مسترکار - دنیای خودرو
گزارش مستر كار؛

شروط تحقق وعده وزیر صمت

شروط تحقق وعده وزیر صمت مستر کار: وزیر صمت وعده داده که تا پایان 1402 تراز تجاری مثبت می شود این در حالیست که آمار 8 ماهه نشان میدهد عمده صادرات مواد اولیه ارزان و تراز تجاری با یک رکورد بیش از 4 میلیارد دلار منفی بوده است.به گزارش مستر کار به نقل از مهر، سید رضا فاطمی امین وزیر صمت ۳۰ مهر ماه سال جاری وعده داده است که باتوجه به اهمیت مقوله صادرات، روند تراز تجاری کشور در آخر سال ۱۴۰۲ مثبت می شود؛ وی همین طور بر عزم بخش تجاری کشور برای خروج سبد صادرات از وضعیت متمرکز و جایگزینی کالاهای پیچیده بجای کالاهای خام و نیمه خام تاکید کرده بود.
حال بررسی روند تجارت خارجی کشور در ۸ ماه نخست سال جاری حکایت از مسیر دشوار دولت برای رفتن به سمت تراز تجاری مثبت و پیچیده کردن سبد صادراتی دارد.
تراز تجاری منفی ۴.۷ میلیارد دلاری
بر اساس آماری که گمرک ایران منتشر نمود مشخص شد در این بازه زمانی میزان صادرات غیرنفتی ۷۰ میلیون و ۴۰۲ هزار تن به ارزش ۳۲ میلیارد و ۳۶۸ میلیون دلار و میزان واردات ۲۳ میلیون و ۴۰۵ هزار تن به ارزش ۳۷ میلیارد و ۱۱۶ میلیون دلار بوده که نشان میدهد تراز تجاری بصورت محسوسی منفی شده و به منفی ۴ میلیارد و ۷۴۸ میلیون دلار رسیده است.
همچنین ارزیابی مقاصد و کالاهای صادراتی در طول این مدت نشان میدهد که مانند سال های همچنان ۵ کشور نخست خریدار کالای ایران کشورهای چین، عراق، امارات متحده عربی، ترکیه و هند هستند و نکته جالب تر در مورد کالاهای عمده صادراتی است که همچون گذشته اقلام خام و نیمه خام همچون پروپان مایع شده، متانول، بوتان مایع شده، پلی اتیلن، قیر نفت، اوره، گاز طبیعی مایع شده، شمش از آهن و فولاد و روغن های سبک در صدر صادرات قرار دارند.
بالاترین تراز تجاری منفی در ۱۴۰۱
از سویی دیگر بررسی وضعیت تراز تجاری ۸ ماهه سالهای ۱۳۹۸، ۱۳۹۹، ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ نشان میدهد که بیشترین تراز تجاری منفی برای سال جاری بوده است. سال تراز تجاری ۸ ماهه ۱۳۹۸ منفی یک میلیارد و ۷۲۱ میلیون دلار ۸ ماهه ۱۳۹۹ منفی ۴ میلیارد و ۵۵۲ میلیون دلار ۸ ماهه ۱۴۰۰ منفی یک میلیارد و ۲۲۴ میلیون دلار ۸ ماهه ۱۴۰۱ منفی ۴ میلیارد و ۷۴۸ میلیون دلار

بر همین اساس تراز تجاری ۸ ماهه ۱۳۹۸ رقمی معادل منفی یک میلیارد و ۷۲۱ میلیون دلار بود که در سال ۱۳۹۹ به منفی ۴ میلیارد و ۵۵۲ میلیون دلار رسید. این رقم در سال ۱۴۰۰ منفی یک میلیارد و ۲۲۴ میلیون دلار اعلام گردید. بدین سبب با توجه به این که تراز تجاری ۸ ماهه ۱۴۰۱ معادل منفی ۴ میلیارد و ۷۴۸ میلیون دلار است، شاهد منفی ترین تراز تجاری در بازه ۸ ماهه هستیم.
صادرات مواد اولیه ارزان
در این رابطه سید مصطفی موسوی نایب رییس کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی اتاق تجاری ایران در گفت و گو با مهر اظهار داشت: وزن صادرات غیرنفتی که ۷۰ میلیون و ۴۰۲ هزار تن اعلام شده و از آن طرف ارزش صادرات ۳۲ میلیارد و ۳۶۸ میلیون دلار بوده، بیان کننده آنست که صادرات ایران بیشتر روی مواد اولیه کم ارزش متمرکز شده است؛ در حقیقت خارجی ها مبادرت به خرید مواد اولیه همچون آهن، مواد پتروشیمی و… با قیمت ارزان از ایران کرده اند.
وی اضافه کرد: از سویی دیگر وزن واردات ۲۳ میلیون و ۴۰۵ هزار تن آن هم با ارزش ۳۷ میلیارد و ۱۱۶ میلیون دلار بوده که نشان میدهد کالای مصرفی نهایی وارد کشور شده است؛ یعنی ایران در مقابل صادرات مواد اولیه و مواد خام و نیمه خام اقدام واردات کالاهای مصرفی کرده است.
امکان مثبت شدن تراز تجاری در یک سال وجود دارد؟
موسوی در مورد این که امکان مثبت شدن تراز تجاری در یک سال وجود دارد، اشاره کرد: تراز تجاری بیش از ۴ میلیارد دلار منفی است بدین سبب شاید دولت بتواند با سیاست های غلط همچون بخشنامه ها و بستن عوارض روی مواد اولیه موقتا تراز را در سال آینده مثبت کند اما بازار از نو خودرا می سازد.
وی افزود: یک نمونه از سیاست هایی که اخیراً اعمال شده مربوط به بستن عوارض روی سه محصول کشاورزی باارزش گوجه فرنگی، پیاز و سیب زمینی است؛ با این عوارض ها صادرات به انجام می رسد و دولت هم سود می برد اما کشاورز ضربه می خورد.
استفاده از درآمدهای نفتی برای ایجاد صنایع تبدیلی
نایب رییس کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی اتاق تجاری ایران با اعلان اینکه دولت باید اجازه تنفس به عرضه و تقاضا بدهد، اظهار داشت: نکته مهم در مورد توسعه صادرات غیرنفتی این است که دولت باید دخالت خودرا بکاهد و از طرف دیگر با تزریق درآمدهای نفتی به بخش تولید، به ایجاد صنایع تبدیلی کمک نماید.
لزوم اختصاص مشوق و سوبسید به تولید
وی اضافه کرد: دولت باید بجای سیاست های غلط، تصمیمات دقیق و قابل اجرا بگیرد؛ همچون مهم ترین سیاست هایی که باید اتخاذ شود اختصاص جایزه، مشوق و سوبسید به تولید همچون سوبسید حمل و نقل و… است.
حمایت از تولید مساوی با توسعه صادرات است
موسوی با اعلان اینکه اکنون ما بجای اعطای مشوق، درحال تنبیه صنعت هستیم، اظهار داشت: عدم پشتیبانی از تولید و عواقب سنگین این بخش باعث شده کسی خودرا درگیر تولید نکند و صنایع کوچک و متوسط تولید را رها کرده و به سمت تجارت دلالی بروند. در حقیقت سرمایه ها غیرمولد شده و تولید طرفداری ندارد.
وی اشاره کرد: اگر دولت بتواند با سیاست های درست و اعطای مشوق، تولید را تقویت کند می توان امید داشت که صادرات غیرنفتی نیز توسعه یابد و از صادرات مواد خام و نیمه خام عبور نماییم اما اگر قرار باشد با سیاست های غلط صادرات را توسعه بخشیم نه فقط این توسعه موقت خواهد بود بلکه تولید هم ضربه می خورد و سرمایه گذاری های غیرمولد رونق می گیرد.


منبع:

1401/09/09
10:00:49
233
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو