مسترکار - دنیای خودرو

شیرآلات روکار یا توکار

شیرآلات روکار یا توکار شیرآلات بهداشتی و ساختمانی امروزی به صورتی طراحی می‌شوند که با نیاز مصرف کنندگان بیشتر تناسب داشته باشند و به عبارتی سهولت و رضایت بیشتری را به همراه آورند.


شیرآلات بهداشتی و ساختمانی امروزی به صورتی طراحی می‌شوند که با نیاز مصرف کنندگان بیشتر تناسب داشته باشند و به عبارتی سهولت و رضایت بیشتری را به همراه آورند. از این رو انواعی از آن تولید شده‌اند و هر شخص که خواستار خرید شیرآلات بهداشتی باشد، باید یکی از انواع شیرآلات توکار یا شیرآلات روکار را انتخاب کند. در واقع این انتخاب اصلی‌ترین موضوع در خصوص شیرهای بهداشتی است.

همچنین با توجه به اینکه روزانه تمامی افراد خانواده به طور مکرر از شیرآلات منزل استفاده می‌کنند، اهمیت این تصمیم چندین برابر می‌شود. البته هر یک از مدل‌ها بر اساس ویژگی‌ها و خصوصیاتی دارند، برای تعدادی از افراد با انتظارات مختلف، مناسب‌تر خواهند بود. از این رو پیش از تصمیم‌گیری باید با مشخصات، مزایا و معایب شیرآلات توکار و شیرآلات روکار آشنا شوید تا بتوانید بهترین را برای مصرف خود و خانواده برگزینید.

شیرآلات روکار

شیرهای روکار در حقیقت همان مدل‌های رایج و به نسبت قدیمی‌تر را در برمی‌گیرد. اتصالات این محصول به دیوار وصل می‌شود و مواردی مثل علمک دوش و لوله‌های متصل به آن توسط مصرف کنندگان قابل مشاهده خواهد بود. این مدل‌ها از گذشته تاکنون رایج‌ترین نمونه‌ها محسوب می‌شوند.

در تولید شیرآلات روکار محدودیتی وجود ندارد و به همین ترتیب انواع شیرهای آشپزخانه، شیرهای حمام و شیرآلات سرویس بهداشتی را شامل می‌شود. به همین دلیل همواره با گذشت چندین سال از طراحی، مدل‌ها و طراحی‌های متنوع آن در منازل گوناگونی یافت می‌شود.

مزایای شیرآلات روکار

 • تعمیر آسان: با وجود اینکه اکثر ایرادات شیرآلات از جمله شیرهای اهرمی با تعمیر و تعویض کارتریج برطرف می‌شود، اما گاهی به تعمیر لوله‌ها و اتصالات مربوطه نیاز است. در این شرایط دسترسی آسانی وجود دارد که موجب سهولت و سرعت در روند تعمیر و رفع ایراد خواهد شد.
 • نصب راحت: به طور کلی و در مقایسه با شیرآلات توکار، نصب شیرآلات روکار به راحتی انجام می‌شود. به عبارتی دیگر به انجام اقدامات خاصی در داخل دیوار نیاز نیست و به‌طبع این روند آسان‌تر انجام خواهد شد.
 • تنوع بالا: با در نظر گرفتن اینکه شیرآلات روکار از گذشته تا به حال از رایج‌ترین انواع بوده‌اند، مدل‌ها و نمونه‌های بسیاری از آن وارد عرصه بازار شده‌اند. در واقع مدت زمان زیادی از تولید نوع توکار نمی‌گذرد و در نتیجه همچنان نمونه‌های بسیاری از نوع روکار تولید و عرضه می‌شوند.

معایب شیرآلات روکار

 • اشغال فضای زیاد: در نصب و به‌کارگیری شیرآلات روکار علاوه بر قطعات اصلی شیر مثل علمک و اهرم، فضای دیگری هم توسط لوله‌ها و اتصالات جانبی محصول اشغال می‌شود. البته این مسئله در مواردی مثل شیرهای حمام قابل توجه بیشتری است. در این نوع شیر، فضایی توسط قطعات جانبی از جمله علم دوش شیر حمام اشغال می‌شود، از این رو گاهی استفاده از آن در حمام‌های کوچک نامناسب خواهد بود.
 • ایجاد ظاهری نامطلوب: با توجه به موارد و نکات مذکور در خصوص اشغال فضای زیاد یا قابل مشاهده بودن قسمتی از لوله‌های شیرآلات روکار، می‌توان گفت ظاهر نامطلوبی توسط این محصولات ایجاد می‌شود.

به این ترتیب پیش از خرید شیرآلات روکار باید تمامی این نکات و مشخصات را به خوبی بررسی کرد و بر اساس اولویت‌ها و انتظارات شخصی خود سنجید. البته پیش از انتخاب بین این مدل و مدل توکار باید نسبت به مزایا و معایب شیرآلات توکار هم اطلاعاتی کسب کرد.

شیرآلات توکار

شیرهای توکار از جدیدترین و مدرن‌ترین نمونه‌ها به حساب می‌آیند که به دلیل ساختار و نوع نصب خاص خود با سایر مدل‌ها تفاوت و تمایز پیدا کرده‌اند. همان‌طور که از نام این نوع شیر بهداشتی مشخص است، قطعات و اتصالاتی مثل لوله‌ها و در شیرهای حمام گاهی حتی علمک دوش در داخل دیوار کار گذاشته می‌شود. همین موضوع به سادگی موجب ایجاد مزایا و معایبی شده است و بسیاری از افراد با اطلاع از آن‌ها خرید شیرآلات توکار را به سایر موارد ترجیح می‌دهند. البته باید توجه داشته باشید که تنها در انواع شیر روشویی، شیر توالت و حمام طراحی می‌شود و در شیرهای آشپزخانه تنوع کمتری دارد.

مزایای شیرآلات توکار

 • زیبایی ظاهری: ایجاد نظم، زیبایی و جذابیت شیرآلات توکار اولین مزیتی است که موجب جذب مصرف کنندگان فراوانی به این نوع شیر شده است. به عبارتی دیگر این محصول موجب ایجاد جلوه‌ای تازه و لوکس می‌شود و حتی به راحتی می‌توان رنگ و طراحی دلخواه را از میان مدل‌های موجود انتخاب کرد.
 • اشغال فضای کمتر: استفاده بهینه از فضای سرویس بهداشتی و حمام مهمترین مسئله‌ای است که از نظر بسیاری از افراد موجب برتری این مدل نسبت به شیرآلات روکار می‌شود. از آنجایی که قطعات جانبی محصول در داخل دیوار کار گذاشته می‌شود، تنها قسمت‌هایی مثل اهرم و آبریز در مقابل دید خواهند بود. در نتیجه فضای به نسبت کمتری اشغال می‌شود و به‌طبع برای اماکن کوچک انتخابی عالی به حساب می‌آید.
 • نظافت سریع‌تر: به دلیل اینکه هنگام نظافت و تمیز کردن شیرآلات تنها باید اهرم و آبریز را نظافت کرد، این کار با سرعت و سهولت بیشتری انجام خواهد شد.
 • ماندگاری بالا: زمانی که لوله و اتصالات در داخل دیوار قرار گیرند، کمتر در معرض آسیب‌هایی نظیر ضربه یا رطوبت فراوان حمام خواهند بود. در نتیجه شیر توکار ماندگاری بالایی را به مصرف کننده ارائه خواهد کرد.

معایب شیرآلات توکار

 • محدودیت در نصب: متأسفانه امکان نصب شیرآلات توکار برای تمامی ساختمان ها وجود ندارد. به عبارتی دیگر برای نصب شیرآلات توکار، یا ساختمان باید در مراحل پایانی ساخت باشد، یا مالک قصد بازسازی خانه را داشته باشد؛ زیرا نصب شیرآلات توکار پیش از کاشی کاری دیوار صورت می‌گیرد.
 • تعمیرتخصصی: نصب و تعمیر شیرآلات توکار به انجام اقداماتی در داخل دیوار نیاز خواهد داشت. اگرچه این محصول دارای ساختار چندان پیچیده‌ای نیست، اما بهتر است کارهای مربوط به نصب و تعمیر آن توسط افراد متخصص انجام شود.

این عوامل و خصوصیات کاملاً ثابت می‌کنند که چرا بسیاری از افراد استفاده از شیرآلات توکار را ترجیح می‌دهند یا چرا مدل‌های روکار و قدیمی را با آن‌ها تعویض می‌کنند.

شیرآلات روکار بهتر است یا توکار

اگرچه شیرآلات روکار و توکار دارای عملکرد مشابهی هستند و به عبارتی هر دوی آن‌ها جریان آب را با باز کردن اهرم برقرار می‌کنند، اما از لحاظ نوع نصب به کل متفاوت هستند. به‌طبع این تفاوت موجب ایجاد ویژگی‌های دیگری هم می‌شود. البته با این حال نمی‌توان هیچ یک را مجموعاً نسبت به دیگری برتر شمرد. بلکه هر شخص باید با در نظر گرفتن فضای سرویس بهداشتی و حمام خود به انتخاب از میان آن‌ها بپردازد. در نتیجه نمی‌توان به سؤال شیرآلات روکار بهتر است یا توکار، یک پاسخ قطعی داد.

 

1401/10/13
16:45:40
282
5.0 از 5
تگهای خبر: رپورتاژ , قطعات , لوله , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو