مسترکار - دنیای خودرو

صادرات ایران ۱۹ میلیارد دلاری شد، چین در صدر واردات و صادرات

صادرات ایران ۱۹ میلیارد دلاری شد، چین در صدر واردات و صادرات مستر كار: صادرات ایران در پنج ماهه نخست سال جاری از مرز ۱۹ میلیارد دلار گذشت و به ۱۹ میلیارد و ۳۱۸ میلیون دلار رسید.به گزارش مستر كار به نقل از ایسنا، بر مبنای تازه ترین آمار گمرك ایران از تجارت خارجی پنج ماهه نخست سال جاری، در این مدت حجم صادرات غیر نفتی ایران به ۴۶ میلیون و ۲۹۶ هزار تن رسیده است كه ارزش آن رقمی برابر ۱۹ میلیارد و ۳۱۸ میلیون دلار معادل ۴۱ میلیارد و ۹۰۸ میلیون یورو می گردد.

به این ترتیب مشاهده می گردد كه تا آخر مردادماه سال جاری صادرات ایران نسبت به مدت مشابه سال قبل كاهش دو درصدی از لحاظ وزن و افزایش ۱۳.۷ درصدی از نظر ارزش دلاری داشته است، از جانب دیگر ارزش صادرات ایران به یورو هم در این مدت ۲۸.۸۴ درصد رشد داشته است.

از سوی دیگر در همین مدت میزان واردات قطعی كالا به ایران ۱۳ میلیون و ۹۶۳ هزار تن به ارزش ۱۸ میلیارد و ۸۹۳ میلیون دلار و برابر با ۱۵ میلیارد و ۵۷۴ میلیون یورو بوده است.

واردات ایران هم در این مدت نسبت به پنج ماهه نخست سال قبل با كاهش ۵.۸۲ درصدی وزن و ۹.۶۶ درصدی ارزش دلاری همراه بوده است و به همین ترتیب ارزش یورویی كالاهای واردشده به ایران هم ۱۱.۴۷ درصد كاهش یافته است.

میعانات گازی در صدر صادرات غیرنفتی ایران

بر اساس این گزارش، اقلام عمده صادراتی ایران در این مدت به ترتیب میعانات گازی به ارزش دو میلیارد و ۱۷۰ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱۱.۲۳ درصد، پروپان مایع شده به ارزش ۸۴۵ میلیون دلار و سهم ارزشی ۴.۳۷ درصد، روغن های سبك و فرآورده ها به جز بنزین به ارزش ۷۳۴ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳.۸ درصد، متانول به ارزش ۵۶۰ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲.۹ درصد و پلی اتیلن گرید فیلم به ارزش ۴۹۶ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲.۵۷ درصد بوده است.

گزارش گمرك ایران از آن حكایت می كند كه در مدت مذكور، بیش از ۳۰ درصد از ارزش كل صادرات ایران مربوط به پتروشیمی ها، ۱۱.۲۳ درصد مربوط به میعانات گازی و ۵۸.۴۸ درصد مربوط به سایر كالاها بوده است.

خودرو، مهم ترین كالای وارداتی ایران

همچنین اقلام عمده وارداتی در این مدت، شامل قطعات منفصله جهت تولید اتومبیل سواری ردیف ۸۷۰۳ بنزینی با حجم سیلندر ۲۰۰۰ سی سی با ساخت داخل ۱۴ تا كمتر از ۳۰ به استثنای لاستیك به ارزش ۸۸۲ میلیون دلار و سهم ارزشی ۴.۶۷ درصد، برنج به ارزش ۸۶۳ میلیون دلار و سهم ارزشی ۴.۵۷ درصد، ذرت دامی به ارزش ۸۱۴ میلیون دلار و سهم ارزشی ۴.۳۱ درصد، لوبیای سویا به ارزش ۵۹۵ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳.۱۵ درصد و الكترود زغالی برای كوره ها به ارزش ۲۴۶ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱.۳ درصد بوده است.

كالاهای ایران بیشتر به كدام كشور می روند؟

اما این گزارش نشان داده است كه در این مدت مهم ترین مقاصد صادراتی ایران به ترتیب پنج كشور چین با سه میلیارد و ۷۷۴ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱۹.۵۳ درصد، امارات متحده عربی با سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱۸.۱۲ درصد، عراق با سه میلیارد و ۴۱۷ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱۷.۶۹ درصد، افغانستان با یك میلیارد و ۴۳۳ میلیون دلار و سهم ارزشی ۷.۴۲ درصد و هند با ۹۸۷ میلیون دلار و سهم ارزشی ۵.۱۱ بوده اند.

چین در صادرات به ایران هم اول است

اما در مقابل واردات عمده كالاها به ایران هم در پنج ماهه نخست سال جاری به ترتیب از پنج كشور چین با چهار میلیارد و ۸۳۸ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲۵.۶۰ درصد، امارات متحده عربی با دو میلیارد و ۶۶۸ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱۴.۱۲ درصد، جمهوری كره با یك میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار و سهم ارزشی ۶.۶۱ درصد، هند با یك میلیارد و ۲۰۱ میلیون دلار و سهم ارزشی ۶.۳۶ درصد و آلمان با ۹۶۹ میلیون دلار و سهم ارزشی ۵.۱۳ درصد انجام شده است.
1397/06/05
14:47:30
4448
5.0 از 5
تگهای خبر: بنزین , صادرات , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو