مسترکار - دنیای خودرو
در گزارش مستر كار مطرح شد؛

شروط افزایش درآمدهای مالیاتی

شروط افزایش درآمدهای مالیاتی به گزارش مستر کار، عضو اتاق تهران ضمن تشریح نحوه افزایش درآمدهای مالیاتی اظهار داشت: تا آن زمان که مالیات پرداختی بخش خصوصی صرف هزینه های اداری و جاری بخش دولتی می شود، نمی توان انتظار داشت، پرداخت مالیات افزایش یابد.مهراد عباد در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد چگونگی افزایش درآمدهای مالیاتی، اظهار داشت: مدتی قبل، رییس سازمان امور مالیاتی اعلام نمود که سهم مالیات در بودجه دولت افزایش خواهد یافت و راه حل ارائه شده برای دریافت مالیات بیشتر را اصلاح قانون مالیات های مستقیم سال ۹۴ و جرم انگاری فرار مالیاتی بیان کرد. ظاهراً قصد بر این است که با اعمال قدرت در سه بخش شامل «عدم ثبت نام به عنوان مودی مالیاتی»، «کتمان درآمد» و «ثبت هزینه های غیر واقعی» مالیات بیشتری دریافت شود.
عضو هیأت نمایندگان اتاق تجاری تهران اضافه کرد: هم چنین اعلام شده سازمان امور مالیاتی در سه حوزه فرار مالیاتی، فساد اداری و ضعف فرهنگ مالیاتی توفیقات چشمگیری داشته است. اما از دید یک مؤدی مالیاتی از فساد اداری در روند گرفتن مالیات کاسته نشده و تنها با تغییر کارشناس ممیز، فساد از یک میز به میز دیگر منتقل و ترویج فرهنگ دریافت مالیات به وسیله توافق با مؤدی در میان ممیزان گسترده تر شده است.
بخشی از مشکل مالیات، مشکل فرهنگی است
وی افزود: درباب فرهنگ مالیاتی نیز تغییر شایان توجهی در چند دهه اخیر رخ نداده و شاهد افت فرهنگ در این عرصه نیز بوده ایم؛ به ترتیبی که به اذعان رییس سازمان امور مالیاتی بیش از هفت هزار شرکت بصورت غیررسمی فعالیت می نمایند و شاید بتوان گفت خیل عظیمی از شرکتها دو دفتره هستند و امکان یا ترجیح تبدیل شدن به یک دفتر برای آنان امری عاقلانه قلمداد نمی گردد.
عباد اظهار داشت: بدون تردید قسمتی از مشکل مالیات مشکل فرهنگی است؛ فرهنگ پرداخت مالیات، فرهنگ مالیات ستانی و نحوه هزینه کرد مالیات، سه حوزه ای است که باید بصورت یکسان بهینه و اصلاح شوند.
وی اضافه کرد: درباب فرهنگ پرداخت مالیات کارهای بنیادین بسیاری باید انجام گیرد تا مردم با رغبت، حاضر به پرداخت مالیات شوند؛ به نحوی که وقتی باور داشته باشند که مالیات پرداختی صرف پیشرفت کشور و بهبود محیط کسب وکارشان می شود، آنگاه حاضرند با جان و دل مالیات بپردازند.
عضو هیأت نمایندگان اتاق تجاری تهران افزود: تصور تعداد زیادی از کارآفرینان جوان این است که تا جای ممکن باید از پرداخت مالیات دوری کنند و به همین دلیل، تعداد شرکت هایی که بصورت رسمی فعالیت نمی کنند بسیار است و شرکتها و فعالان اقتصادی تا آن زمان که مجبور نباشند، کد اقتصادی خودرا فعال نمی کنند و اگر هم فعال کنند، تعداد زیادی از آنها باور دارند که باید تمام حقیقت را به اداره مالیات نگفت تا مالیات کمتری پرداخت. حتی اگر مجبور باشند معادل مالیات تعیین شده، برای پرداخت هزینه های جانبی، هزینه کنند.
وی با اعلان اینکه خیلی از این جوانان البته دست آخر متحمل زیان می شوند، اظهار داشت: باور خیلی از آنها این است که مالیات در جای درست هزینه نمی گردد و پس از پرداخت مالیات امتناع می کنند. بدین سبب جهت اصلاح این رویه نیاز به کاری کارشناسانه در ضمن مدت زمان طولانی وجود دارد و حتی لازم است در سطح مدارس فرهنگ مالیاتی ترویج شود. اما در عین حال، اصلاح نحوه هزینه کرد مالیات نیز باید مورد پیگیری قرار گیرد تا آن زمان که مالیات پرداختی بخش خصوصی صرف هزینه های اداری و جاری بخش دولتی می شود، نمی توان انتظار داشت، پرداخت مالیات افزایش یابد.
عباد اشاره کرد: طبق قوانین بالادستی، مالیات باید صرف تامین رفاه و خدمات عمومی شود؛ بطور مثال صرف سیستم آموزشی، حمل و نقل عمومی، مدیریت انرژی و فاضلاب و.. شود. این در حالیست که سطح این خدمات نه فقط ارتقا نیافته که شاهد تنزل کیفیت این خدمات نیز هستیم.
فشار برای دریافت مالیات بیشتر، رکود ایجاد می کند
وی اشاره کرد: تجربه اعمال سیاست های مالی سخت گیرانه در سایر اقتصادها نشان میدهد گاهی فشار برای دریافت مالیات بیشتر، موجب تخریب بازار و رکود بیشتر آن می شود و حتی می تواند منجر به ناکارآمدی اقتصاد شود.
عباد اضافه کرد: علاوه بر آن در علم اقتصاد منحنی به نام لافر وجود دارد که بیان کننده ارتباط میان نرخ مالیات و درآمد حاصل از مالیات دولت است؛ از ین جهت، توجه دولت مردان را بر این اصل علمی جلب می کنم که الزاماً با افزایش نرخ مالیات نباید توقع افزایش درآمد مالیاتی را داشته باشند. حتی شاید به سبب عدم وجود اعتماد متقابل و تضعیف سرمایه اجتماعی در ایران، ممکنست هدف دولت در افزایش درآمدهای مالیاتی تحقق نیافته و این درآمدها حتی کاهش پیدا کند.
لزوم شفاف سازی در ضرایب مالیاتی
وی اشاره کرد: اگر اصلاحات اقتصادی کشورهای درحال توسعه کشورهای همسایه را مورد بررسی قرار دهیم، درمی یابیم وقتی هزینه کرد مالیات دریافتی در زمینه سرمایه گذاری عمومی (سرمایه گذاری جهت افزایش رفاه عموم مردم) انجام گرفته، اعتماد بخش خصوصی به دولت بالا رفته و در ادامه افزایش درآمد مالیاتی نیز محقق شده و آنجاست که می توان کل بودجه دولت را از مالیات تامین کرد.
عباد اظهار داشت: پیشنهاد دیگر اصلاح روش های تشخیص مالیاتی و عدم اعمال سلیقه و عدم اجبار به توافق، در کنار اعتماد به اظهارنامه های مالیاتی است. این بخش می تواند قدم نخست جلب اعتماد به بخش خصوصی باشد؛ حتی اگر در کوتاه مدت سبب کاهش درآمدهای مالیاتی شود اما در بلندمدت و با در نظر گرفتن ضرایب شفاف و پایین مالیاتی، زمینه گسترش پایه های مالیاتی و تشویق هفت هزار شرکت غیررسمی به ارائه اظهارنامه رسمی فراهم می شود و موجب افزایش درآمد مالیات خواهد شد.
عضو هیأت نمایندگان اتاق تجاری تهران اظهار داشت: از جانب دیگر قوانین پیچیده و غیرشفاف در زمینه مالیات باید ساده سازی شود و با شفاف سازی در ضرایب مالیاتی بستر پرداخت مالیات بصورت شفاف و آسان برقرار شود.

1401/07/04
15:02:22
148
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو