مسترکار - دنیای خودرو

تولید بذر اصلاح شده کلزا مقاوم به بیماری و سرما از طرف دانش بنیان ها

تولید بذر اصلاح شده کلزا مقاوم به بیماری و سرما از طرف دانش بنیان ها مستر کار: پژوهشگران یکی از شرکت های دانش بنیان موفق شدند گونه جدیدی از بذر کلزا زمستانه را تولید و بومی سازی کنند.


به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، در کمیته معاونت تحقیقات وزارت جهاد کشاورزی، سازمان تحقیقات و آموزش و ترویج کشاورزی، رقم های جدید کلزا (OHB401) و (SHB501) توسط اعضاء کمیته مورد بررسی قرار گرفت و باتوجه به خاصیت های برتر این رقم به ترتیب تحت اسامی "هوپا" و " هامان" نام گذاری شدند.
این ارقام جدید بذر کلزا توسط پژوهشگران یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در دهکده فناوری و نوآوری کشاورزی و صنایع غذایی خراسان رضوی معرفی گردید. این ارقام به عنوان چهل و دومین ارقام و سـومین رقم کلزای بخش غیردولتی است.
یکی از اشکالات کشور این است که بذور مورد نیاز برای دانه های روغنی همچون کلزا را از خارج وارد می شود و این پژوهشگران در مدت ۷ سال بذر کلزا پاییزه را اصلاح کردند. یکی از با اهمیت ترین مزایای بذر جدید کلزا پاییزه مقاومت در مقابل سرما است؛ کمتر رقمی در دنیا است که بتواند تا دمای منهای ۳۵ درجه را مقاومت کند و این بذر مقاومت بالایی در مقابل سرما دارد.
همین طور این بذر مقاومت بالایی نسبت به ریزش دارد؛ خیلی از ارقام موجود در کشور در زمان برداشت ریزش دارند. علاوه بر اینها، این بذر مقاومت بالایی به بیماریهای شایع در کلزا دارد.
اکنون بیش از ۲ هزار هکتار از اراضی کشور زیر کشت این رقم جدید قرار گرفته است.
منبع:

1403/04/16
11:29:31
121
5.0 از 5
تگهای خبر: پژو , تولید , فناوری , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو