مسترکار - دنیای خودرو
، اقتصاد ایران در سال ۹۶،

از استاندارد الزامی گازوئیل چه خبر؟

از استاندارد الزامی گازوئیل چه خبر؟ مستر كار: درحالیكه طبق ادعای مسئولان قرار بود استاندارد الزامی گازوئیل از شهریور ماه سال ۱۳۹۶ به مرحله اجرا درآید، نه تنها این مسئله تا آخر سال قبل محقق نشد بلكه سرنوشت نهایی آن در سال ۱۳۹۷ هم به صورت قطعی مشخص نمی باشد.به گزارش مستر كار به نقل از ایسنا، خرداد ماه سال ۱۳۹۶ بود كه نیره پیروزبخت -رییس سازمان ملی استاندارد ایران- از استاندارد الزامی گازوئیل اطلاع داد و اعلام نمود كه بطور قطع این مسئله از شهریورماه این سال به مرحله اجرا در می آید؛ اتفاقی كه در نهایت تا آخر سال عملیاتی نشد و اخیرا هم اعلام نمود كه هم اكنون نمی توان اعلام نمود كه استاندارد الزامی گازوئیل از چه زمانی در دستور كار قرار گرفته و الزامی می گردد.

او با اشاره به اینكه سازمان ملی استاندارد ایران مرتبط با استاندارد الزامی گازوئیل اعلام آمادگی كرده است، اظهار نمود كه طبق قانون هوای پاك مسئولیت آلودگی هوا برعهده سازمان محیط زیست است ازاین رو مسئول اصلی نظارت بر تولید گازوئیل استاندارد این سازمان است كه هم اكنون نمی توانیم اعلام نماییم استاندارد الزامی گازوئیل از چه زمانی در دستور كار قرار گرفته و الزامی می گردد.

وی در این خصوص صحبت هایش را اینگونه ادامه داد كه با عنایت به اعلام تمایل وزارت نفت و سایر سازمان ها گازوئیل می تواند دارای استاندارد الزامی باشد و امیدواریم این مساله اجرایی شود. در ابتدای سال آینده شورای عالی استاندارد تشكیل خواهد شد و در آن زمان در ارتباط با الزامی شدن استاندارد گازوئیل تصمیم گیری می گردد. اگر استاندارد گازوئیل الزامی شود مسئولیت بر عهده سازمان محیط زیست و سازمان ملی استاندارد است و اگر این اتفاق رخ ندهد مسئولیت برعهده سازمان حفاظت محیط زیست خواهد بود و نقش سازمان ملی استاندارد ایران بعنوان یك ناظر بی طرف تعریف شده است.

این درحالی بود كه پیش از این نیره پیروزبخت -رییس سازمان ملی استاندارد ایران- در خرداد ماه سال ۱۳۹۶ از استاندارد الزامی گازوئیل اطلاع داده بود و اعلام نمود كه بطور قطع این مسئله از شهریور ماه سال ۱۳۹۶ به مرحله اجرا در می آید.

وی در گفت و گویی با ایسنا، اعلام نمود كه به صورت كلی در مصوبه هیات دولت استاندارد الزامی فرآورده های سوختی مدنظر قرار گرفته و استاندارد الزامی گازوئیل در لایحه هوای پاك به مجلس تقدیم شده و از صحن علنی مجلس هم گذشته است و بر مبنای این مصوبه استاندارد مورد نظر برعهده سازمان ملی استاندارد است.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران در آن زمان توضیحاتش را اینگونه ادامه داد كه سازمان ملی استاندارد از چند جهت محكم كاری های لازم را انجام خواهد داد تا شاهد تغییر ویژه ای در این زمینه باشیم. در این راستا از سال ۱۳۹۵ سازمان ملی استاندارد فعالیت های خویش را مدنظر قرار داده و گزارش های مربوط به نمونه برداری های انجام شده از گازوئیل ها هم ارسال شده است.

پیروزبخت با تاكید بر اینكه كیفیت گازوئیل روند رو به بهبودی داشته اما تغییرات آن نسبت به بنزین فاصله دارد، تصریح كرد كه در مورد بنزین كنترل های لازم صورت گرفته اما در مورد گازوئیل شدت لازم همانند بنزین نبوده است و بنابراین شاهد تغییرات كیفی مطلوب تر در مورد كیفیت بنزین نسبت به گازوئیل هستیم.

وی در آن مقطع زمانی همینطور ابراز امیدواری كرد كه در نمونه برداری جدید كه در سال ۱۳۹۶ صورت میگیرد كیفیت گازوئیل هم نسبت به قبل بهتر شود، چراكه همه فعالیت ها و مقدمات كار نسبت به این مسئله مدنظر قرار گرفته است و تا آخر شهریورماه سال ۱۳۹۶ بطور قطع گازوئیل هم مشمول استاندارد الزامی می شود، مسئلهای كه در نهایت تا آخر سال قبل محقق نشد و باید منتظر ماند و دید در سال ۱۳۹۷ چه سرنوشتی در انتظار آن است.
1397/01/10
17:33:09
5238
5.0 از 5
تگهای خبر: بنزین , رنو , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو