مسترکار - دنیای خودرو
مدیر كل استاندارد یزد مطرح كرد

بی توجهی به جنبه زیبایی شناسی كالاهای ایرانی

بی توجهی به جنبه زیبایی شناسی كالاهای ایرانی مستر كار: مدیر كل استاندارد استان یزد اظهار داشت: كالاها عمدتاً از دو منظر كیفیت و زیبایی شناسی مورد توجه قرار می گیرند كه در مورد كالاهای ایرانی متاسفانه كمتر به جنبه زیبایی شناسی بخصوص در بسته بندی آنها اهتمام شده است.


محمدحسین ماجدی اردكانی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به لازمه پشتیبانی از كالای ایرانی با تغییر باور و نگرش مردم نسبت به محصولات داخلی، اظهار می كند: برپایه بند 24 برنامه های اقتصاد مقاومتی، كلیه محصولات باید از مراحل تولید تا مصرف، تحت پوشش سازمان ملی استاندارد درآیند.
وی با بیان این كه همه كالاها مشمول استاندارد الزامی نیستند، تصریح می كند: طبق قانون جدید استاندارد موظف هستیم همه كالاها و خدمات را با همكاری سازمان های مرتبط، استاندارد نماییم.
این مسئول متذكر می شود: البته اگر كارخانه ای دارای نشان استاندارد نباشد، دلیل بر غیراستاندارد بودن تولیدات آن نیست چون كه خیلی از این واحدها از استانداردهای كارخانه ای، منطقه ای و بین المللی برخوردار می باشند كه با كسب پروانه استاندارد ملی به رسمیت شناخته می شوند.
ماجدی اردكانی این اقدام را در جهت تحقق شعار سال می خواند و تصریح می كند: در این موارد با عرضه گواهی استاندارد، استانداردهای بین المللی و كارخانه ای را برای پشتیبانی از كالای ایرانی، می پذیریم.
وی بعنوان نمونه ترمه و شیرینی یزد را دو محصول مرغوب ایرانی و مطرح در دنیا عنوان می كند و می گوید: این قبیل محصولات با وجود كیفیت بالایی كه دارند، فاقد نشان استاندارد هستند ولی معیارهای تولید آنها در استان به رسمیت شناخته شده و پیگیر تایید آنها از جانب استاندارد ملی هستیم.
وی در این باره اضافه می كند: البته هنوز منتظر دستورالعمل های ابلاغ گردیده از جانب سازمان ملی استاندارد در جهت اجرای اقدامات لازم برای این قبیل محصولات در استان هستیم.
بی توجهی به جنبه زیبایی شناسی كالاهای ایرانی
مدیر كل استاندارد استان با اشاره به این كه بی علاقگی اغلب مردم تابحال به كالاهای ایرانی ناشی از ضعف استاندارد نیست، عنوان می كند: خیلی از كالاهای باكیفیت ایرانی، بعد از صادرات عمده و فاقد بسته بندی، با بسته بندی های شكیل و زیبا دوباره وارد كشور می شوند.
ماجدی اردكانی كیفیت كالاهای تولیدی دارای علامت استاندارد ملی در كشورمان را تضمین می نماید و می گوید: البته كیفیت تنها از بررسی فنی یك كالا حاصل می گردد و بعد فرهنگی هر كالا همان تفكری است كه همه دستگاه ها و مردم علاوه بر سازمان استاندارد، باید مبلغ آن باشند.
یك سوم تولیدات یزد استاندارد هستند
ماجدی اردكانی با اشاره به تاثیر استاندارد بر قیمت كالاهای تولیدی هم تصریح می كند: قیمت كالاهای استاندارد پنج درصد گران تر از كالاهای مشابه فاقد علامت استاندارد ملی هستند چون كه اساساً كیفیت مواد اولیه و خدمات آن ها بسیار بیشتر است.
وی می افزاید: متاسفانه به علت بالا بودن تقاضا و مشكلات اقتصادی همچنان كالاهایی باكیفیت پایین تولید می شوند اما اخیرا سازمان صنعت، معدن و تجارت به شدت پیگیر شناسایی این تولیدات و تولیدكنندگان آنهاست تا آن ها را ملزم به كسب پروانه یا توقف فعالیت آنها كند.
این مسئول با اشاره به این كه یك سوم كالاهای تولیدی در یزد پروانه استاندارد دارند، تاكید می كند: تمام كالاهای تولیدكنندگان در آینده تحت پوشش استاندارد باید قرار گیرند.
لزوم عدم رضایت تولیدكنندگان به حداقل استانداردها
این مسئول در زمینه فرهنگ سازی مصرف كالاهای تولید داخل كشور هم بیان می كند: تولیدكننده، توزیع كننده و مصرف كننده، همگی مسئول فرهنگ سازی و جلب اعتماد مردم در این باره هستند ولی با این وجود تولیدات ما هم باید هر روز در جهت ارتقای كیفیت و سطح استاندارد خود گام بردارند.
وی كالاهای ایرانی را دارای حداقل خصوصیت های مطلوب می داند و اظهار می كند: اغلب تولیدكنندگان استاندارد بودن را در حد حداقل ها برای كسب نشان استاندارد رعایت می كنند ولی باید برای جلب اعتماد مخاطبان به این حداقل ها بسنده نكنند و برای ارتقای استاندارد تولیدات خود تلاش كنند.
وی از دیگر ملزومات آشتی با تولیدات داخلی در كشورمان را اهتمام به اقدامات فرهنگ سازی ذكر و تصریح می كند: تبلیغات و همكاری رسانه ها، بازدید سالانه بیش از دو هزار دانش آموز از اداره استاندارد و برگزاری مسابقات در این زمینه از اقدامت فرهنگی موثر در زمینه ترویج استفاده از كالای ایرانی است.
ماجدی اردكانی ادامه می دهد: تشكیل شورای فرهنگ سازی كالای ایرانی به ریاست معاون هماهنگی استاندار به منظور عرضه برنامه تمام دستگاه ها به اداره استاندارد و هم افزایی استانی و مسئولیت تمامی دستگاه ها در مكتوب كردن استانداردهای حوزه كاری خود و اجرای آن ها از دیگر برنامه های فرهنگی سال جاری است.
وی تنظیم سند پشتیبانی از كالای ایرانی، راه اندازی كلنیك پشتیبانی از كالای ایرانی، برپایی نمایشگاه هایی از كالاهای مرغوب یزد در دیگر استان ها را هم بعنوان دیگر اقدامات فرهنگی در جهت پشتیبانی از كالای ایرانی در استان برمی شمارد.
ارائه پروانه استاندارد خدمات به تمام صنوف
ماجدی اردكانی در مورد اقدامات صورت گرفته از جانب این اداره كل برای استانداردسازی خدمات صنعت گردشگری استان با عنایت به جهانی شدن یزد هم اعلام می كند: استانداردسازی خدمات بعد از جهانی شدن یزد و انتظار جهت بالابردن سطح خدمات و سرویس دهی به گردشگران در دستور این اداره كل قرار گرفته و این نوع از استاندارد به صورت تشویقی به داوطلبان عرضه می گردد.
وی در مورد شاخص های استانداردسازی خدمات، بیان می كند: مواد اولیه، پخش و توزیع، بهداشت و نوع ساختمان از شاخص هایی است كه در استانداردسازی خدمات مطرح است و تمام صنوف اعم از رستوران ها و مغازه ها می توانند مشمول این نوع از استاندارد شوند.
این مسئول اضافه می كند: در این نوع استاندارد، تمام خدمات از زمان خرید، فروش و نحوه نگهداری در نظر گرفته می گردد.
وی در مورد استاندارد خدمات مراكز اقامتی هم می گوید: مراكز اقامتی با مشاركت اداره كل میراث فرهنگی و اداره استاندارد می توانند خدمات خویش را استانداردسازی كنند.
ماجدی اردكانی با اشاره به عرضه پروانه استاندارد خدمات در قالب چهار دسته ی پمپ بنزین ها، جایگاه های CNG، نمایندگی های فروش خودرو و مراكز گازپركنی از قبل، ابراز می كند: هم اكنون این امكان فراهم شده تا دیگر صنوف هم بتوانند پروانه استاندارد كسب كنند.1397/05/01
14:33:59
5132
5.0 از 5
تگهای خبر: تولید , خدمات , دستگاه , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو