مسترکار - دنیای خودرو

تجار ایرانی در کدام بازار عمان بیشتر خرج کردند؟

تجار ایرانی در کدام بازار عمان بیشتر خرج کردند؟ به گزارش مستر کار، پارسال بیشتر از ۸۰۰ میلیون دلار انواع کالاهای مختلف از عمان به ایران وارد شده است که افزایش ۲۹ درصدی را نسبت به سال ۱۴۰۰ تجربه کرده و مجموع مبادلات دو کشور را هم با صادرات بیشتر از یک میلیارد دلاری ایران به یک میلیارد و ۸۸۷ میلیون دلار رسانده است.به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، بر مبنای آمارهای انتشار یافته گمرک، در ۱۲ ماهه سال قبل بیشتر از ۹۴۲ هزار و ۲۰۲ تن کالا در چارچوب ۴۲۴ کد تعرفه ای مختلف از عمان به ایران وارد شده است که با وجود کاهش ۱۴ درصدی از نظر وزنی، ایران حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان معادل ۸۰۰ میلیون و ۴۷۹ هزار دلار برای خرید آنها هزینه کرده است که از نظر ارزش دلاری رشد ۲۹ درصدی داشته و از نظر ارزش ریالی با افزایش ۵۹۱ درصدی همراه بوده که ناشی از حذف ارز ترجیحی برای واردات کالاهای مختلف از آغاز سال قبل است.

عمان با این حجم تجارت با ایران امسال یازدهمین واردکننده محصولات مختلف به ایران بوده که یک پله صعود را نسبت به سال ۱۴۰۰ تجربه کرده است.

عمده کالاهای وارد شده از عمان در سال گذشته

در سال گذشته، رتبه نخست کالاهای وارداتی از عمان به ایران به زغال سنگ اختصاص دارد. این محصول در چارچوب یک کد تعرفه و آن هم با نام «سایر زغال سنگ ها، بهم فشرده نشده که در جای دیگری مذکور نباشد»، بیشتر از ۱۸۸ میلیون دلار برای تاجران ایرانی آب خورد و سهم ۲۳.۵ درصدی از کل واردات این کشور به ایران را داشت.

پس از زغال سنگ برخی کالاهای اساسی و نهاده های بخش کشاورزی بالای جدول واردات عمان به ایران را پر کردند که اگر این دسته از محصولات را جمع نماییم رتبه نخست را از آن خودشان می کنند. اما رتبه دوم به دانه سویا تراریخته با ۱۶۲ میلیون دلار و سهم ۲۰.۲۶ درصدی، رتبه سوم به روغن پالم با ۵۶ میلیون دلار و سهم ۷.۰۵ درصدی و رتبه چهارم هم به ذرت دامی با ۵۳ میلیون و سهم ۶.۶۹ درصدی از کل واردات عمان به کشورمان اختصاص دارد.

در زیر می توانید جزئیات واردات ۱۰ کالای وارداتی نخست از عمان به ایران را مشاهده کنید.جزییات صادرات ایران به عمان و تراز تجاری مثبت در سال گذشته

البته صادرات ایران به عمان در سال قبل رشد بیشتری را نسبت به واردات تجربه کرده است. چون که طبق جداول گمرک جمهوری اسلامی ایران، در ۱۲ ماهه سال قبل بیشتر از سه میلیون و ۳۴۲ هزار تن کالای ایرانی در چارچوب ۶۴۵ کد تعرفه مختلف به عمان صادر گردیده است که ارزشی بیشتر از ۲۹ هزار و ۷۷۰ میلیارد و ۹۹۰ میلیون تومان معادل یک میلیارد و ۸۷ میلیون و ۲۱۹ هزار و ۲۵۶ دلار داشته است.
این اعداد و ارقام رشد ۴۵ درصدی از نظر وزنی، ۷۸ درصدی از نظر ارزش ریالی و افزایش ۵۲ درصدی از نظر ارزش دلاری را نسبت به صادرات ایران به عمان در سال ۱۴۰۰ نشان میدهد. این روند صعودی عمان را از رتبه دهم به هشتمین مشتری کالای ایرانی تبدیل نموده است.

همین مسئله سبب شده تا مجموع مبادلات تجاری دو کشور به بیشتر از یک میلیارد و ۸۸۷ میلیارد دلار برسد که بیشتر از ۴۱ درصد نسبت به یک میلیارد و ۳۳۵ میلیون دلار ثبت شده در سال ۱۴۰۰ افزایش یابد. نکته دیگر این که تراز تجاری ایران و عمان به نفع کشورمان مثبت شده است چون که صادرات ایران در سال قبل بالغ بر ۲۸۶ میلیون دلار بیشتر از واردات از عمان است.

جدول ۱۰ قلم کالای صادراتی از عمان هم در جدول زیر قابل مشاهده می باشد.منبع:

1402/03/09
14:18:55
209
5.0 از 5
تگهای خبر: صادرات , كالا , گمرك , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو