مسترکار - دنیای خودرو
پژوهشگر اقتصاد توسعه هشدار داد

پروژه محوری یعنی تخریب مجدد مناطق سیل زده

پروژه محوری یعنی تخریب مجدد مناطق سیل زده به گزارش مستر كار یك پژوهشگر اقتصاد توسعه با بیان این كه در بازسازی مناطق سیل زده باید دقت نماییم كه پروژه محوری بر برنامه ریزی و نهادسازی، تقدم پیدا نكند، اظهار داشت: بازسازی اگر طبق مدلهای قبلی در دستوركار قرار بگیرد در واقع انهدام باردیگر مناطق روستایی را به همراه خواهد داشت.


كمال اطهاری در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: به دنبال سیل ویرانگر اخیر كه در كشور صورت گرفت بسیار صحبت از بازسازی مناطق می شود. بازسازی یعنی باردیگر ساختن همه ی آن مواردی كه در نهایت سبب این نوع تخریب ها شد. حتی ترسالی بیشتر از خشكسالی به روستاهای ما صدمه زده است؛ چون كه برنامه توسعه پایدار در مورد مناطق روستایی تدوین نشده و چیزی را كه تاكنون الگوی توسعه روستایی اجرا شده، برنامه ناموفقی بوده است.
وی با بیان این كه مثال های زیادی در مورد ناموفق بودن الگوهای گذشته وجود دارد اظهار داشت: طبق اعلام فائو حد علمی برداشت از ذخایر آبی در جهان ۴۰ درصد است كه امكان تجدید منابع را می دهد اما در ایران این رقم به ۸۰ درصد می رسد. میزان بهره وری كشاورزی در ایران نصف میانگین جهانی و در مقایسه با آمریكا یك سوم است. ما به تدریج كشت های استراتژیك مثل پنبه یا سویا را دست داده ایم یا تولیدمان راندمان كافی را ندارد. اما میزان آبی كه برای تولید خربزه و هندوانه مصرف می نماییم چندین برابر ذخیره آب سد كرج است.
این پژوهشگر اقتصاد توسعه تصریح كرد: بازسازی اگر طبق مدلهای قبلی در دستوركار قرار بگیرد در واقع انهدام باردیگر مناطق روستایی را به همراه خواهد داشت؛ در حالیكه می بایست بتوانیم موهبت نهفته در مصیبتی كه وارد آمده را بیرون بكشیم و نیروها به توسعه روستایی متمركز شوند؛ نه صرفاً بازسازی روستاها.
اطهاری تصریح كرد: در سال ۱۳۷۸ برنامه ریزی برای منظومه های روستایی توسط شورای عالی شهرسازی و معماری در دولت اصلاحات تصویب گردید. منظومه های روستایی، مجموعه هایی هستند كه در یك حوزه آبخیز قرار دارند كه پیوند درونی روستاها با شهرها و كل اقتصاد باید برنامه ریزی شود. در ایران تخمین زده شده ۸۰۰ منظومه روستایی داریم كه باید برای آنها برنامه ریزی منطقه ای شود. الگوی نوین توسعه روستایی هم همین است. اما اقداماتی كه به صورت مثال در بحث آبخیزداری و آبخوان داری صورت گرفته به شكل پراكنده بوده و انسجام لازم را ندارد. تا سال ۱۳۹۳ حتی طرح هم برای این موارد تهیه نشد. اقداماتی مثل تهیه طرح هادی روستایی هم به هیچ وجه پاسخگوی نیاز روستایی نبوده است. تاكنون هم اعلام نشده طرح هایی كه از آن زمان برای منظومه های روستایی تعیین شده به مرحله اجرا رسیده است یا خیر.
وی با بیان این كه در طرح های توسعه روستایی حدود ۲۰ سال غفلت صورت گرفته است اظهار داشت: اگر پس از سیل اخیر به الزامات و پیش نیازها توجه نكنیم با تخریب مجدد مواجه می شویم. اگر این اتفاق نیفتد باز هم پروژه ها بر برنامه ها و برنامه ها بر نهادسازی تقدم پیدا می كند. به صورت مثال این كه طرح هادی روستایی تهیه شود یا یك خانه آی سی تی ساخته شود یك پروژه است كه باید در قالب برنامه منظومه روستایی قرار بگیرد اما بی توجهی به این مساله سبب شد خیلی از خانه های آی سی تی تعطیل شود؛ چونكه نهادهای آن تعریف نشد و نتوانست پایدار باشد.
این پژوهشگر اقتصاد توسعه خاطرنشان كرد: متأسفانه توسعه روستایی تقلیل پیدا كرده به رشد كشاورزی و همین مبحث به ضد توسعه تبدیل منجر گردید و به هدررفت منابع آبی انجامید.
منبع:

1398/02/08
11:48:23
4363
5.0 از 5
تگهای خبر: پژو , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو