مسترکار - دنیای خودرو

آیا واردات كاغذ بحران را برطرف می كند؟

آیا واردات كاغذ بحران را برطرف می كند؟ مستر كار: در حالیكه بحران كمبود و گرانی كاغذ پارسال مصرف كنندگان را با مشكلات جدی مواجه كرده، رئیس سندیكای تولیدكنندگان كاغذ و مقوای ایران معتقد می باشد كه ورود محموله های جدید كاغذ وارداتی به كشور می تواند مشكلات مربوط به عرضه كاغذ در بازار را حل كند.


به گزارش مستر كار به نقل از ایسنا، بحران كاغذ از پاییز ۱۳۹۶ شروع شد و با وجود اینكه در همان سال با ترخیص یك محموله كاغذ از گمرك این بحران تا حدی كنترل شده، اما افزایش نرخ ارز بار دیگر این صنعت را با مشكلاتی مواجه كرد؛ تا جایی كه در آخرین روزهای اسفند ماه به دنبال افزایش بی رویه قیمت كاغذ، صنف ناشران در نامه ای به مسئولان دولتی خواهان پیگیری جدی برای حل معضل كمبود و گرانی كاغذ شدند.
از جانب دیگر در ایام آخر اسفند ماه، دبیر كارگروه ساماندهی كاغذ گفته بود كه پارسال ۳۷ هزار و ۳۵۴ تن كاغذ روزنامه ای و ۲۱۸ هزار و ۶۲۳ تن انواع كاغذ تحریر وارد كشور شده است، اما فقط ۶۹۱۵ تن روزنامه ای و ۱۳۶۴۹ تن تحریر با حواله معاونت های فرهنگی و مطبوعاتی وزارت فرهنگ توزیع شده است. به این معنا كه سایر مقادیر كه با ارز دولتی وارد شده، غیرقانونی توزیع شده است.
اما ابوالفضل روغنی گلپایگانی - رئیس سندیكای تولیدكنندگان كاغذ و مقوای ایران – در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه ورود محموله های وارداتی جدید به كشور، می تواند نگرانی های مربوط به عرضه كاغذ در بازار را برطرف كند، اظهار داشت: درانتها سال قبل دولت منابعی را برای واردات كاغذ تأمین و امكاناتی فراهم نموده تا سفارش ها برای واردات این محصول صورت گیرد.
وی با اشاره به جهش قیمت كاغذ پارسال و مشكلاتی كه برای مصرف كنندگان ایجاد شده، خاطرنشان كرد: وزارت ارشاد و وزارت صنعت، معدن و تجارت اقداماتی برای واردات كاغذ انجام دادند تا كمبود و افزایش قیمت را جبران كنند.
روغنی گلپایگانی در ادامه با اشاره به اینكه وضعیت تولید كشور در بخش كاغذ روزنامه و كاغذ تحریر خوب نیست، اظهار نمود: برای تأمین بازار امید چندانی به تولید داخل نیست. هم اكنون میزان دقیق ظرفیت فعال صنعت كاغذ مشخص نمی باشد، اما می توان گفت با وجود اینكه ظرفیت تولید ۱۵۰ هزار تن كاغذ وجود دارد تولید ما نهایتاً به ۲۰ هزار تن می رسد.
رئیس سندیكای تولیدكنندگان كاغذ و مقوای ایران علت پایین بودن ظرفیت فعال صنعت كاغذ را كمبود مواد اولیه و ارز و همین طور نبود حمایت های لازم عنوان نمود.
او همینطور وضع تعرفه مناسب، فراهم كردن امكانات سرمایه گذاری و تخصیص وام های ارزان قیمت را همچون حمایت های مورد نیاز این صنعت عنوان نمود.
روغنی گلپایگانی اضافه كرد: از جانب دیگر با عنایت به كمبود كاغذ تحریر، باید قسمتی از منابعی كه به واردات تخصیص داده می شود صرف گسترش تولید شود.1398/01/23
13:58:43
4506
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو