مسترکار - دنیای خودرو
دبیر انجمن موبایل مطرح كرد

تغییر ارز واردات موبایل

تغییر ارز واردات موبایل به گزارش مستر کار، دبیر انجمن واردکنندگان تلفن همراه، تبلت و لوازم جانبی اظهار داشت: هم اکنون مقرر شده همه موبایل های زیر 600 دلار با ارز تالار دوم مرکز مبادله ارز و طلا وارد شود، اما هنوز موبایل های بالای 600 دلار با ارز حاصل از صادرات خود وارد می شوند.


مهدی عبقری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه پس از شروع به کار مرکز مبادله ارز و طلا قرار شد موبایل های زیر ۳۰۰ دلار با ارز نیمایی، ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار با ارز تالار دوم مرکز مبادله و بالای ۶۰۰ دلار با ارز حاصل از صادرات خود وارد شود، اظهار داشت: اما انجمن موبایل طی نامه ای از بانک مرکزی خواست همه موبایل ها با ارز تالار دوم مرکز مبادله وارد شود که فعلا موافقت شد همه موبایل های زیر ۶۰۰ دلار با ارز تالار دوم مرکز مبادله ارز و طلا وارد شود. اما هنوز موبایل های بالای ۶۰۰ دلار با ارز حاصل از صادرات خود وارد می شوند و در این رابطه تصمیم جدید گرفته نشده است.
وی ضمن اشاره به اختلاف قیمت بیش از ۱۰ هزار تومانی نرخ ارز تالار دوم مرکز مبادله با ارز نیما، خاطرنشان کرد: ما این وعده را می دهیم که اگر سه تقاضای انجمن از بانک مرکزی شامل اختصاص ارز تالار دوم مرکز مبادله به تمام موبایل ها، حذف ارز حاصل از صادرات خود برای موبایل های بالای ۶۰۰ دلار و تسهیل در اختصاص و تامین ارز در تالار دوم مرکز مبادله اجرا شود، بازار رقابتی ایجاد می شود و قیمت موبایل در بازار با تغییر ارز نیمایی به ارز مرکز مبادله، افزایش نخواهد یافت.
شرط گران نشدن موبایل
بگفته دبیر انجمن موبایل، اگر تامین ارز تسریع شود، شرکت های واردکننده موبایل به علت رقابت بالا، حداقل سود، یعنی سه تا چهار درصد، دریافت می کنند. اما هم اکنون به علت تاخیر در تامین ارز واردکنندگان امکان دارد تا سقف ۱۸ درصد که سود قانونی می باشد را دریافت نمایند. بدین سبب اگر درخواست های واردکنندگان برآورده شود، شاهد افزایش قیمت موبایل نخواهیم بود.
او همینطور درباره ی مشکلاتی که اختصاص ارز با نرخ های مختلف به موبایل های متفاوت ایجاد می کند، اظهار داشت: دریافت ارز نیمایی به سختی و در نهایت با کارمزد میسر می شد. همین طور تفاوت نرخ ارز برای موبایل های زیر ۳۰۰ دلار و بالای آن و همین طور بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار و بالای ۶۰۰ دلار، مشکلاتی در نرخ گذاری برای شرکتها و عمده فروشان بوجود می آورد. از جانب دیگر تفاوت نرخ ارز امکان دارد مفسده ایجاد نماید و همین طور امکان دارد فرصت طلبان موبایلی که با ارز نیمایی وارد شده را قاچاق معکوس کنند.
به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، از دوم اسفند ماه مرکز مبادله ارز و طلای ایران برمبنای مصوبه شورای پول و اعتبار فعالیت رسمی خودرا در زمینه معاملات ارزی (اسکناس و حواله) شروع کرد. در اولین مرحله تالار ارز خدماتی و تالار حواله در آن گشایش شده است.
با راه اندازی این مرکز اعلام گردید که منابع لازم ارزی از محل صادرات شرکت های صنایع پتروشیمی، مس، معادن، فولاد، پالایش نفت، قیر و سایر صادرکنندگان در تالار حواله ارزی مرکز مبادله ارز و طلای ایران تامین و جهت فروش به واردکنندگان عرضه می شود. اما تامین ارز بابت واردات دارو، لوازم و تجهیزات پزشکی و کالاهای اساسی همچنان با نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان بر بستر سامانه نیما کماکان ادامه خواهد یافت.
نرخ معاملات ارزی در مرکز مبادله ارز و طلای ایران در دو تالار نقد و حواله ارز برمبنای منابع و مصارف ارزی کشور و برمبنای متغیرهای بنیادی اقتصادی کشف و مبنای معاملات فیمابین قرار می گیرد. امروز در مرکز مبادله ارز نرخ دلار اسکناس ۴۳ هزار و ۴۴۲ و دلار حواله ۳۸ هزار و ۷۸۷ تومان قیمت خورد. نرخ ارز نیما نیز از دی ماه ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده است.
بر این اساس موبایل های زیر ۶۰۰ دلار که در این زمان با ارز نیمایی، یعنی ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان وارد می شدند، هم اکنون با نرخ دلار حواله مرکز مبادله که در ایام اخیر بیش از ۳۸ هزار تومان بود وارد می شود.1401/12/15
12:40:38
221
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو