مسترکار - دنیای خودرو
فولادی ها درخواست كردند

تابلوی ایست مقابل كاهش تعرفه های واردات فولاد

تابلوی ایست مقابل كاهش تعرفه های واردات فولاد مستر كار: رئیس انجمن تولیدكنندگان فولاد ایران با اشاره به كاهش تعرفه واردات برخی اقلام فولادی كه اخیراً رخ داد، اظهار داشت: این كاهش تعرفه فعلا مشمول دو قلم كالای فولادی شده است ولی نباید به دیگر موارد تسری پیدا كند.محمود اسلامیان در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینكه فولاد یكی از مزیت های صنعتی و اقتصاد ایران است، اظهار نمود: سابقه تولید فولاد در ایران به ۵۰ دهه می رسد و ایران نخستین كشور در منطقه بود كه كارخانه تولید فولاد راه اندازی كرد. همینطور مزیت هایی مانند ذخایر مناسب سنگ آهن، زغال سنگ و گاز طبیعی همچون مواردی است كه صنعت فولاد را بعنوان یك نقطه قوت برای صنایع معدنی در اقتصاد كشور مطرح می كنند.

وی ضمن ابراز امیدواری نسبت به روند تولید فولاد كشور اضافه كرد: اكنون با تدابیری كه اندیشیده شده، روند معیوب دولت گذشته رو به اصلاح است، چون كه در دولت پیش اتفاق هایی افتاد كه چندان خوشایند نبود كه همچون آنها می توان به بردن واحدهای فولادی به مناطق بدون آب اشاره كرد. در حالی كه امروز امید داریم تولید فولاد در كشور از مرز ۲۰ میلیون تن عبور كنند.

رئیس انجمن تولیدكنندگان فولاد ایران با اشاره به مبحث كاهش تعرفه واردات برخی محصولات فولادی اظهار نمود: امروز در دنیا خیلی از كشورها به سمت حمایت از صنایع فولادی رفته اند كه همچون آنها می توان به كشورهای اروپایی و آمریكا اشاره كرد؛ به طوری كه حتی صراحتاً رئیس جمهور آمریكا در سخنرانی خود به حمایت از این صنعت اشاره كرده است.

وی ضمن اشاره به اینكه حتی اروپا برای فولاد مباركه امسال به ازای هر تن واردات برای كشورهای واردكننده ۵۷ دلار جریمه قرار داده است، ادامه داد: امروز در بازار جهانی، چین تولید فولاد را از ۱۰۰ میلیون تن در سال های گذشته به نزدیك ۸۰۰ میلیون تن رسانده است و با كنترل مصنوعی ارز در كشورش امتیازات صادراتی برای تولیدكنندگان فولاد در نظر گرفته است كه این مورد می تواند برای همه كشورهای تولید كننده فولاد یك تهدید به شمار برود.

اسلامی اظهار نمود: اكنون تعرفه فولاد به نظر منطقی می رسد، چراكه میانگین تعرفه واردات محصولات فولادی ۲۰ درصد است كه نسبت به نرخ تعرفه بقیه كالاها، مناسب تر است ولی كاهش تعرفه ای كه اخیراً برای دو قلم كالای فولادی تا ۱۰ درصد رخ داده است نباید بعنوان یك روال برای مابقی موارد هم اعمال شود؛ چون كه اساساً تولیدكنندگان داخلی متضرر خواهند شد و از جانب واردات مورد تهدید قرار می گیرند.

رئیس انجمن فولاد ایران با اشاره به تاثیر نرخ دلار و مبحث واردات و صادرات محصولات فولادی خاطرنشان كرد: در ایران نرخ ارز همراه با نرخ تورم تغییر نمی كند كه البته دولت برای این مورد توجیهات قابل دفاعی دارد كه همچون آن تاثیرگذاری نرخ ارز در زندگی روزمره مردم است. اما اگر ارز همراه با تورم تغییر می كرد شاید محصولات فولادی اصلا نیازی به تعرفه گذاری نداشتند بلكه به شكل حقیقی قیمت گذاری می شدند و كارخانه ها می توانستند با مزیت های صادراتی اقدام به تولید كنند.
1396/09/15
12:02:06
4976
5.0 از 5
تگهای خبر: صادرات , فولاد
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو