظرات بخش خصوصی استفاده نمی کند و ازاین رو از رئیسی خواسته شده تا تذکرات لازم را در این حوزه ابلاغ کند.
تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و صادراتی آخرین خواسته مطرح شده در این نامه خطاب به رئیس جمهوری است. در این حوزه اعلام شده که هزینه تأمین مالی بنگاه های تولیدی و بازرگانی به شدت بالا رفته و تأمین این منابع از راه بانکها هم دشوار است. ازاین رو از رئیس جمهوری خواسته شده تا شرایط را برای تسهیل این تأمین مالی فراهم آورد.
غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران، سعید ممبینی رئیس اتاق اصناف ایران و بهمن عبداللهی رئیس اتاق تعاون ایران در انتها این نامه اعلام آمادگی کردند که بخش خصوصی برای دنبال کردن اهداف کشور همراستا با برنامه های دولت تلاشهای خویش را به کار خواهد بست.1401/06/12
18:11:39
188
5.0 از 5
تگهای خبر: تور , تولید , دستگاه , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو