مسترکار - دنیای خودرو

وعده وزارت صنعت در پله آخر، واردات ۳ و دو دهم میلیارد نخ سیگار صفر می شود؟

وعده وزارت صنعت در پله آخر، واردات ۳ و دو دهم میلیارد نخ سیگار صفر می شود؟ مستر كار: سال ۱۳۹۷ آخرین فرصت وزارت صنعت، معدن و تجارت برای عملیاتی شدن وعده به صفر رساندن میزان واردات سیگار است.


به گزارش مستر كار به نقل از ایسنا، هرچند قانون برنامه پنجم توسعه تكلیف كرده بود كه در انتها این برنامه میزان واردات سیگار به صفر برسد، اما در عمل این مساله محقق نشد. حال علی رغم عدم ممنوعیت واردات سیگار در برنامه ششم توسعه، مسئولان از به صفر رساندن میزان واردات این محصول تا آخر سال ۱۳۹۷ خبر می دهند، وعده ای كه آخرین بار شهریور ماه سال قبل داده شد.

در قانون برنامه پنجم توسعه تاكید شده بود كه كل واردات سیگار با برند اصلی در انتها این برنامه به تولید داخل تبدیل تا با به صفر رساندن میزان واردات این محصولات با به كارگیری از توان داخلی نیاز مصرفی كشور در داخل تامین گردد.

بنابراین با آغاز برنامه پنجم این اقدام در دستور كار قرار گرفت و تمامی وارد كنندگان ملزم شدند تا برندی را كه سال ها به كشور وارد می كنند در داخل تولید كنند و به صورت جدی این برنامه از سال ۱۳۹۳ كار خویش را آغاز كرد و تعداد هفت واحد تولیدی سیگار كه تا پیش از سال ۱۳۹۵ بوجود آمده بودند به ۱۲ واحد تولیدی در سال ۱۳۹۵ رسیدند و هم اكنون تعداد كارخانجات تولید سیگار ۱۷ مورد است كه نسبت به قبل ۱۰ مورد افزایش یافته است.

نكته قابل تامل این كه طی ماده ۷۳ برنامه ششم توسعه كه واردات سیگار مجاز شمرده شده و حقوق و عوارض برای واردات آن در نظر گرفتند. این در شرایطی است كه طبق برنامه پنجم توسعه باید واردات سیگار در انتها این برنامه به صفر می رسید كه در عمل این اتفاق رخ نداد.

طبق گفته مسئولان ذیربط علی رغم این كه طبق برنامه ششم توسعه واردات سیگار ممنوع اعلام نشده است، اما تكلیف تعیین شده در قانون برنامه پنجم توسعه ادامه می یابد و قرار بر این است تا میزان واردات سیگار طبق برآوردها در انتها سال ۱۳۹۷ به صفر برسد تا با عنایت به قانون انحصار و هم افزایش میزان تولید برندهای اصلی در داخل به تكلیف تعیین شده در قانون برنامه پنجم توسعه عمل شود.

به گزارش مستر كار به نقل از ایسنا، میزان واردات سیگار در سال قبل معادل ۳.۲ میلیارد دلار بود كه در قیاس با واردات ۳.۹ میلیارد دلاری سال ۱۳۹۵، ۱۸ درصد كاهش یافته است. این درحالی است كه میزان واردات سیگار در سال ۱۳۹۴ معادل ۱۶.۴ میلیارد نخ بوده كه با عنایت به كاهش آن به ۳.۲ میلیارد نخ در سال ۱۳۹۶ معادل ۷۶ درصد طی سه سال قبل كاهش یافته است.
1397/02/13
20:01:29
4553
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو