مسترکار - دنیای خودرو
ابراهیمی همزمان با سالگرد ابلاغ سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی مطرح كرد؛

تعهد بانك انصار به پیروی از تفكرات امام خمینی(ره) و رهبر انقلاب

تعهد بانك انصار به پیروی از تفكرات امام خمینی(ره) و رهبر انقلاب مستر كار: همزمان با سالگرد ابلاغ سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی مدیرعامل بانك انصار اعلام نمود این بانك بعنوان بانكی ارزشی، به پیروی ازمنظومه فكری امام خمینی(ره)و امام خامنه ای(مدظله العالی) متعهد است.به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، نیاز به تحولات بنیادی در حوزه اقتصادی كشور بافشارهای چهار دهه اخیر استكبارجهانی هر روز بیشتر از روز پیش احساس می گردد و باید اذعان داشت كه مقام معظم رهبری بعنوان عالی ترین مرجع تعیین كننده سیاست های كلان نظام این واقعیت را در سال های بسیار دور به ما یادآوری فرموده اند و متأسفانه اقدامات اجرایی برای تحقق آن، از سرعت لازم و جامعیت كافی برخوردار نبوده است. ایشان اولین بار در دیدار با كارآفرینان كشور در شهریورسال ۱۳۸۹ ضرورت تبدیل ساختار اقتصادی ناپویای كشور به اقتصادمقاومتی را به شكل آشكار مطرح و بر كسب آمادگی كشور برای جهش اقتصادی با استفاده از یك حركت عمومی مجاهدانه و متكی به مدیریت جهادی تاكید فرمودند.
بانك انصار، بعنوان بانكی ارزشی و متعهد به پیروی از منظومه فكری امام خمینی(ره) و امام خامنه ای(مدظله العالی) در همه عرصه ها همواره كوشیده است در جهت اجرای رهنمودهای رهبری معظم به تلاش مضاعف مبادرت ورزیده و در حوزه اقتصادمقاومتی هم بعنوان بانكی پیشتاز عمل كند و با تولید «شورای عالی راهبری اقتصادمقاومتی» در جهت تحقق آن گام هایی در حد ظرفیت ها و توانایی های خود بردارد. این بانك همواره اطمینان داشته است كه با اتكا به وعده های الهی و بهره مندی از بركات پیروی خالصانه از پیشوای مسلمین جهان، به موفقیت دست یابد.
با توجه به اهمیت آگاهی از فعالیت های بانك انصار در این حوزه و اطلاع از آخرین دستاوردهای شورای عالی راهبری اقتصادمقاومتی این بانك درسال ۱۳۹۶، با دكتر آیت اله ابراهیمی مدیرعامل بانك و رئیس شورای عالی راهبری اقتصادمقاومتی به گفتگو نشسته ایم كه متن این گفتگو را در زیر مشاهده می فرمائید:
* خصوصیت های عمده اقتصادمقاومتی كدامند؟
- اقتصادمقاومتی شیوه های تولیدی ای را دنبال می كند كه به استقامت فرایندهای مقاومت برابر تكانه های خارجی و داخلی اقتصاد بینجامند. امام خامنه ای(مدظله العالی) این اقتصاد را برخوردار از مجموعه ای كامل از عناصراقتصادی می دانند و تاكید بر اهمیت اصلاح الگوهای تولید، مصرف و پرهیز از اسراف و داشتن یك نظام اخلاقی معین، اهتمام مضاعف، كارمضاعف، حركت عمومی تحت عنوان جهاداقتصادی، تولیدملی، پشتیبانی از كار و سرمایه ایرانی و مدیریت جهادی را از عناصر این اقتصاد برمی شمارند. در واقع معظم له به شكلی هوشمندانه طی سال‎های گذشته ضمن پیگیری این مطالبه تاریخی، آن را ابزاری پیش برنده دانسته اند كه قادر است حركت عمومی كشور را در زمینه های اقتصادی ساماندهی كند.
* طی ۱۰ ماهه سالجاری در حوزه تسهیلات وتعهدات چه اقداماتی انجام شده است؟
- از مجموع ۹هزار و ۱۷۸ میلیارد تومان تسهیلات پرداختی، مبلغ ۶هزار و ۳۵۰ میلیاردتومان در قالب تسهیلات اقتصادمقاومتی پرداخت شده است كه حاكی از عملكرد ۶۸.۹۵درصدی اقتصادمقاومتی در بخش تسهیلات است علاوه بر این از مجموع یك هزار و۹۰۰میلیاردتومان انواع ضمانتنامه های صادره، مبلغ یك هزار و ۴۶۰ میلیاردتومان در جهت اهداف اقتصادمقاومتی صادرشده است كه از عملكرد ۷۶.۸۵درصدی در بخش ضمانتنامه ها حكایت دارد. همینطور ۷۸۵ میلیاردتومان انواع اعتبارات اسنادی داخلی- ریالی گشایش شده است و با عنایت به این كه تمامی اعتبارات اسنادی گشایش شده در جهت تولید نهاده های داخلی می باشد، بنابراین، در بخش اعتبارات اسنادی داخلی- ریالی شاهد عملكرد ۱۰۰ درصدی به سود اقتصادمقاومتی هستیم. درمجموع، از ۱۱ هزار و ۸۷۱ میلیارد تومان تسهیلات پرداختی وتعهدات ایجادی آخر دی ماه سالجاری میزان ۸ هزار و ۵۸۰ میلیاردتومان یعنی ۷۲.۲۷درصد درحوزه اقتصادمقاومتی مصرف شده است.
* در زمینه فرهنگ سازی وآموزشی چه اقداماتی صورت گرفته است؟
- انعقادقرارداد سه جانبه با دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام و دانشگاه خوارزمی بعنوان یك حركت آموزشی و فرهنگی بلندمدت است كه سبب برنامه ریزی های گسترده ومستمر در مسیر فرهنگ سازی و پیشبرد برنامه های آموزشی شده است. در كنار برگزاری همایش هایی در مراكز مختلف ازجمله دانشگاه خوارزمی، دانشگاه امام حسین(علیه السلام) و بانك های مختلف كشور به همراه اقدامات تبلیغی در صداوسیما، شبكه های اجتماعی و مطبوعات، برگزاری مسابقات فرهنگی و ورزشی، ساخت كلیپ وسرود، تولید ویژه نامه ها، حمایت مالی از همایش های اقتصادمقاومتی، حمایت و مشاركت در همایش ملی مدیریت جهادی، برگزاری دوره های آموزشی ویژه اقتصادمقاومتی، اجرای برنامه های نظام مند و منسجم صرفه جویی و توسعه اتوماسیون اداری در بانك و مشاركت در گفتمان سازی اقتصادمقاومتی در سطح عمومی و محله های تهران، نمونه هایی از فعالیت های بانك انصار در عرصه های این امر خطیر و مهم است.

* درمورد دیجیتالیزه كردن بعنوان یك راه حل اساسی در حوزه اقتصادمقاومتی چه فعالیت هایی انجام شده است؟
- اقدامات بانك انصار در این عرصه فهرست پرشماری دارد، آماده سازی مركزرشد بانك انصار با هدف رشدوشكوفایی شركت های دانش بنیان واستارت آپ های كشور كه تبادل پول بدون كارت پولی و كیف پول الكترونیكی پولام همچون آنهاست، حمایت و مشاركت در برگزاری همایش ها و مسابقات علمی وكارآفرینی كه با هدف افزایش مشاركت جمعی مانند هكاتون برنامه نویسی با مشاركت شركت توسن صورت گرفته است، همینطور هكاتون خدمات مالی وشهری- شهرهوشمند، برنامه ریزی برای تبدیل كسب وكارهای موجود به دیجیتال، طراحی بسته های ارزش خاص و فرهنگ سازی بانكداری دیجیتال، صدور كارت حاتم، عقد قرارداد با فین تك های ایرانی و ایجادكدینگ تسهیلات برپایه اقتصادمقاومتی از دیگر مواردی است كه در این خصوص انجام شده است. علاوه بر این ها باید یادآور شد، بانك انصار برپایه یك برنامه مدون آموزشی، درحال آموزش منابع انسانی و آماده ساختن آن ها برای ورود به عصر بانكداری دیجیتال با همكاری موسسات خبره در این زمینه است.
* به مقوله صرفه جویی بعنوان بند ۷ سیاست های كلی اقتصادمقاومتی هم اشاره داشتید، بانك انصار در این خصوص چه اقداماتی انجام داده است؟
- بانك انصار اساساً برپایه فلسفه وجودی خود یك نهاد پرمصرف و تجمل گرا نبوده و نیست، با این وجود به محض دریافت این سیاست ها برنامه ریزی اجرایی ویژه برای آن در داخل بانك عملیاتی كرده است. اصلاح الگو و بهینه سازی مصرف انرژی، استفاده از وسایل پربازده، عقد قرارداد با شركت های دانش بنیان داخلی و كسب آمادگی برای تأمین اقلام با شركت های دانش بنیانی كه به شكل سیستمی به كاهش مصرف انرژی مبتنی برهوش مصنوعی تمایل دارند، برنامه ریزی جهت راه اندازی نیروگاه های خورشیدی، رعایت ضوابط مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان، كاهش هزینه پروژه ها و تأسیسات تولیدداخلی، خریدكلیه اقلام مصرفی و سرمایه ای موردنیاز از صنایع داخلی، پیاده سازی طرح های صرفه جویانه در همه حوزه های كار و فعالیت اداری نمونه هایی از اقدامات بانك انصار نسبت به اجرای بند۷ سیاست های كلی اقتصادمقاومتی است.
* درمورد توسعه بانكداری نمونه اسلامی تحت نظارت مشترك علمای شیعه و أهل سنت چه پیشرفت هایی حاصل شده است؟
- با عنایت به پیامدها و آثار پی گیری این راهبرد، خوشبختانه امسال هم ۲ استان زیرپوشش طرح تأسیس شعب نمونه بانكداری اسلامی تحت نظارت مشترك علمای شیعه وأهل سنت قرارگرفتند و شعبی در استان های هرمزگان و آذربایجان غربی تولید شدند. این اقدام یك حركت بنیادی در جهت تحكیم مبانی مالی و بانكی اقتصادمقاومتی است كه برپایه آن برادران أهل سنت ساكن در استان های مرزی كشور به شبكه بانكداری كشور متصل شده و زمینه جهت استفاده حداكثری از منابع موجود در استان های كشور در جهت تولید بانكداری مقاوم در تراز انقلاب اسلامی و تأمین مالی پروژه های اقتصادمقاومتی فراهم آمده است؛ از آنجائیكه این حركت موفق و مورد استقبال هموطنان و علمای اهل تسنن واقع شده است، برپایه برنامه های تدوین شده ان شاءالله باقیمانده استان های مشمول این طرح در سال آینده تحت پوشش آن قرار خواهند گرفت.
* نقش پژوهش در فعالیت های مربوط به اقتصادمقاومتی بانك انصار را چه می دانید؟
- هیچ فعالیتی در بانك انصار بدون مطالعات گسترده، مستمر و پژوهش محور انجام نمی گیرد. در سال های ۱۳۹۵ و ۹ ماهه سالجاری بیش از ۴۶ تحقیق، رساله و مطالعه نسبت به حوزه بانكداری كسب و كار، بانكداری اسلامی و اقتصادمقاومتی انجام گرفته و ده ها جلسه از جانب شورای عالی راهبری اقتصادمقاومتی بانك انصار با عضویت اساتید مطرح و به همین میزان نشست كارشناسی با استادان به نام كشور برای بررسی موضوعات در رابطه با اقتصادمقاومتی برگزار شده و همه طرح هایی كه تابحال به تصویب و به مورد اجراء گذاشته شده، بعد از مشاوره و هماهنگی با صاحبنظران و هماهنگی با ریاست بانك مركزی جمهوری اسلامی و همكاری دیگر بانك های كشور صورت گرفته است.
* در مورد اقدامات شورای عالی راهبری اقتصاد مقاومتی و هم تشكیل دبیرخانه دائمی برای انسجام و هماهنگی های بیشتر ظرفیت ها و فعالیت های بانك انصار در عرصه اقتصادمقاومتی چه مسایلی را حائز اهمیت می دانید؟
- باید تصریح كرد تاكیدات مقام معظم رهبری در زمینه نقش بانك ها در عرصه ی اقتصاد مقاومتی در خصوص اینكه «بانك ها باید برای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی نقش مثبت ایفا كنند و خویش را با این سیاست ها و برنامه ریزی های دولت برای اجرای آن ها تطبیق دهند» بانك انصار بعنوان بانكی رسالت محور و پیشرو در نقش پذیری برای تحقق منویات و انتظارات معظم له در این راستا، ضمن تولید «دبیرخانه دایمی اقتصاد مقاومتی» به تشكیل «شورای عالی راهبری اقتصاد مقاومتی» مبادرت ورزید.
این دبیرخانه بعنوان دبیر شورای عالی راهبری اقتصاد مقاومتی در تعامل و همكاری با شورا و كمیته های تخصصی شش گانه تلاش های سترگ و تاثیرگذاری در زمینه برنامه ریزی و هماهنگی برگزاری جلسات شورای عالی راهبردی و كمیته های تخصصی و پیگیری و نظارت بر حسن اجرای مصوبات و دریافت گزارش های عملكردی از مجموعه كارگروههای استانی و فعالیت های مرتبط و هم راستا با وظایف و مسئولیت های محوله داشته است.
* تابحال جلسات شورا و هم كمیته های تخصصی به چه میزانی بوده و مهم ترین موضوعات موردنظر اعضا چه بوده است؟
ما از سال ۹۳ تابحال ۶۰ جلسه تخصصی و عمومی در سطح شورا و ۲۰۷ جلسه در سطح كمیته های تخصصی داشته ایم و اگر بخواهیم به موضوعات مطرح شده اشاره ای داشته باشیم، فهرست طولانی و پرشماری خواهد بود كه مهم ترین آنها عبارتست از:
۱- صدمه شناسی وضعیت فعلی بانكداری كشور از منظر اقتصاد مقاومتی در حوزه بانكداری داخلی
۲- مطالعه و عرضه ابزارها و نهادهای مالی نوین بانكداری منطبق با اهداف و سیاستهای اقتصاد مقاومتی
۳- بررسی و طراحی نظام تامین مالی متناسب با اقتصاد مقاومتی و مقابله با تحریم
۴- فرصت های سرمایه گذاری توسعه ای و تعیین كشورهای هدف در حوزه بانكداری بین الملل
۵- رصد و پایش شاخص های اقتصاد مقاومتی
۶- مفهوم شناسی مردمی سازی اقتصاد در رویكرد اقتصاد مقاومتی و بررسی موانع تحقق آن در اقتصاد
۷- رتبه بندی صنایع دارای مزیت اقتصادی جهت تامین مالی در جهت اقتصاد مقاومتی
۸- تهیه و تدوین الگوی بانكداری مقاومتی
۹- نشانه شناسی اقتصاد مقاومتی در منابع اسلامی
۱۰- بررسی رابطه خصوصی سازی و تحقق اقتصاد مقاومتی
۱۱- تحلیل روند تحقق اقتصاد مقاومتی با محوریت تولید
۱۲- توضیح و تبیین شاخصه های بانكداری اسلامی در اقتصاد مقاومتی، چالش ها و راهكارها
۱۳- تهیه و تدوین استراتژی به روش SWOT برای بانك انصار مبتنی بر رویكرد اقتصاد مقاومتی

* شورای عالی راهبری اقتصاد مقاومتی علاوه بر اظهارنظر پیرامون طرح ها و لوایح و هم عرضه بسته های پیشنهادی برای عملیاتی شدن در مجموعه بانك انصار، عملیاتی كردن برخی موضوعات و فعالیت ها در این زمینه را در دستور كار قرار داده، شاخص ترین اقدامات در این خصوص چه بوده است؟
- مشاركت و همكاری با سازمان ها و نهادهای فعال در حوزه اقتصاد مقاومتی و انعقاد تفاهم نامه همكاری ؛ جایگزینی تولیدات ملی در خریدها و اقلام موردنیاز سازمانی بانك؛ اصلاح تبلیغات بانك و پرهیز از ترویج فرهنگ تجمل گرایی؛ پشتیبانی از رساله های كارشناسی ارشد و دكترا در حوزه اقتصاد مقاومتی؛ استفاده از كالاهای ایرانی در اهدای جوایز قرعه كشی ؛ انجام طرح های پژوهشی با رویكرد اقتصاد مقاومتی و اظهارنظر پیرامون طرح ها و لوایح مختلف و ارائه بسته های پیشنهادی برای تقویت و بهبود نقش آفرینی های بانك انصار در نظام بانكی كشور از جمله:
۱- لایحه تحول نظام بانكی
۲- طرح بازنگری قانون عملیات بانكی بدون ربا
۳- طرح بانكداری جمهوری اسلامی
۴- بررسی نظام بانكداری جامع یكپارچه
۵- طرح بانكداری بدون ربا
۶- بررسی سند استراتژیك بانكداری اسلامی در نظام بانكی كشور
۷- اظهارنظر در مورد راهكارهای بهبود بازار بین بانكی
۸- اظهارنظر در مورد طرح اصلاح نظام بانكی
۹- اظهارنظر در مورد لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی
۱۰- اظهارنظر در مورد گزارش وزارت اقتصاد در ارتباط با ركود تورمی و راهكارهای خروجی غیرتورمی
بخشی از اقدامات و فعالیت های شورای عالی راهبردی اقتصاد مقاومتی و دبیرخانه آن طی این مدت بوده و به فضل الهی توانسته است دستاوردهای پرارزش و راهگشایی را برای بانك و حتی نظام بانكی كشور به ارمغان آورد.
* این دستاوردها شامل چه موارد و موضوعاتی می شود؟
- طراحی مدل مفهومی ریل گذاری بانك ها برای ایفای نقش در اقتصاد مقاومتی و رونمایی از آن در اول اسفندماه ۱۳۹۴ توسط ریاست كل محترم بانك مركزی با حضور معاونت بیمه و بانك وزیر محترم اقتصاد و مدیران عامل بانك های دولتی و خصوصی و عرضه آن به نظام بانكی؛ ابلاغ الگوی بانكداری مقاومتی به شبكه بانكی با استفاده از شورای هماهنگی بانك ها و كانون بانك ها؛ تدوین سند استراتژیك و كسب و كار بانك مبتنی بر اقتصاد مقاومتی؛ استقرار و پیاده سازی بانكداری مقاومتی در بانك انصار؛ هدف گذاری و هدایت پرداخت تسهیلات و تعهدات بانك در جهت اقتصاد مقاومتی مانند: پشتیبانی از شركت های دانش بنیان، طرح حاتم، سایر تعهدات و تسهیلات؛ كسب رتبه اول شفافیت مالی در میان شركتهای بورسی در سال ۱۳۹۴ و كسب بالاترین نشان سلامت اداری (سازمان ناب) در سال ۱۳۹۴ و پیاده سازی نظام های نظارت و كنترل پیشگیرانه و هوشمند در جهت بند ۱۹ سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی و... بعضی از دستاوردهایی است كه حاصل تلاش مجاهدانه و مجدانه بانك انصار در عرصه ی اقتصاد مقاومتی بوده است.
* یكی از جهت گیری های مهم و راهبردی بانك انصار دست یابی به آرمان «بانك تراز انقلاب اسلامی» است، علاوه بر اقدامات نرم افزاری و تهیه نقشه راه و تولید مفاهیم متناسب، چه اقداماتی را عملیاتی كرده اید؟
- ما در حال گذر از مرحله مقدمات این حركت آرمانی قرار داریم و تا كنون «راه اندازی شعبه نمونه بانكداری اسلامی در استان های سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی و هرمزگان»، «ایجاد قرارگاه حمایت های اجتماعی» برای پرداختن به فریضه مهم محرومیت زدایی و مردم یاری و هم «تدوین نظام نامه جامع بانكداری قرض الحسنه» بعضی از اقدامات عملیاتی در این راستا بوده است.
* با عنایت به واقعیات موجود در كشور، عمده ترین مشكلات در مسیر مبارك تحقق اقتصاد مقاومتی چیست؟
- بدون شك لازمه تحقق اقتصاد مقاومتی در كشور، مستلزم رفع موانع و مشكلات پیش روی آن می باشد. موانع و مشكلاتی از قبیل: "عدم درك درست اقتصاد مقاومتی و باورها، درست بیان نشدن تفاوت اقتصادمقاومتی با اقتصاد رایج، گفتمان سازی و رویكرد كلی گویی، عدم نهادینه سازی فرهنگ اقتصاد مقاومتی و... "در حال حاضر برغم تاكیدات مقام معظم رهبری تابحال مانع تحقق اقتصاد مقاومتی به مفهوم واقعی آن در كشور شده است. با این حال كه بانك انصار اقدامات گسترده فراوانی را به موازات ابلاغ سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی انجام داده است و افتخار دارد كه مبدع طرح بانكداری مقاومتی می باشد، در عین حال برای رسیدن به نقطه مطلوب با مشكلاتی هم روبرو هستیم؛ از این رو در درون سازمان بانك نیازمند تلاش مضاعف برای تولید گفتمان اقتصاد مقاومتی، توجه كافی به آموزش و فراهم ساختن بسترهای آموزش اقتصاد مقاومتی در سطوح مختلف، برطرف ساختن بعضی از ابهامات و موانع اجرایی عرضه تسهیلات در قالب كدینگ در سطح شعب و... در مجموعه بانك هستیم.
در این راستا از مدیران و كاركنان فهیم و تلاش گر بانك هم انتظار داریم با سرلوحه قرار دادن مدیریت جهادی، فرهنگ و باور اقتصاد مقاومتی در سطوح مختلف بانك؛ اهتمام جدی نسبت به مصوبات و اهداف بانكداری مقاومتی؛ توجه به آموزش تخصصی اقتصاد مقاومتی و هم الزامات تحقق بانكداری مقاومتی در بانك و ارتقای سطح بهره وری و تلاش جهت ارتقای كارآمدی مطلوب آن، به نقش ها و مسئولیت های خطیر خود در این راستا واقف شوند.
* در انتها برای نیل به اهداف اقتصاد مقاومتی و عبور از مشكلات فعلی و بهبود روندهای جاری، چه پیشنهادهایی دارید؟
- لزوم تغییر نگرش و تحول در نگاه و فكر برای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی؛ شناسایی و رفع موانع و عوامل بازدارنده در نهادینه سازی فرهنگ اقتصاد مقاومتی؛ ضرورت مقابله با چالش ها و تهدیدات پیش رو و تلاش جهت بهره گیری از فرصت ها به منظور اجرایی سازی اقتصاد مقاومتی در سطح بانك و تلاش و همت مضاعف برای اجرایی سازی كامل سند استراتژیك كسب و كار بانك مبتنی بر اقتصاد مقاومتی، همچون گام ها و اقداماتی است كه می تواند به بهبود روند حركت بانك انصار و حتی نظام بانكی كشور در رسیدن به نقاط آرمانی و مدنظر اقتصاد مقاومتی كمك نماید.

1396/12/01
17:22:40
5095
5.0 از 5
تگهای خبر: پژو , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو